V laboratoři mechatroniky karvinské střední průmyslové školy je velmi rušno. Místní studenti se tady pustili společně se školáky Základní školy Borovského a hostujícími žáky z z Polska a Lotyšska do sestavování funkčních 3D tiskáren a programování robotů a to v rámci projektu Erasmus plus.
Radim Švajný, žák ZŠ Borovského: “Teď skládáme 3D tiskárnu tady podle této, ta už je udělaná a snažíme se k tomu připevnit motory, které to budou všechno řídit.”
Adam Bohm, žák ZŠ Borovského: “Jelikož máme předlohu, tak to zas tak těžké není, ale podle návodu by to bylo jednodušší, nejtěžší na tom je natáhnout tam správně kabely, protože tam máte celá řídící panel, do kterého to musíte správně natáhnout, jelikož pak kalibrujete osu z, y a x a pokud byste to špatně, tak byste kalibrovali místo osy z osu x a nevytisklo by vám to to, co byste chtěli.”
Zajímavé je, že si tady studenti na již sestavených tiskárnách tisknout součástky potřebné pro další tiskárnu.
Marek Honl,student SPŠ Karviná: “Můžete vidět různé díly ty oranžové, ty jsou všechny vytisknuté pomocí jiné tiskárny a všechno to jsme si navrhli sami nebo jsme se podívali na internet, kde je manuál k tomu. Na té tiskárně si můžete vytisknout cokoliv, je to omezené jen vaší fantazií.”
Kromě stavění tiskáren se studenti věnovali i programování lego robotů.
Wiktoria Hejna, studentka z Polska: “V naší škole takové roboty nemáme, tady jsme se s tím seznámili poprvé a teprve jsem se to učili, jak to naprogramovat.”
Škola se do projektu Erasmus plus zapojila proto, aby zvýšila zájem o studium technických oborů.
Oleg Pasz, učitel SPŠ Karviná: “Navzájem si vyměňujeme zkušenosti, jakým způsobem podporujeme děti ze ZŠ, aby šly studovat techniku. Během tohoto týdne jsme už navštívili Dolní oblast Vítkovice, kde se mohli podívat, jak se vyrábí ocel, byli na vysoké peci.”
Studenti si také vyzkoušeli porgramování CNC strojů a také se účastnili fyzikálních pokusů v laboratoři. Na podzim se karvinští studenti podívají do školy v Lotyšsku.