Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

14. setkání hornických měst a obcí ve Stříbře

Stonava |

Stonavští krojovaní horníci na 14. setkání hornických měst a obcí ve Stříbře reprezentovali svou obec.

Že jsou stonavští krojovaní horníci mistry nejen svého řemesla, ale také improvizace, dokázali cestou do Stříbra na 14. setkání hornických měst a obcí. Stonavané se ho zúčastňovali poprvé, rozhodnuti reprezentovat svoji obec co nejdůstojněji.

Málem se nepovedlo. Noční pouť na druhý konec republiky totiž průběžně komplikovaly problémy autobusu. Drhnout začal u Olomouce a před Prahou, ve chvíli, kdy se už ve Stříbře šikovalo na náměstí 80 našňořených hornických spolků z Čech, Moravy, Slovenska, Polska, Maďarska i Německa, se zdálo, že Stonavští skončí umrzlí na dálniční benzince. Po domluvě pražského servismana si ale autobus dal přece jen říct a po 11 únavných hodinách do Stříbra přece jen dorazil. Stonavanům nezbylo, než se za úžasu místních hodit do gala přímo v autobuse či na ulici a doufat, že i bez zrcadla zvládnou předpisové oblékání jak pánové, tak dámy, které vznešenost hornických uniforem doplňovaly malebností těšínských krojů.

Stonava je jednou z mála obcí, kde se ještě černé uhlí těží. A jedinou, která své krojované horníky vystrojila bílými chocholy, které budily všeobecný obdiv. Dokonce větší, než bílé kalhoty horníků z Příbramska.

Pavel Šlapák, KKH Příbram: "Když byli přát císaři k narozeninám, dal jim výsadu, že březohorští horníci mohou nosit bílé kalhoty."

Do rubání ale stejně jako Stonavané oblékali klasické tmavé fáračky. Bílá patřila na slavnosti podobné tomuto setkání, na kterém všechny hornické spolky dostaly ještě další parádu - stuhu na zástavy. Jednu z nich nesl také předseda měst a obcí Karvinska, podle kterého mají podobná setkání i v době útlumu hornictví pořád velký význam.

Václav Holeček, předseda SMOK: "Když se podíváte, jsou tu staří i mladí, takže to setkání dá pokaždé něco nového. Ti lidé se setkají, pobaví, zavzpomínají."

A na to se těšili i Stonavané. S šachtami jsou sžití a svými zkušenostmi z hornického života uměli zaujmout i ve Stříbře.

Ladislav Kajzar, předseda KKH Stonava: "To není jen dřina, ale taky umět se bavit, ukázat mladým, co je to hornictví, že je to i humor, který nemá nikdo, než horníci."

Jestli je ten humor stejný i na druhém konci republiky, o tom se Stonava bude moci přesvědčit sama. Krojovaní horníci si tady totiž okamžitě našli zpřízněné duše z Náchodska, navázali s nimi družbu a pozvali je na Karvinsko. Stonava nabídla to, co se nedá odmítnout.

Ladislav Kajzar, předseda KKH Stonava: "Jen to nejlepší. Kamarádství, zábavu a dobrou spolupráci."

To sice funguje mezi hornickými spolky, ale spolupráce hornických měst v posledních letech naopak vázne.

Dalibor Závacký, náměstek primátora Karviné: "Každé město má jiné zájmy, jiná specifika a hornictví si musí řešit samo. My jsme to vyřešili dohodou s OKD na 10 let a máme zajištěnu funkci a životnost města na dalších 10 let."

Ještě bohatší zkušenosti v tomto směru má Stonava, které se dokonce podařilo uniknout kvůli těžbě vymazání obce z mapy. Kdoví, možná právě družební hornické spolky si odtud odvezou recept, jak na to i u nich doma. Ostatně, o tom šla mezi havíři řeč i při slavnosti, mezi kulturními vystoupeními či při večerním loučovém průvodu. Jako za středověku je provázeli rytíři, tamboři, občas se mihli permoníčci a nad tím vším bděla hornická patronka svatá Barbora, která všechny svorně dovedla až na historické náměstí.

Nahlásit chybu


Hanu Tichánkovou odvolali z pozice náměstkyně primátora, nahradí ji Markéta Langrová

Vedení městské organizace hnutí ANO v Ostravě a následně městští zastupitelé rozhodli o odvolání Hany Tichánkové z pozice náměstkyně primátora. Zkušenou političku, která působila ve vedení města od roku 2018, nahradí bývmístostarostka Ostravy-Jihu Markéta Langrová.

Bohumínská městská nemocnice stále odstraňuje škody po povodni

V pavilonu chirurgických oborů a gynekologie Bohumínské městské nemocnice se po povodni stále nepodařilo zprovoznit elektrocentrálu. Vedení nemocnice věří, že je to otázka hodin a koncem týdne už by mohly být v tomto pavilonu připraveny operační sály k provozu. Současně se řeší i vybavení nových zubních ordinací, protože budova, ve které se nachází, byla také zatopena.

