Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

EKO MAGAZÍN: Aglomerace ve Vítkovicích prochází sanací

Celý MS kraj |

V roce 1998 byl ukončen provoz vítkovické úpravny a spékárny železných rud v jižní části Dolní oblasti Vítkovic. Celá tato zdevastovaná a kontaminovaná lokalita je ve vlastnictví společnosti Vítkovice, která tam chce vybudovat zónu pro lehký průmysl.

Území Aglomerace Vítkovice má rozlohu 60ti hektarů, už dvacet let je tato část areálu opuštěná. V současné době tam probíhá sanace. Její součástí je odstranění objektů a zeminy, které obsahují těžké kovy a karcinogení látky. Dokud se tak nestane, celé území nemůže být využíváno.  “V této části se připravoval a vsázka pro vysoké pece a zároveň tady byla slévárna barevných kovů, která sloužila pro výrobu součástek do strojních zařízení, které Vítkovice vyráběly. Aglomerace byla udělána jako jednorázový výrobní proces a je zatížená karcinogenními látkami. Navíc ve všech mostech, které tady jsou, je azbest,” komentuje stav aglomerace Jiří Michálek, odborný poradce.

Zatímco severní část bývalých provozů Vítkovic, tedy vysoké pece, koksovna a důl hlubina je chráněnou kulturní památkou. 42 objektů v části Aglomerace musí jít k zemi kvůli ekologickým zátěžím a rozhodnutí o jejich odstranění.  “Jsou znečištěné jak budovy, které se bourají, to je první část stavby. Druhá část je odtěžení zemin, pak se bude provádět tak zvaný sanační překryv nekontaminovanými zeminami a materiály a další částí bude rekultivační překryv zeminou. Odtěžovat se bude do hloubky tří metrů,” komentuje sanaci území vedoucí ekologického oddělení VÍTKOVICE a. s. Hana Bártková.

“Pokud nedojde k odstranění ekologických zátěží, není možné tady ani chodit. Říká se tomu ingestivní znečištění. To znamená, že když se bude po těch půdách chodit, tak ty karcinogenní látky dostanete do sebe také. A proto se s námi Ministerstvo kultury dohodlo, že tato část bude sanována,” dodává Michálek. 

Rozhodnutí o sanaci starých ekologických zátěží je staré už 16 let. Tehdy byla podepsána smlouva s Fondem národního majetku. Na realizaci tehdy nebyly k dispozici finanční prostředky.  “My, jako majitelé těchto budov jsme vyřizovali potřebnou dokumentaci, to jsme stihli připravit včas, poslali jsme to na fond nebo MF, chvíli to trvalo než si to rozmysleli a takto se to v posledních letech opakovalo několikrát. Naposledy to bylo v roce 2008, kdy jsme  pro projekt připravili všechno znovu a MInisterstvo financí před dvěma lety vypsalo výběrové řízení a vybralo zhotovile a ten má převzaté staveniště a realizuje akci. To, že to tak dlouho trvalo, bylo způsobeno finanční krizí a nedostatkem financí. Stát se Vítkovicím zavázal, že odstraní na vlastní náklady staré ekologické zátěže, proto to trvá tak dlouho,” říká odborný poradce.

Dominantou bývalé Aglomerace Vítkovice je komín strakáč, který se snaží zachránit Spolek Svatý Václav. Komín je ale nedílnou součástí projektu dekontaminace území. Za dobu, kdy se nepoužívá se na něm neprovádí záchovná údržba, a to se odrazilo na jeho stavu. Cihly jsou zvětralé, ochranné obruče odpadávají, je popraskaný základ komína a statiku narušují těžké stroje, které  pomalu likvidují objekty kolem něj. Záměrem spolku je, aby byl komín vyňat z demoličního záměru a prohlášen za kulturní památku. Rozhodnutí ministerstva kultury by mělo padnout v nejbližších dnech. Pakliže by toto nastalo, mohlo by dojít k zastavení prací na sanaci celého území. “Iniciativa, která vznikla ze Spolku Svatý Václav může veškerou tuto akci zastavit, protože MK zakázalo další práce na komínu, ostatní práce probíhat mohou. Objednali veřejné zakázky, což je ministerstvo financí se toto nelíbí a mají prostředky na to, aby celou tuto akci  z tohoto důvodů zastavili,” dodává Hana Bártková.

