Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

EKO MAGAZÍN: Sucho a sluníčko: příroda je o měsíc napřed

O suchu a vysokých teplotách se v letošním roce mluví už několik týdnů. Počátek extrémního počasí odstartoval rok 2015 a nyní už se zcela otevřeně mluví o nedostatku vody. Dopady jsme pocítili všichni a dává nám to najevo i příroda, která je údajně až o měsíc napřed. Zemědělci na pole vyjeli dříve a poznali to i pěstitelé díky včasnějšímu dozrávání ovoce i zeleniny.

Podle ovocnářů chybí až dvě třetiny srážek, které jsou důležité pro růst jablek. Také proto raději mnohde otrhali část úrody, aby zbytek dorostl do odběratelem požadované velikosti. Raná jablka a letní odrůdy dozrály letos o tři týdny dříve. Stejně jsou na tom švestky, které se už někde sklízí, přitom v letech s průměrnými srážkami se otrhávají na konci srpna, někdy i počátkem září. Zemědělci vyjeli na pole o tři týdny dříve. Sucho se podle nich odrazí ve výnosech, které zřejmě budou o 10 - 20 procent nižší.

“Faktem je a jsme toho svědci všichni, že klima přechází k určitě extremitě. To znamená, že srážek je méně a pokud se vyskytnout, tak jsou lokální, přívalové. Voda z krajiny pak odchází velmi rychle, a to je problém, navíc už tři zimy jsme neměli pořádnou sněhovou nadílku. To je velký problém, protože ta dotace podzemní vody je potom problém,” říká Dušan Žídek, ředitel ostravské pobočky ČHÚM. 

“Vždycky se mezi hospodáři tradovalo, že proti projevům klimatické změny v oblasti dostatku vod je ostravský region lépe než ty ostatní. Důvodem je propojenost vodohospodářské soustavy a její kapacitě. Ovšem rok 2015 nám ukázal, že příroda nás dokáže překvapit tím, do jakých extrémů dokáže zajít,” doplnil Jan Daňhelka, náměstek hydrologie ČHÚM.

Podle hydrologů se současná sucha dají srovnat s obdobím druhé poloviny 19. století. Tehdy vlivem suššího počasí i špatného hospodaření v krajině trápil nedostatek vody české území téměř 20 let. Teď se situace opakuje. Příroda se ještě nevypořádala s nedostatkem vody po extrémně suchém roku 2015. Koryta řek dosahují historického minima. Tento fakt potvrdily výsledky výzkumu hydrologů.

Jan Daňhelka, náměstek hydrologie ČHÚM: “V kontextu roku 2015 je třeba říci, že nejsme schopni situaci zvládnout za stávajícího stavu. Je dobře, že v reakci na sucho 2015 se začala problematika řešit koncepčněji. Vznikla koncepce pro řešení následků sucha a nedostatku vody v ČR, která počítá s celou řadou opatření tak, abychom byli schopni vyjít s množstvím vody, které máme teď a budeme mít v budoucnu.” Koncepce musí ruku v ruce zahrnout vodohospodářská opatření, přístup ke krajině a v neposlední řadě i další snižování spotřeby vody. Podle odborníků se musí úvahy nasměrovat i k recyklování vody a jejímu co efektivnějšímu využívání.
Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy