Obětí protiprávního jednání se může stát kdokoliv. Dostane se do situace, se kterou se musí vyrovnat, zvládnout ji a překonat. Není na to ale sama, v současné době existují subjekty, které obětem trestných činů pomáhají. A právě pro ně byla určená první společná konference.
Petr Hýl, zástupce Probační a mediační služby ČR: “Máme zde zástupce policie, okresního státního zastupitelství, probační a mediační služby, věznice.”
Jako první přicházejí do styku s obětmi trestných činů strážníci a policisté, jejich zástupci na konferenci také nechyběli.
Miloš Pollak, vedoucí Územního odboru PČR Karviná: “Všichni policisté v rámci Územního odboru Karviná i v rámci celé policie byli proškoleni, jak přistupovat k obětem řízení.”
Petr Bičej, ředitel MP Karviná: “Mezi ty nejčastěji poučované osoby patří oběti domácího násilí, jsou to tedy většinou ženy.”
Soudci, jejich prioritou je rozhodování o trestu a vině, se s oběťmi setkávají až v době, kdy trestní řízení běží a oběť už o svých právech byla informována
Kamil Babušek, místopředseda Okresního soudu Karviná: “Ta oběť má pro nás význam jako svědek, svědek trestné činnosti.”
Nově si pro hlavní líčení může oběť přibrat důvěrníka nebo má právo se dozvědět, že je viník po odpykání trestu propuštěn z věznice. K obětem by se také mělo přistupovat s mnohem větším pochopením než dosud.