Karvinští strážníci hostili zástupce městské policie z Jastriembia-Zdroj, kteří projevili zájem o forenzní značení kol syntetickou DNA. Zajímali se o způsob značení, registraci i technologii samotnou.
Grzegorz Osóbka,ředitel MP Jastrembie-Zdroj: “Naši občané z Jastrembia čím dál častěji vyjíždějí za turistikou do Čech, Těšína, Karviné a Ostravy po nových cyklotrasách a domnívám se, že tento systém nabízí výborné zabezpečení jízdních kol.”
Samotné forenzní značení, které strážníci nanášejí na osm až deset různých míst na kolo, je v podstatě čtyřsložkové lepidlo.
Patrik Vaňas, dodavatel forenzního značení: “Se skládá ze samotného sloučení lepidla, UV zářiče a mikrotečky. Mikrotečka obsahuje kód, má to svůj název a číslo, které je ojedinělé.”
Metoda forenzního značení majetku syntetickou DNA byla poprvé zavedena v roce 2013 v rámci lokálního projektu v Ostravě. V následujících třech letech se rozrostla na úroveň republikovou, nyní je v systému celkem 30 obcí a měst, databáze obsahuje více než 10 300 předmětů. Na podzim se do systému přidá i Český a polský Těšín.
Jaromír Kolařík, garant forenzního značení pro ČR: “Všechna ta města, která se toho značení účastní tak jsou obsazena těmi nadšenci, kteří chtějí udělat něco pro ty občany, aby ten majetek byl lépe chráněný.”
Karviná se do projektu zapojila v roce 2014, za dva roky označila přes osm set předmětů, hlavně jízdních kol a invalidních vozíků.