Kraj investoval do rekonstrukce kuchyně na Cihelním gymnáziu ve Frýdku-Místku

Původní stravovací zařízení na Cihelním gymnáziu ve Frýdku-Místku bylo v havarijním stavu. MS kraj, jako zřizovatel školy, se tam proto rozhodl zrekonstruovat kuchyni, jídelnu a sklady. V následující reportáži uvidíte výsledek.

V chatové osadě Zátiší v Opavě voda odnesla několik chat a zničila vše kolem

Jako po válce to vypadá v chatové oblasti Zátiší v Opavě, kde lidé nejenže tráví volný čas, ale mnozí z nich si z chat vytvořili trvalé bydlení. Vod mnohým chaty posunula a některé odnesla až k řece.

Stonavští krojovaní horníci udržují hornické tradice už 110 let

Stonavští krojovaní horníci letos oslavili významné jubileum – 110 let od založení svého spolku. Tradice, které sahají až do roku 1914, hrají v obci Stonava důležitou roli a jejich udržování je klíčové pro budoucí generace. Oslavy se nesly v duchu připomínání bohaté historie a hrdosti na hornické dědictví.

Projekt Řemeslo má respekt pomáhá školám naplnit obory

Projekt „Řemeslo má respekt“ je strategickou iniciativou zaměřenou na podporu a propagaci řemeslných oborů v Moravskoslezském kraji. Klíčovým cílem je získat respekt a zájem žáků a jejich rodičů o řemeslné profese, a s tím související zájem o studium daných řemeslných oborů.

Zprovoznění ústřední čistírny odpadních vod v Ostravě potrvá měsíce, splašky tečou do Odry

Včera 16:01 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Po závažném poškození ústřední čistírny odpadních vod v Ostravě-Přívoze povodněmi potrvá její zprovoznění několik měsíců. Většina odpadních vod z města nyní odtéká přímo do řeky Odry. O situaci informoval mediální zástupce společnosti Ostravské vodárny a kanalizace Jaromír Krišica. Krizový štáb Moravskoslezského kraje vyzval vládu a ústřední krizový štáb k řešení této kritické situace.

Množství odpadu ze zatopených domů je extrémní. Při odvozu musejí být lidé trpěliví

Voda už opadla na velké většině zatopených míst a na ulicích ji nahradilo moře odpadu. Lidé vynášejí před domy zničené věci a nákladní vozy je postupně odvážejí na skládku společnosti OZO v Hrušově. Náklaďáků je ale takové množství, že se tvoří dlouhé kolony.

O komentovanou prohlídku k aktuálnímu stavu vítkovického nádraží byl velký zájem

Budova vítkovického nádraží prochází kompletní rekonstrukcí. V jakém je objekt momentálně stavu se mohli lidé dozvědět na komentované prohlídce, kterou uspořádala vítkovická radnice. Oprava za více než čtvrt miliardy korun má být dokončena za dva roky.

Slezská nemocnice v Opavě se stala vítězem celostátního projektu Kvalitní a bezpečná nemocnice 2024

Včera 15:08 | Celý MS kraj | Redakce

Velký úspěch slaví Slezská nemocnice v Opavě, která se stala vítězem celostátního projektu zaměřeného na kvalitu a bezpečí v nemocnicích. Tento projekt vyhlašuje Česká společnost pro akreditaci ve zdravotnictví a nemocnice hodnotí komise složená z odborníků zaměřených na oblast kvality. V lednu letošního roku Slezská nemocnice v Opavě úspěšně prošla re-akreditačním šetřením a získala certifikát na další tři roky u České společnosti pro akreditaci ve zdravotnictví.

Sraz auto-moto veteránů přilákal do Orlové stovky návštěvníků

V neděli 22. září ožilo staré náměstí v Orlové 1 setkáním auto-moto veteránů.

Polscy legioniści na Śląsu Cieszyńskim

W Ośrodku Dokumentacji Kongresu Polaków w Czeskim Cieszynie można do końca września obejrzeć wystawę opowiadającą o pobycie polskich legionistów na Śląsku Cieszyńskim późną jesienią 1914 roku. Po niepowodzeniach Austriaków na froncie wschodnim i znacznym wykrwawieniu się 1. Polskiej Brygady postanowiono zapewnić legionistom godziwy odpoczynek.

Aktuálně z Karviné: Adra hledá dobrovolníky pro KHN

Humanitární organizace Adra zahajuje spolupráci s Karvinskou hornickou nemocnicí.

Letní koupaliště v Havířově letos navštívilo zhruba 55 tisíc lidí

Zhruba 55 tisíc lidí navštívilo během letní sezony koupaliště v Havířově a to i přesto, že byla o něco kratší. Tak velký počet návštěvníků si vyžádal i vyšší nároky na plavčíky. Jejich práce byla náročná.