“Jako spolek nabízím vlastníkovi pomoc a společně s městem a krajem, ministerstva bychom rádi přesvědčili majitele komínu a celého území, aby komín zůstal zachován a navždy připomínal výrobu surového železa. Chce to udělat studie, laicky si myslím, že by se tam minimálně daly umístit návštěvnické cedulky, které by připomínaly úpravu železa. Vedle něj by mohla být kavárna, která by vydělávala na provoz samostatně stojícího komína,” říká Dominik Raška, Spolek Svatý Václav. Spolek chce pořádat kulturní akce na podporu zachování komína a založil už i transparentní účet. Dokonce zvažuje i to, že by se o komín sami členové v budoucnu starali. Pro svůj záměr hledají podporu i mezi politiky.

“Mám ke komínu subjektivní vztah, protože ho projektoval bratr mé babičky. Model měl doma, tak jsem ho vídával častěji. Pokud to jde, tak ať se komín zachrání, pokud ale ne, ať se teda zbourá. Pokud by měla záchrana komína zpozdit dekonataminaci území v horizontu roku, tak asi bych ten komín obětoval,” říká Jakub Unucka (ODS), náměstek hejtmana MS kraje.

Vítkovice ale mají podle Michálka k záchraně komína jasné stanovisko: “My nechceme komín zachovat, protože je součástí vysoutěžené státní zakázky, zhotovitel si vyřídil všechna stavební povolení a navíc i památkáři uznali, že komín je natolik znečištěn, že by nebyl pro veřejnost přínosný.”

“Z pohledu zachování komína, to je absolutně nereálné. Inspekce ŽP vydala už v roce 2002 první rozhodnutí, od té doby se už dalo něco pro komín udělat, teď už to nejde. Je kontaminovaný, je narušená statika, padají obruče,” dodává Hana Bártková.

Těžká technika už od července likviduje objekty v oblasti bývalé Aglomerace Vítkovice, zakázka je vysoutěžená za 130 mil. korun bez daně. Bourací práce mají být ukončeny za 16 měsíců. Po nezbytných úpravách pozemků tady budou vysázeny dřeviny.

Nahlásit chybu


K tématu

V Ostravě-Vítkovicích byla dokončena nová smuteční síň. Ta původní musela být odstraněna

27. září 2023 16:44 | Ostrava-Vítkovice | Pavel Straka

Ostravská část Vítkovice se může pochlubit novou moderní smuteční síní, která je důstojným nástupcem té původní, která už byla ve špatném stavu. Jeden z největších projektů v historii obvodu byl realizován s podporou magistrátu.

Ve Vítkovicích skončila postupná demolice ocelárny, plochy budou využity jinak

27. září 2023 7:14 | Ostrava-Vítkovice | Libor Běčák

Projekt rozsáhlé demolice ocelárny společnosti VÍTKOVICE STEEL, která ukončila provoz v roce 2015 kvůli ekologickým limitům, je u konce. Bourání probíhalo postupně podle podmínek stanovených stavebními úřady městských částí a s ohledem na okolní pozemky a objekty. Volná plocha nedaleko centra Ostravy o rozloze cca 17 hektarů bude k dispozici pro nové využití.

Ve Vítkovicích byla dokončena nová smuteční síň. Ta původní musela být zdemolována

7. září 2023 12:14 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Ostravská část Vítkovice se může pochlubit novou moderní smuteční síní, která je důstojným nástupcem té původní, která už byla ve špatném stavu. Jeden z největších projektů v historii obvodu byl realizován s podporou magistrátu.


Ostrava bude mít nové divadlo ve Vítkovicích. Město už pro budovu schválilo prodej pozemků

Ostrava bude mít nové divadlo. Unikátní projekt herce Alberta Čuby navazuje na jeho úspěšné Divadlo Mír a bude to v podstatě další scéna v těsné blízkosti současného divadla ve Vítkovicích. Město už schválilo prodej pozemku, kde je dnes parkoviště.

