Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Festival horalského folkloru Gorolski Święto nezrušil covid ani počasí

  • Jablunkov,

Do Jablunkova se opět sjeli horalé z celého regionu, aby se společně účastnili každoročního folklorního festivalu. Letos se konal už 74. ročník. I s jeho pomocí se v regionu udržuje typické gorolské nářečí a mladším generacím se připomínají dřívější zvyky a způsob života obyvatel horské oblasti.

Gorolski Święto. Zdroj: TV Polar

V přírodním amfiteátru v jablunkovském Městském lese se konalo tradiční mezinárodní folklorní setkání. Pořadatelé z místního PZKO se museli vypořádat s koronavirovými omezeními.

Jan Ryłko, předseda Organizačního výrobu MFS „Gorolski Święto“: “Proto jsme všechny pozvali k monitorům počítačů, iPodů, smartfonů a dalších zařízení a v Městské lese pořádáme Horalský svátek tak, jako by žádná opatření nebyla.”
Jiří Hamrozi (KDU-ČSL), starosta Jablunkova: “Můžeme říci, že letošní ročník je návratem ke kořenům, které jsou tady takzvaně v našich srdcích a prostě předáváme to nehmotné dědictví a ten klenot města dál a věříme, že jak se tady u nás říká 100 let ve zdraví a všeho dobrého, tak říkám, že 100. ročník není zas tak daleko a že oslavíme možná dalších 150 let Gorolskigo Święta.”
Anketa: “Je to naše tradice na Zaolší. I mí synové tady zpívají v souboru, takže je třeba jít a vést je na Horalský svátek, protože kdyby ti lidé nebyli, nebylo by ani toho svátku.”
Anketa: “Samozřejmě, tradice. I když prší nebo svítí slunce. je nutné tady být. Můj manžel je právě na scéně, mí dva švagři, celá rodinka a za chvíli bude vystupovat i má dcerka.”

Horalský svátek je jedním z nejvýznamnějších v regionu. Proto chtějí pořadatelé tradici udržet i pro další generace.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy