Střední škola ochrany osob a majetku sídlila kdysi na Vyhlídce, blízko Střediska volného času, Juventus. V roce 1995 byla ale přestěhována do Darkova, kde funguje dodnes.
Co tato střední škola nabízí a pro koho je vhodná, vysvětlí ředitel školy, Richard Veselský. "Škola je určena jak pro žáky končící devátou třídu základní školy, kterým nabízíme dva studijní obory, a to obor Ochrana osob a majetku a obor Právní administrativa a pak taktéž jako nadstavbové studium pro ty, kteří už mají ukončeno vzdělání s výučním listem, a chtějí studovat nadstavbovým způsobem, dálkovou formou nebo distanční formou."
"Obor Ochrana osob je oborem bezpečnostně-právním, schváleným nejen Ministerstvem školství, ale i Ministerstvem vnitra a vlastně je to civilní ekvivalent Holešovské státní policejní školy. Co se týká oboru Právní administrativy, jedná se o nový obor, který je u nás teprve třetím rokem a je směřován spíše na státní správu a samosprávu."
"Na obor Právní administrativa mohou být přijati také uchazeči se ZTP, takže tam tělesné omezení není, u oboru Ochrana osob a majetku však požadujeme, od lékaře potvrzenou, dobrou fyzickou zdatnost, protože studenti mají sedm hodin tělocviku a také přijímací řízení se skládá z testu fyzické zdatnosti a psychologického testu."
Zvláštností na karvinské Střední škole ochrany osob a majetku je stejné oblečení studentů. Tři dny v týdnu chodí studenti do školy v černých a oranžových uniformách. Veronika Podhradská, studentka: "Řekla bych, že trička jsou určitě velice pohodlná, jelikož jsme si je vybírali všichni sami, navrhovali jsme si je."
Denní studium si, v letošním roce, vybralo sto třicet žáků a devadesát dalších studuje školu dálkově. Richard Veselský, ředitel školy: "Co se týká poměru chlapci - dívky, tak ten nám trošku vyrovnává obor Právní administrativa, který studuje více dívek, takže je to přibližně půl na půl. V dalším roce, bychom chtěli otevřít minimálně jednu třídu Ochrany osob a jednu třídu Právní administrativy."
Patrik Gömbkötö, student: "Chci být policajtem a moc se mi tu líbí. Jsou tady v klidu učitelé, jsou tady dobré předměty, hlavně judo, karate."
Denisa Zemanová, studentka: "Mě vždy zajímala práva a všechno kolem toho."
Paličková Pavla, studentka: "Na tuto školu jsem přišla, protože mě velmi zaujalo judo, karate a chtěla jsem se naučit nové věci."
Na studenty v této škole čeká celá řada odborných předmětů. Seznámí se například se sociální politikou, se základy práv a významným předmětem je tady také kriminalistika.
Ladislav Svoboda, učitel: "Zejména v současné době se bude vyžadovat, aby pracovníci získali nejenom středoškolské vzdělání, ale aby uměli případně pracovat na místě činu, kde dojde ke krádežím nebo k různým protiprávním skutečnostem."
Mezi další odborné předměty patří kriminologie, kynologie a penologie, neboli nauka o vězeňství. K výuce slouží studentům dobře vybavené učebny.
Jedním s velmi podstatných předmětů je na Střední škole ochrany osob a majetku tělesná výchova. Petr Godal, učitel: "Fyzická zdatnost studentů každým rokem roste, přijdou ze základních škol, přicházejí většinou se slabou fyzickou kondicí, ale tady, díky tréninku, který mají třikrát do týdne, se jejich kondice neustále zvyšuje a v tom čtvrtém ročníku jsou poměrně dobře fyzicky připraveni, jak pro práci pro nějaké bezpečnostní složky, tak policii."
Ivana Cieslerová, studentka: "Pro děvčata, bych řekla, že to je velmi náročné, protože třeba například já nezvládám běhy, protože my běháme velmi dlouhé tratě, že to se prostě nedá. Judo, karate, to je v podstatě v pohodě."
Středí škola ochrany osob a majetku velmi úzce spolupracuje s městskou i státní policií v Karviné a je součástí sítě pěti škol společně s Brnem, Ostravou, Plzní a Malými Svatoňovicemi.