V roce 1960 slavný folklórní soubor Ostravica vznikl. U jeho zrodu stála osobnost Frýdku-Místku, Věra Šimková. Paní Věrka pochází ze Starých Hamer, vyučila se jako dámská krejčová, od dětství ale milovala přírodu, tanec a lidi. A to se brzy projevilo v největší zálibě jejího života, ve folklóru. Spoustu času investovala také do sběratelské činnosti. Chodila po Beskydech a navštěvovala místní obyvatele. Na to si živě vzpomíná jeden z jejich dvou synů. Vladivoj, který se narodil ve stejném roce jako vznikla Ostravica.
Vladivoj Šimek, syn zakladatelky souboru Ostravica: "Nejvíc byla zapálená do toho folklóru, do toho tancování. To jsme ji nesměli rušit. Ona si tady vždycky sedla a dělala choreografii těch tanců a musel být naprostý klid. Když jsem byl malý, tak nám vykládala báchorky, strašila nás, zpívala nám krásné ukolébavky, to si pamatuji."
Martin Šimek, syn zakladatelky souboru Ostravica: "Dávala především přednost rodině. To jsme byli my, manžel, atd. Ale úplně nejvíce milovala ten folklór. Ona tím úplně žila. Já si třeba pamatuji, že měla jít do důchodu a říkala, že už toho nechá, že už toho má i tak dost. Ale vím, že si od toho odpočinula jen chvilku a pak zase: Ostravica, Ostravica. Lidé za ní chodili a zase ji to chytlo. A do poslední chvíle tou Ostravicí a folklórem žila."
Paní Šimková zemřela 30. 5. 2007. Je pochována na Ostravici.
Ostravica během let projela snad celý svět. Synové zakladatelky souboru byli s paní Šimkovou několikrát v Polsku. Do folklóru se ale příliš neangažovali.
Martin Šimek, syn zakladatelky souboru Ostravica: "Folklór mě nedostal, ale líbí se mi."
Vladivoj Šimek, syn zakladatelky souboru Ostravica: "Ale zdědil jsem po ní hudební sluch."
"Byla to věčně usměvavá žena, která si s lidmi strašně ráda povídala." Těmito slovy přiblížili bratři svou mámu.