Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V neděli se mění čas, spát budeme o hodinu méně

V noci na neděli 25. března se mění zimní čas na letní. Hodinky si tak posuneme o hodinu dopředu. Pro některé bývá změna času problematická, na jiné nijak nepůsobí.

V noci na neděli budou lidé v České republice a dalších zemích Evropy spát o hodinu méně. Přesně ve dvě hodiny se totiž čas posune o 60 minut dopředu a až do 28. října bude platit letní čas. Změna času ovlivňuje řadu věcí a v první řadě se dotýká lidského vnitřního biorytmu.

“Ta reakce jednotlivých lidí je opravdu individuální. Musíme si uvědomit, že fyziologie organizmu je nastavena tak, že kolem čtvrté páté hodiny ranní je jakoby nejnižší tok toho, co se děje v těle, a když to takhle posuneme, tak je to vlastně nepřirozené,” sdělila psycholožka Ludmila Mrkvicová.

Anketa: 1. “Na mě to nepůsobí. Jsem v důchodě a vstávám pořád stejně v 6:05.” 2. “Mě to dělá šťastnější.” 3. “Na mě to nepůsobí, ale na psa ano.”

Změna času se dotkne i dopravy. Připůsobit se jí budou muset tramvajové, autobusové nebo vlakové spoje.

“Kvůli chybějícím 60 minutám se zpozdí osm nočních dálkových vlaků, které budou tou dobou na své trase, ale také regionální spoje tzv. nočního pražského rozjezdu. České dráhy se budou snažit vzniklé zpoždění snížit například zkrácením pobytu vlaků ve stanicích,” uvedla mluvčí Českých drah Radka Pistoriusová.

Střídání času má řadu odpůrců a v dnešní době se o jeho smyslu vedou dlouhé diskuze. V únoru se 80 europoslanců snažilo prosadit zrušení střídání času. To se sice nepodařilo, ale Evropská komise teď bude výhody a nevýhody střídání času zkoumat.
Vánoční koncerty Miroslava Beinhauera

13.12. 17:00
Celý MS kraj, Zámek Hradec nad Moravicí - Velká dvorana

The Backwards: World Beatles Show / koncert

07.05. 19:00
Celý MS kraj, Kulturní dům Bílovec

ANARKADA s.r.o.

od 18 600 Kč/měsíc

Detail

VIDARO Moravia s.r.o.

od 14 740 Kč/měsíc

Detail

Základní škola Slušovice, okres Zlín,příspěvková organizace

od 35 000 do 41 000 Kč/měsíc

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků