Gymnázium s polským vyučovacím jazykem sídlí v budově Obchodní akademie, v Karviné Hranicích, od roku 1993. Jde o detašované pracoviště, přičemž hlavní část a vedení polského gymnázia sídlí v Českém Těšíně. Působit začalo gymnázium v Karviné přestěhováním z Orlové, kde kořeny polského gymnázia sahají až do roku 1909.
Eva Hrnčíř, zástupkyně ředitele: "Naši studenti jsou absolventi ze základních škol s polským vyučovacím jazykem. Především jde o školy tady v Karviné, ale máme i studenty z Dolní Lutyně, Blendowic i z Horní Suché."
V tomto školním roce studuje v Karviné gymnázium s polským vyučovacím jazykem dvaapadesát studentů, ve třech třídách. V letošním školním roce poprvé nebyl otevřen první ročník.
Eva Hrnčíř, zástupkyně ředitele: "Na našem gymnáziu vyučujeme polsky, je to polské gymnázium, ale výuka je podobná jako ma českém gymnáziu. Malá změna se týká pouze studia jazyka polského a literatury a naši studenti se dozví také více věcí z polské historie, současnosti nebo z geografie Polska. Většina studentů se po škole hlásí na vysoké školy tady v České republice, ale mohou zkusit získat také stipendium v Polsku a každým rokem se stane, že některý z našich studentů je přijat na různé školy v Polsku. Máme absolventy v Poznani, v Krakově, v Katowicích, Varšavě nebo Lodži."
Jolanta Swed, studentka: "Ve škole je rodinná atmosféra. Je nás tady méně, učitelé se mohou individuálně věnovat každému studentovi. A je tady dobře. Po maturitě bych chtěla jít studovat žurnalistiku do Polska, asi do Krakova."
Roman Kaluża, student: "U nás to je rodinná tradice, celá rodina chodila sem na gymnázium, tak jsem šel taky. A po maturitně bych chtěl jít studovat do Brna informační technologii."
Brigita Adámečka studentka: "Věděla jsem, že chci jít studovat, proto jsem vybrala tuto školu. Je to všeobecně vzdělávací lyceum, tak proto."
Již 16 let spolupracuje polské gymnázium s dalšími evropskými školami. Eva Hrnčíř, zástupkyně ředitele: "Je to evropské sdružení rodinných škol Juliuse Slováckého. Kromě spolupráce mládeže pořádáme různé konference, setkání učitelů, kde si vyměňujeme zkušenosti, porovnáváme výsledky."
A jaké výhody gymnázium s polským vyučovacím jazykem studentům přináší? Eva Hrnčíř, zástupkyně ředitele: "V našem gymnáziu se mohou studenti zdokonalit v polském jazyce, připraví se na maturitu z jazyka českého, mají další dva cizí jazyky, čili je tady velký výběr z jazyků anglického, německého a ruského. Mohou se zdokonalit, pokud chtějí, v překládání z jazyka polského do českého."