Pavol Vaják, autor vodníka: "Já jsem dělal tohoto vodníka. Zdeněk Nytra udělal hrad, ve kterém jsou čtyři české hrady v jednom. Potom ta žába, ta je velmi populární. A je to největší žába tady na Ostravsku. Nevím, jestli vyskočí, nebo ne, ale doufám, že ne. Je to začarovaná princezna, nebo začarovaný princ. Potom je tam ten Aladin a potom kráska a zvíře."
Na plenéru nechyběl ani Plišťok, nebo i Pliščok. Což je bájná bytost. Pohybuje se prý ve Starých Hamrech. Má jít o strašidlo, které se toulá po lese a svádí turisty do roklin.
Jana Vytřasová, autorka Popelky: "Říkala jsem si, že by na tom plenéru mohla být nějaká něha. A ta Popelka to splňuje. Takovou tu ženskou něhu."
Tomáš Cidlík, autor čarodějnice: "Tu čarodějnici jsem chtěl ukázat dětem jako ženu, která může být dobrá i zlá."
Jozef Rakovan, autor dědečka se psíčkem: "Dělal jsem starého dědečka se psíčkem, který rozsvítí večernici a když pohádka skončí, tak ji zhasne."
První řezbářské sympózium ve městě uspořádal Region Beskydy ve spolupráci s vedením Frýdku-Místku.
Dagmar Valášková, sekretariát Regionu Beskydy: "Poputují do některých školních zahrad, nebo parků ve Frýdku nebo v Místku. Osobně bych se přimlouvala za školní zahrady mateřských školek tady ve městě. Protože Kouzlo pohádky ve dřevě zakleté je především pro děti."
Anketa: 1. "Všechny sochy jsou moc pěkné. Viděl bych je někde v parku, aby se všichni pokochali." 2. "Dal bych je dětem do škol a taky do parků." 3. ůJá jsem se na ně chodila dívat od pondělka. I tu Popelku, jak ona začínala dělat. Je to něco nádherného. Je to dobrý nápad. Já bych je možná dala do nějaké krásné zahrady."
Dagmar Valášková, sekretariát Regionu Beskydy: "Určitě bychom rádi předali pomyslnou štafetu městu Žilina, kde řezbářské sympózium proběhne zhruba za jeden měsíc. A doufáme, že Miroslav Rejda, který tady přijel a je místopředsedou Euroregionu Beskydy, tady toto poselství v Žilině předá."
Miroslav Rejda, místopředseda Euroregionu Beskydy: "Naše město v Turzovce, my už pořádáme asi pátý plenér, tak jsme asi nejstarší, mám takový pocit. A je úžasné, že v rámci toho Euroregionu se našla další města, mezi nimi Frýdek-Místek, ale i třeba Žilina, ale i další malá městečka. A ti tzv. osvědčení řezbáři putují po těchto městech a dědinkách a dělají takové krásné skvosty, které udělají radost starým i mladým lidem. Je to krásný počin a kdyby to vydrželo. A bylo by fajn, kdyby se do toho zapojili i polští řezbáři. A mám takový pocit, že nemáme ani moc českých řezbářů, takže bychom měli udělat nějakou nápravu."
Organizátoři už dnes uvažují o druhém ročníku řezbářského plenéru. Umělci by mohli tentokrát tvořit kreativní lavičky, které by mohly sloužit i dětem jako houpačky nebo prolézačky.