Kanonáda Baníku v Konferenční lize nadchla přes 13 tisíc fanoušků

Fotbalisté Baníku Ostrava se po 14 letech představili v evropském poháru. Ve druhém předkole Konferenční ligy smetli doma arménské Urartu 5:1 a udělali tak rázný krok k postupu do další fáze soutěže.

Studénka plánuje přidat desítky nových parkovacích míst

Studénka pracuje na tvorbě studie parkování ve městě. V ideálním případě by tu mohlo přibýt 180 odstavných míst. Na realizaci všech by byla potřeba částka zhruba 20 milionů korun.

Dopravní policista z Karviné se ve volném čase stává známým saxofonistou

25. července 2024 20:26 | Karviná | Monika Danková | Regionální zprávy POLAR

Teď vás seznámíme s karvinským dopravním policistou, který svůj život nedávno obohatil novým koníčkem a to hře na saxofon. Ve volném čase hraje známé skladby na různých místech v naší zemi i za hranicemi a naplňuje tak svůj život nevšední zážitky.

Orlovský Gulášfest přilákal stovky návštěvníků

V letošním ročníku se jednalo o rekordní počet přihlášených kuchařů, a to nejen z Orlové. Pětičlenná porota měla nelehký úkol, ale nakonec zvítězil fazolový guláš s uzeným masem.

Letošní sezona na letním koupališti v Porubě je zatím slabší. Může za to nestálé počasí

25. července 2024 17:50 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

Tropické teploty lákají k vodě. V Porubě si lidé mohou bezpečně zaplavat na letním koupališti, které nabízí i jiné sportovní vyžití jako plážový volejbal, ping pong nebo badminton.

Zastávka Jana Šoupala má novou image. Pro velký úspěch projdou opravou i další zděné zastávky v Porubě

25. července 2024 15:44 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

Původní zděné autobusové zastávky v Porubě jsou po letech v neutěšeném stavu. Postupně proto projdou revitalizací. První z nich, která se změnila v umělecké dílo, je zastávka Jana Šoupala.

Při shodě hlasů určili vítěze letošních občanských projektů radní

Participativní rozpočet na letošní rok zná své vítěze. Rozhodovala o nich až druhá veřejná anketa. Respektive, vzhledem k naprosté shodě hlasů, nakonec musela vyřknout definitivní verdikt rada města.

Ostravskou městskou policii posílili nováčci. Bezpečnost ve městě se stále zlepšuje

25. července 2024 10:48 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Magazín 112

V Ostravě bude zase o trochu bezpečněji. Do rukou primátora Jana Dohnala složilo slib 13 nových městských policistů, kteří okamžitě nastupují na služebny po celém městě. Své úkoly ale samozřejmě budou plnit především přímo v ulicích.

Lidé opět obdivují květinovou louku před havířovskou nemocnicí

25. července 2024 12:00 | Havířov | Bára Kelnerová | Regionální zprávy POLAR

Nemocnice v Havířově i v letošním roce nechala před hlavním vstupem vysadit květinovou louku. Ta hraje doslova všemi barvami a nečekaně na ní vykvetly i slunečnice.

Cyklistická Czech Tour zahájila hromadným dojezdem na Masarykově náměstí

Největší etapový závod cyklistů na českém území Czech Tour zahájila čtvrteční etapa mezi Prostějovem a Ostravou. Ta po hromadném spurtu na kostkách Masarykova náměstí skončila triumfem Američana Luka Lampertiho. Neztratili se ale ani čeští jezdci.

Bezmála 100 metrů vysoká věž Dolu Lazy je připravena k odstřelu

25. července 2024 11:26 | Celý MS kraj | Libor Běčák

V sobotu v 10 hodin by se podle všech předpokladů měla poroučet k zemi betonová skipová věž bývalého Dolu Lazy v Orlové. V okolí už jsou připravené plochy, ze kterých bude moci odstřel sledovat i veřejnost.

