EKO MAGAZÍN: Sucho a sluníčko: příroda je o měsíc napřed

O suchu a vysokých teplotách se v letošním roce mluví už několik týdnů. Počátek extrémního počasí odstartoval rok 2015 a nyní už se zcela otevřeně mluví o nedostatku vody. Dopady jsme pocítili všichni a dává nám to najevo i příroda, která je údajně až o měsíc napřed. Zemědělci na pole vyjeli dříve a poznali to i pěstitelé díky včasnějšímu dozrávání ovoce i zeleniny.

Podle ovocnářů chybí až dvě třetiny srážek, které jsou důležité pro růst jablek. Také proto raději mnohde otrhali část úrody, aby zbytek dorostl do odběratelem požadované velikosti. Raná jablka a letní odrůdy dozrály letos o tři týdny dříve. Stejně jsou na tom švestky, které se už někde sklízí, přitom v letech s průměrnými srážkami se otrhávají na konci srpna, někdy i počátkem září. Zemědělci vyjeli na pole o tři týdny dříve. Sucho se podle nich odrazí ve výnosech, které zřejmě budou o 10 - 20 procent nižší.

“Faktem je a jsme toho svědci všichni, že klima přechází k určitě extremitě. To znamená, že srážek je méně a pokud se vyskytnout, tak jsou lokální, přívalové. Voda z krajiny pak odchází velmi rychle, a to je problém, navíc už tři zimy jsme neměli pořádnou sněhovou nadílku. To je velký problém, protože ta dotace podzemní vody je potom problém,” říká Dušan Žídek, ředitel ostravské pobočky ČHÚM. 

“Vždycky se mezi hospodáři tradovalo, že proti projevům klimatické změny v oblasti dostatku vod je ostravský region lépe než ty ostatní. Důvodem je propojenost vodohospodářské soustavy a její kapacitě. Ovšem rok 2015 nám ukázal, že příroda nás dokáže překvapit tím, do jakých extrémů dokáže zajít,” doplnil Jan Daňhelka, náměstek hydrologie ČHÚM.
Tři v háji / divadelní představení

04.03. 19:00
Celý MS kraj, Kulturní dům Bílovec

Spisovatelé do knihoven: Kateřina Rudčenková / beseda

05.03. 18:00
Celý MS kraj, Knihovna, Bílovec

Spisovatelé do knihoven: Radek Malý / beseda

10.03. 18:00
Celý MS kraj, Knihovna, Bílovec

KS-Europe s.r.o.

od 19 500 do 21 000 Kč/měsíc

Detail

Coubertino s.r.o. - provozovna Uzeniny PB

od 16 500 Kč/měsíc

Detail

Powerprom centrum s.r.o.- pozemky obhospodařované firmou Předměřická a.s. v okrese Mladá Boleslav

od 14 700 do 15 500 Kč/měsíc

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků