K obrovské proměně chlebovického fojtství pomohla spousta nadšených lidí. Finančně zdejší včelaře podpořil kraj a vedení Frýdku-Místku. S nadšením se do pomoci přírodě, která díky včelám žije, pustili i zdejší podnikatelé. Snad největší zásluhy ale mají samotní včelaři.
Marie Knodlová, včelařka: "Práce na domu včelařů začala v roce 2007, i když areál do té doby fungoval v pořádku. Od roku 2007 jsme začali mít různé aktivity s dětmi. Vyhlásili jsme soutěž Včely jsou život. A od té chvíle se tady pořád něco děje. Dům včelařů je po dvou rekonstrukcích. V roce 2008 a 2009. V současné době dobudováváme tento areál ještě naučnou zahradu, skanzen, samozřejmě i muzeum a naučný včelín."
Muzeum je republikovým unikátem. Sbírka medometů, kterých mají včelaři 35, je největší na světě. Na zahradě za domem včelařů je skanzen. Ten by včelaři chtěli zastřešit, aby ho nepoškozovalo počasí. Plánovanou novinkou pro návštěvníky je naučná zahrada.
Marie Knodlová, včelařka: "Člověk tady uvidí trvalky, bylinky, keře, stromy, různé rostliny s tím, že je tady i naučný panel z čeho se člověk může poučit, která rostlina dává pyl, nektar, nebo medovici."
Pilní jako včelky jsou tady i mladí včelaři. Ti už by pomalu mohli zaučovat další zájemce o tyto malé ochránce přírody.
Jaroslav Kopeček, zkušený frýdeckomístecký včelař: "Včely chováme proto, abychom zachovali přírodu. Aby byl celý ten ekosystém zachovaný. Protože jak nebudou včely, nebude ani nás lidí. To víme všichni. A tady ta mládež je tím nejlepším, co můžeme pro budoucnost udělat."
15tiletý Honza z Kateřinic už má doma šest vlastních včelstev.
Jan Novotný, zapálený včelař: "Já jsem chodil tři roky do kroužku a teď už tři roky včelařím doma. To je příjemné, dělat s těmi včelami. Dává to vnitřní energii. Přijdete k nim, díváte se, jak mají to společenství, jak funguj, jak pracují. Je to prostě příjemná práce s nimi."