Na opevnění Velká Šance připomněli historii ochrany hranic Slezska a pokřtili knihu

24. července 2024 17:47 | Celý MS kraj | Libor Běčák | Beskydský expres

Velká sláva se konala na hraničním opevnění Velká šance v Mostech u Jablunkova. Se svými vojsky se tam setkali těšínský kníže Adam Václav a uherský velmož Juraj Thurzo.

Hosté ve studiu: Alexandra Alvarová, novinářka a fotografka

24. července 2024 14:06 | Celý MS kraj | Renáta E. Orlíková | Host dne

A. Alvarová: Dezinformace jsou miliardový byznys

Muže v Beskydech pobodal sršeň, s těžkou alergickou reakcí byl letecky přepraven do nemocnice

24. července 2024 10:12 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

V úterý 23. července dopoledne zasahovaly týmy zdravotnické záchranné služby v Beskydech u vážně ohroženého pacienta. Před devátou hodinou přijali operátoři informaci o muži pobodaném sršněm pod vrcholem Ondřejníku nedaleko obce Pstruží na Frýdecko-Místecku.

Návštěvníky hradu Sovinec děsily strašidelné bestie vylézající ze sklepení

22. července 2024 12:36 | Celý MS kraj | Bára Kelnerová | Kulturní okénko

Doslova děsivý víkend čekal na návštěvníky hradu Sovinec. Ze sklepení a dalších zákoutí totiž vylézaly všelijaké strašidelné bestie.

EKO MAGAZÍN: Aglomerace ve Vítkovicích prochází sanací
Vydáno 27. září 2018 13:10, Celý MS kraj, Renáta E. Orlíková
V roce 1998 byl ukončen provoz vítkovické úpravny a spékárny železných rud v jižní části Dolní oblasti Vítkovic. Celá tato zdevastovaná a kontaminovaná lokalita je ve vlastnictví společnosti Vítkovice, která tam chce vybudovat zónu pro lehký průmysl.

Území Aglomerace Vítkovice má rozlohu 60ti hektarů, už dvacet let je tato část areálu opuštěná. V současné době tam probíhá sanace. Její součástí je odstranění objektů a zeminy, které obsahují těžké kovy a karcinogení látky. Dokud se tak nestane, celé území nemůže být využíváno.  “V této části se připravoval a vsázka pro vysoké pece a zároveň tady byla slévárna barevných kovů, která sloužila pro výrobu součástek do strojních zařízení, které Vítkovice vyráběly. Aglomerace byla udělána jako jednorázový výrobní proces a je zatížená karcinogenními látkami. Navíc ve všech mostech, které tady jsou, je azbest,” komentuje stav aglomerace Jiří Michálek, odborný poradce.

Zatímco severní část bývalých provozů Vítkovic, tedy vysoké pece, koksovna a důl hlubina je chráněnou kulturní památkou. 42 objektů v části Aglomerace musí jít k zemi kvůli ekologickým zátěžím a rozhodnutí o jejich odstranění.  “Jsou znečištěné jak budovy, které se bourají, to je první část stavby. Druhá část je odtěžení zemin, pak se bude provádět tak zvaný sanační překryv nekontaminovanými zeminami a materiály a další částí bude rekultivační překryv zeminou. Odtěžovat se bude do hloubky tří metrů,” komentuje sanaci území vedoucí ekologického oddělení VÍTKOVICE a. s. Hana Bártková.

“Pokud nedojde k odstranění ekologických zátěží, není možné tady ani chodit. Říká se tomu ingestivní znečištění. To znamená, že když se bude po těch půdách chodit, tak ty karcinogenní látky dostanete do sebe také. A proto se s námi Ministerstvo kultury dohodlo, že tato část bude sanována,” dodává Michálek. 

