Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Muž, který měl podvést 20 tisíc lidí, znovu před soudem. Jména všech poškozených se budou muset přečíst

Vrchní soud do Ostravy vrátil k novému projednání případ Denise Vinčka, který podle původního rozsudku krajského soudu podvedl více než 20 tisíc lidí, za což vyfasoval 6 let vězení. Nabízel práci domů, ale zájemci mu museli nejprve poslat peníze. Práci ale žádnou nedostali a případnou provizi mohli dostat jen od dalších lidí, které takto napálili.

Denis Vinček z Ostravy využil vysoké nezaměstnanosti v roce 2010 a začal provozovat výnosný podvod. Šlo v podstatě o multilevelovou hru. Prostřednictvím inzerátů nabízel lidem práci domů s tím, že musejí nejprve poslat na jeho účet několik set korun. Měli například plnit obálky s nabídkou na práci domů a napálit tak další nezaměstnané, ze kterých měli mít provizi. 

Brigita Bilíková, státní zástupkyně (natočeno 2016): “Všichni, kteří byli kontaktováni řekli, že žádnou práci nedostali, že to spočívalo vlastně jen v dalším rozšiřování toho letadla.”

Během 6 let takto obžalovaný podvedl asi 20 tisíc lidí, kteří mu poslali přibližně 6 milionů korun. V roce 2016 byl proto odsouzen na 6 let vězení. Vinček u soudu nevypovídal, ale na policii řekl, že zájemci o práci měli svobodnou volbu.

Denis Vinček, obžalovaný (natočeno 2016): “Cítím se nevinný.”

Jenže při vynášení rozsudku prý nebyla přečtena jména všech 20ti tisíc poškozených a tak nejvyšší soud vrátil případ k novému projednání do Ostravy. 

Petr Kondělka, státní zástupce: "Tak jak byl ten skutek vyhlášen, kdy nebyli specifikováni ti poškození a byl tam pouze odkaz na nějaké přílohy, tak to prý není možné."

Soud začal v nepřítomnosti obžalovaného. Tentokrát bude zřejmě při čtení rozsudku využito speciální čtecí automatické zařízení, které jména samo přečte. To může trvat mnoho hodin i dní. 

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy