Přesně čtyřicet dní před Velikonocemi začíná půst. Před ním lidé pochovávají basu. Tradice se dodržuje ještě dnes. Například v Bašce Hodoňovicích.
Petr Juřák, historik: "Věřící obyvatelé se loučili s obdobím hojnosti tím, že udělali takový symbolický pohřeb, kdy zemřelým byla basa."
Snad nejvíce zvyků se v minulosti dodržovalo těsně před Velikonocemi. Třeba v sobotu lidé čekali na kostelní zvony. Jakmile se rozezněly, šli na zahradu a třásli stromy. Díky tomu si prý zajistili dobrou úrodu. Ve stejný den se u kostelů rozdělával tzv. Jidášský oheň. Spálená dřívka se pak dávala například do zelí, které chránila před krtky. V neděli už se mají zdobit vajíčka. Ta jsou symbolem zrození - z mrtvých vstání - Ježíše Krista. Mládež si v tento den také oblékala nové šaty. Díky tomu prý pak byla zdravá a mělo se jí dařit. Tyto a další informace zazněly na vůbec Velikonočním dni s průvodcem.
Karolína Košařová, pracovnice Beskydského informačního centra: "Lidé přeci jen zajímají zvyky, tradice. Chtějí se něco dozvědět o tomto křesťanském svátku. Lidé přišli, tak myslím, že se jim to líbit bude."
Anketa: "Dozvěděla jsem se spoustu věcí, které jsem ještě nevěděla." "Já to hodnotím výborně. Proto jsem tady šel." "A co jsem se dozvěděla? No to, co jsem chtěla vědět. Zajímavosti v souvislosti s Velikonocemi a určitým chrámem."
Den s průvodcem trval i tentokrát hodinu a půl. Lidé prošli hned tři křesťanské svatostánky v Místku. Kostel sv. Jakuba, kostel Všech svatých a kostel svatého Jana a Pavla.
A co se dělo v minulosti v den Velikonoc? Muži chodili s pomlázkou koledovat. Dívky se prý mrskaly proto, aby byly zdravé a krásné. Za to hochům dávaly vajíčka. Jejich počet měl být vždy lichý. Sudý počet mohla dát pouze dívka svému příteli.