Rozhodnutí o sanaci starých ekologických zátěží je staré už 16 let. Tehdy byla podepsána smlouva s Fondem národního majetku. Na realizaci tehdy nebyly k dispozici finanční prostředky.  “My, jako majitelé těchto budov jsme vyřizovali potřebnou dokumentaci, to jsme stihli připravit včas, poslali jsme to na fond nebo MF, chvíli to trvalo než si to rozmysleli a takto se to v posledních letech opakovalo několikrát. Naposledy to bylo v roce 2008, kdy jsme  pro projekt připravili všechno znovu a MInisterstvo financí před dvěma lety vypsalo výběrové řízení a vybralo zhotovile a ten má převzaté staveniště a realizuje akci. To, že to tak dlouho trvalo, bylo způsobeno finanční krizí a nedostatkem financí. Stát se Vítkovicím zavázal, že odstraní na vlastní náklady staré ekologické zátěže, proto to trvá tak dlouho,” říká odborný poradce.

Dominantou bývalé Aglomerace Vítkovice je komín strakáč, který se snaží zachránit Spolek Svatý Václav. Komín je ale nedílnou součástí projektu dekontaminace území. Za dobu, kdy se nepoužívá se na něm neprovádí záchovná údržba, a to se odrazilo na jeho stavu. Cihly jsou zvětralé, ochranné obruče odpadávají, je popraskaný základ komína a statiku narušují těžké stroje, které  pomalu likvidují objekty kolem něj. Záměrem spolku je, aby byl komín vyňat z demoličního záměru a prohlášen za kulturní památku. Rozhodnutí ministerstva kultury by mělo padnout v nejbližších dnech. Pakliže by toto nastalo, mohlo by dojít k zastavení prací na sanaci celého území. “Iniciativa, která vznikla ze Spolku Svatý Václav může veškerou tuto akci zastavit, protože MK zakázalo další práce na komínu, ostatní práce probíhat mohou. Objednali veřejné zakázky, což je ministerstvo financí se toto nelíbí a mají prostředky na to, aby celou tuto akci  z tohoto důvodů zastavili,” dodává Hana Bártková.

“Jako spolek nabízím vlastníkovi pomoc a společně s městem a krajem, ministerstva bychom rádi přesvědčili majitele komínu a celého území, aby komín zůstal zachován a navždy připomínal výrobu surového železa. Chce to udělat studie, laicky si myslím, že by se tam minimálně daly umístit návštěvnické cedulky, které by připomínaly úpravu železa. Vedle něj by mohla být kavárna, která by vydělávala na provoz samostatně stojícího komína,” říká Dominik Raška, Spolek Svatý Václav. Spolek chce pořádat kulturní akce na podporu zachování komína a založil už i transparentní účet. Dokonce zvažuje i to, že by se o komín sami členové v budoucnu starali. Pro svůj záměr hledají podporu i mezi politiky.

“Mám ke komínu subjektivní vztah, protože ho projektoval bratr mé babičky. Model měl doma, tak jsem ho vídával častěji. Pokud to jde, tak ať se komín zachrání, pokud ale ne, ať se teda zbourá. Pokud by měla záchrana komína zpozdit dekonataminaci území v horizontu roku, tak asi bych ten komín obětoval,” říká Jakub Unucka (ODS), náměstek hejtmana MS kraje.

Vítkovice ale mají podle Michálka k záchraně komína jasné stanovisko: “My nechceme komín zachovat, protože je součástí vysoutěžené státní zakázky, zhotovitel si vyřídil všechna stavební povolení a navíc i památkáři uznali, že komín je natolik znečištěn, že by nebyl pro veřejnost přínosný.”

“Z pohledu zachování komína, to je absolutně nereálné. Inspekce ŽP vydala už v roce 2002 první rozhodnutí, od té doby se už dalo něco pro komín udělat, teď už to nejde. Je kontaminovaný, je narušená statika, padají obruče,” dodává Hana Bártková.

Těžká technika už od července likviduje objekty v oblasti bývalé Aglomerace Vítkovice, zakázka je vysoutěžená za 130 mil. korun bez daně. Bourací práce mají být ukončeny za 16 měsíců. Po nezbytných úpravách pozemků tady budou vysázeny dřeviny.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000014196/eko-magazin-aglomerace-ve-vitkovicich-prochazi-sanaci