Karvinský plenér u kašny uspořádala regionální knihovna ve spolupráci s místními výtvarníky za podpory města a Nadace OKD.
Andrzej Bizoń, náměstek primátora: “Já už jsem trochu pamětník, já ty plenéry pamatuji, kdy to tady v Karviné bylo. Jsem rád, že jsme se vrátili k této tradici a musím říct, když jsem se díval dětem přes rameno tak mám laickým názorem jsou šikovní."
Zuzana Balická, spoluorganizátorka plenéru: "Jde o to, aby si děti vyzkoušely, co je to ta malba v plenéru, zasednout ven, načerpat genius loci toho karvinského náměstí a inspirovat se jím, aby vytvořily malbu na téma Příběh Karviné. Primární technika je uhel, protože Karviná je poslední století postavená na uhlí. I kdyby to byla čistě jen abstrakce, ale myslím, že je to cenné v tom, že si vyzkoušejí jaké to je být venku a veřejnost, která chodí a kouká přes to rameno a s tím se ten mladý umělec musí vyrovnávat."
Všichni účastníci, včetně návštěvníků měli k dispozici výtvarné pomůcky a materiály potřebné k tvoření svých vlastních uměleckých děl.
anketa: účastníci Karvinského plenéru u kašny: "Rozhodla jsme se kreslit kašnu, protože je moc hezká a líbí se mi na ni ty detaily. Uhel nemám moc ráda, ale snažím se vykouzlit co nejvíc to jde." "Já jsme strávila dětství v nemocnici, tak jsem se chtěla pokusit nakreslit nemocnici." "Já jsem vybrala na téma historie Karviné a zkusila jsme nakreslit horníka, nikdy jsme ještě nekreslila uhlem, takže poprvé no." "Já maluju kašnu a radnici. Myslím, že se mi to daří dobře."
Zkušení umělci z ART Klubu Karviná měli na plenéru vystavená svá díla a zároveň působili jako mentoři. Dětem poskytovali své znalosti a rady.
Jarka Rybová, výtvarnice: "To, co tady kreslí, tak některé práce jsou velmi zdařilé, je vidět, že začali přemýšlet a začali tvořit, ač jsou to totální amatéři a nepatří do vybrané skupiny dětí, které chodí na ZUŠ.”
Jitka Gřešková, výtvarnice: "Některé ty děti nejsou vůbec zvyklé na uhel, ve škole se s tím moc nepracuje, když tak jen barevné křídy nebo něco, ale je vidět, že někteří si s tím poradili velmi dobře."
Karvinského plenéru se zúčastnil i student architektury Viktor Macura. Pustil se do kresby historických staveb, které jsou součástí náměstí.
Viktor Macura, student architektury: "Nám říkali na přípravných kurzech - perspektiva, perspektiva, perspektiva. Je důležité si chytnout horizont, což je linka v úrovni vašich očí a na té se nachází dva body, ze kterých vychází všechny linie na obrázku a když se držíte těchto linií, tak neuděláte chybu."
Hotová díla budou vystavena v nových prostorách knihovny v Karviné-Fryštátě a následně prezentována na sociálních sítích.