V soutěži Karvinský talent podali zpěváci skvělé výkony, porota to neměla jednoduché

V městském domě kultury se uskutečnil 16. ročník pěvecké soutěže nazvané Karvinský talent. Věhlas talentu za dobu své existence dávno přesáhl hranici města a odvážní zpěváci a zpěvačky sem míří i ze vzdálenějších míst. Vítěze jednotlivých kategorií si můžete poslechnout v následujícím příspěvku.

Policie obvinila 24letého autora výhružných e-mailů na Karvinsku, způsobil evakuaci škol a volebních místností

22. září 2024 18:32 | Karviná | Lukáš Zavadil

Policie obvinila 24letého muže ze šíření poplašné zprávy poté, co v pátek 20. září zaslal výhrůžné e-maily o uložení výbušniny do školských zařízení na Karvinsku. Výhrůžka vedla k evakuaci stovek osob. Kriminalisté nyní případ vyšetřují a obviněnému hrozí až osm let vězení.

14. setkání hornických měst a obcí ve Stříbře
Vydáno 30. září 2010 0:00, Stonava, Dana Bielecká
Stonavští krojovaní horníci na 14. setkání hornických měst a obcí ve Stříbře reprezentovali svou obec.

Že jsou stonavští krojovaní horníci mistry nejen svého řemesla, ale také improvizace, dokázali cestou do Stříbra na 14. setkání hornických měst a obcí. Stonavané se ho zúčastňovali poprvé, rozhodnuti reprezentovat svoji obec co nejdůstojněji.

Málem se nepovedlo. Noční pouť na druhý konec republiky totiž průběžně komplikovaly problémy autobusu. Drhnout začal u Olomouce a před Prahou, ve chvíli, kdy se už ve Stříbře šikovalo na náměstí 80 našňořených hornických spolků z Čech, Moravy, Slovenska, Polska, Maďarska i Německa, se zdálo, že Stonavští skončí umrzlí na dálniční benzince. Po domluvě pražského servismana si ale autobus dal přece jen říct a po 11 únavných hodinách do Stříbra přece jen dorazil. Stonavanům nezbylo, než se za úžasu místních hodit do gala přímo v autobuse či na ulici a doufat, že i bez zrcadla zvládnou předpisové oblékání jak pánové, tak dámy, které vznešenost hornických uniforem doplňovaly malebností těšínských krojů.

Stonava je jednou z mála obcí, kde se ještě černé uhlí těží. A jedinou, která své krojované horníky vystrojila bílými chocholy, které budily všeobecný obdiv. Dokonce větší, než bílé kalhoty horníků z Příbramska.

Pavel Šlapák, KKH Příbram: "Když byli přát císaři k narozeninám, dal jim výsadu, že březohorští horníci mohou nosit bílé kalhoty."

Do rubání ale stejně jako Stonavané oblékali klasické tmavé fáračky. Bílá patřila na slavnosti podobné tomuto setkání, na kterém všechny hornické spolky dostaly ještě další parádu - stuhu na zástavy. Jednu z nich nesl také předseda měst a obcí Karvinska, podle kterého mají podobná setkání i v době útlumu hornictví pořád velký význam.

Václav Holeček, předseda SMOK: "Když se podíváte, jsou tu staří i mladí, takže to setkání dá pokaždé něco nového. Ti lidé se setkají, pobaví, zavzpomínají."

A na to se těšili i Stonavané. S šachtami jsou sžití a svými zkušenostmi z hornického života uměli zaujmout i ve Stříbře.

Ladislav Kajzar, předseda KKH Stonava: "To není jen dřina, ale taky umět se bavit, ukázat mladým, co je to hornictví, že je to i humor, který nemá nikdo, než horníci."

Jestli je ten humor stejný i na druhém konci republiky, o tom se Stonava bude moci přesvědčit sama. Krojovaní horníci si tady totiž okamžitě našli zpřízněné duše z Náchodska, navázali s nimi družbu a pozvali je na Karvinsko. Stonava nabídla to, co se nedá odmítnout.

Ladislav Kajzar, předseda KKH Stonava: "Jen to nejlepší. Kamarádství, zábavu a dobrou spolupráci."

To sice funguje mezi hornickými spolky, ale spolupráce hornických měst v posledních letech naopak vázne.

Dalibor Závacký, náměstek primátora Karviné: "Každé město má jiné zájmy, jiná specifika a hornictví si musí řešit samo. My jsme to vyřešili dohodou s OKD na 10 let a máme zajištěnu funkci a životnost města na dalších 10 let."

Ještě bohatší zkušenosti v tomto směru má Stonava, které se dokonce podařilo uniknout kvůli těžbě vymazání obce z mapy. Kdoví, možná právě družební hornické spolky si odtud odvezou recept, jak na to i u nich doma. Ostatně, o tom šla mezi havíři řeč i při slavnosti, mezi kulturními vystoupeními či při večerním loučovém průvodu. Jako za středověku je provázeli rytíři, tamboři, občas se mihli permoníčci a nad tím vším bděla hornická patronka svatá Barbora, která všechny svorně dovedla až na historické náměstí.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/karvinsko/stonava/5018/14-setkani-hornickych-mest-a-obci-ve-stribre