Okrajová část Frýdku-Místku, Lískovec. U rodinného domku už 7 měsíců pobíhá Border kolie jménem Bruno a patří 20leté Gábině.
Gabriela Slívová, majitelka psa z Lískovce: "Vím, že se u nás platí kolem stokoruny. Nepřála bych si, aby se to nějak navýšilo, ale kolem těch 300 by to tak ještě šlo."
Pro letošní rok ale muselo vedení Frýdku-Místku poplatky ze psů upravit. Gábina tak za Bruna dá 700 korun za rok. Stejnou částku zaplatí i obyvatelé rodinných domků v centru města, kteří ještě loni platili 400 korun ročně. Obyvatelé bytových domů mají navýšení o 300 korun. Z původních 1200 ročně letos zaplatí 1500.
Jana Matějíková, mluvčí frýdecko-místeckého magistrátu: "Byly zrušeny cenové mapy. Poplatky se tak hradí podle toho, zda je pes chován v bytovém domě nebo v rodinném domě. Už se nepřihlíží k tomu, zda je to v centru města nebo v jeho okrajové části."
Anketa, obyvatelé Frýdku-Místku: "Platit o tolik více za psa, se mi zdá dost." "Normálně jsem platil tisíc korun a teď jako důchodce platím 200."
Navýšení poplatků za psy se ale netýkají majitelů invalidního, starobního a dalších druhů důchodů. Úplně osvobozeni od poplatků jsou handicapovaní, držitelé služebních psů, nebo zvířat používaných například ke canisterapii. Celý rok nemusí platit ani majitelé psů z útulku.
Jana Matějíková, mluvčí frýdecko-místeckého magistrátu: "Důvodem vydání nových vyhlášek jsou převážně novely zákona, které vešly v platnost 1. ledna. Vydáním nových vyhlášek došlo i k úpravě některých poplatků, některé byly zcela zrušeny."
Nově si letos připlatí i majitelé heren, uživatelé veřejného prostranství a narostl i poplatek z ubytovací kapacity. Díky všem těmto úpravám by se tak měly do městské kasy dostat až 2 miliony korun.