Maminky, které se rozhodly v létě roku 2013 a na začátku roku 2014 přivést na svět své potomky v karvinské rájecké nemocnici a v nemocnici v Českých Budějovicích, se mohly zapojit do projektu, ve kterém se sbíraly poznatky o vlivu ovzduší na geny. Pro výzkum bylo potřeba sto novorozenců, kteří se narodili v létě a sto novorozenců, kteří se narodili v zimním období, kdy se v našem regionu takřka nedá dýchat.
Radim Šrám, Ústav experimentální medicíny Akademie věd ČR: “Koncentrace jak prachových částic tak třeba benzpyrenu v těch letních byly kolem 1 nanogramu benzpyrenu, zatímco v kontrolních Českých Budějovicích to bylo 0,1 nanogramu. Obecně lze říct, že zvýšené oxidační poškození u dospělých znamená u dospělých urychlení procesu stárnutí a zvýšení výskytu kardiovaskulárních onemocnění.”
Karvinská rájecká nemocnice se do projektu zapojila před dvěma lety, sledováno je celkem 170 narozených dětí.
Radek Sušil, náměstek pro léčebnou péči NsP Karviná-.Ráj :” Tento projekt je na delší dobu, takže potom ty děti, ta novorozeňata, budou v dalších letech sledována.”
Už v létě by akademici chtěli provést první analýzy jejich zdravotní dokumentace, aby zjistili, jak často a jakými chorobami trpěly.