Relativně nedávno jsme vám ukazovali, jak jdou frýdecko-místecké sběrné dvory kupředu. Radost neskrývali obyvatelé sídliště Slezská po zjištění, že i oni nejspíš budou mít ve své lokalitě sběrný dvůr.
Anketa, obyvatelé Frýdku-Místku (26.10.2010): 1. "Alespoň by tady nebyl nepořádek." 2. "A taky to nevypadá ani vábně."
Kromě neustálého zvyšování počtu sběrných dvorů přišla Frýdecká skládka s další novinkou. Jde o E-domek. Jinými slovy: domek pro skladování elektrozařízení.
Richard Blahut, výrobně-technický náměstek Frýdecké skládky: "Protože pořád dochází k tomu, že jsou vandalové, kteří ten odpad chtějí odtud odnášet. Bylo tady narušení třeba dvakrát za týden. To už je dost velké číslo na to, abychom uhlídali. To nejsme schopni. Máme tu ty kamery a potom jsou zbytečné výjezdy, když sem strážní služba musí přijet."
Běžně se třeba na této skládce Pod estakádou stávalo, že se do ní někdo vkradl. Rozebral ledničku, televizi, pračku a utekl. Kvůli tomu se zvyšoval plot. Před zhruba týdnem k němu přibyl ostnatý drát. Efekt byl ale stále malý. A tak vznikl E-domek. V něm jsou veškeré elektrospotřebiče určené ke zpětnému odběru.
Luděk Žáček, ředitel Frýdecké skládky: "Aby mohl být ten spotřebič v systému zpětného odběru, musí být kompletní, aby se z něj nestal nebezpečný odpad."
E-domek má pevnou konstrukci, je z pozinkovaného plechu a hlavně má pevný zámek.
Zdeněk Kovařík, regionální zástupce Asekolu: "Finance, které jsme získali ze Státního fondu životního prostředí, byly použity na nákupy těchto E-domků s tím, že ve spolupráci s MSK se budeme snažit dostat tyto E-domky na všechny velké sběrné dvory."
Luděk Žáček, ředitel Frýdecké skládky: "Zatím máme dva a v příštím roce se bude stavět další sběrný dvůr."
Když už si člověk dá tu práci a donese elektorozařízení na sběrný dvůr, tak nechceme, aby to bylo zbytečné. Tak pracovníci sběrných dvorů okomentovali jeden z významů E-domků.