V Beskdech platí: Kdo má ovce, ten má co chce

Neopakovatelnou atmosféru Horalských slavností v Jablunkově každoročně obohacují šikovné ruce beskydských horalů. Hlavním tématem letošního doprovodného programu v městském lese byly ovce.

„Ovce má přínos takový, že kdo má ovce ten má co chce. Ovce je malá, nepotřebuje tolik obživy, umí se v té horské oblasti pohybovat a umí všechno dát, je to jediné zvíře v Evropě, které umí dát jak mléko, tak maso, tak vlnuo a umí být šetrná ke krajině,“ řekl Roman Cieślar na stanovišti zpracování ovčí vlny.

„Chceme, aby se jehněčí maso vrátilo zpátky na naše stoly, protože kdysto k Beskydům patří,“  řekl člen organizačního výboru Leszek Richter.

„Máme tady skopové klobásy,  skopový  tatarák a guláš,“ řekla Daniela Ciková na stanovišti jehněčích specialit.

„Ovce celý život nic špatného nežere, je to kvalitní maso,“ dodal Vítězslav Tomis.

„Tradičně tady zpracováváme vlnu, od stříhání ovcí až po zpracování na kolovrátku,“ řekl Richter.

„Od mala jsem chodil s tátou stříhat ovce. Jednou, když si koupi nový strojek, dal mi ten starý a řekl stříhej,“ popsal své začátky Michal Staszowski.

Časově to náročné je, změřila jsem to. 10 dkg vlny trvá 10 hod. Jenom to chce to  zkoordinovat ty pohyby . Je to taková srdcovka, když si můžete z vlastní vlny uplést ponožky,“ řekla přadlena Marcela Sikorová.

„Tady děláme oščěpky, které jsou vynikající na gril Teď ohříváme mléko, potom zasyříme, a uděláme syřenici. Z bonku pak děláme oščepky,“ popsal Josef Szotkowski.

V rámci dílen, si mohli návštěvníci horalských slavností vše vlastnoručně vyzkoušet a poznat tak, že heslo kdo má ovce, ten má co chce v Beskydech opravdu platí.
Agatha Christie: Vražda v Orient expresu / premiéra inscenace

25.01. 17:30
Celý MS kraj, Těšínské divadlo, Český Těšín

Dětský Karneval v Bašce

26.01. 15:00
Celý MS kraj, Hostinec U Čendy, Baška

Country bál v Bašce

08.02. 19:00
Celý MS kraj, Hostinec U Čendy, Baška

ChacharNet s.r.o.
Ostrava-město
od 106 Kč do 150 Kč

Detail

INVOLVEX TRADE s.r.o.
Ostrava-město
od 17 800 Kč

Detail

HUSA Restaurant s. r. o.
Ostrava-město
od 16 100 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků