Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Konec těžby ve všech dolech OKD? Nejspíš v letech 2021 nebo 2022. Co bude dál?

Z materiálu, který má v pondělí na stole česká vláda, vyplývá, že kromě navýšení základního kapitálu státní společnosti Prisko, by firma OKD měla ukončit těžbu na všech svých dolech na konci roku 2021 nebo v roce 2022. Podle ČTK tuto variantu označilo za nejvhodnější i samotné představenstvo společnosti OKD.

Podle materiálu, který má vláda na stole, není vyloučena varianta pokračování těžby na dole ČSM i po roce 2021. Cena uhlí na trhu by se však musela vrátit na úroveň před koronakrizí a v této cenové hladině by musela několik let zůstat. To je ale nejspíš podle odborníků nepravděpodobné. Ceny uhlí během koronavirové krize spadly o zhruba 30 procent. OKD je navíc ve ztrátě jen za letošek zhruba dvě miliardy korun.

Za rizika, kvůli kterým by měla těžba v OKD skončit už v tomto roce, jsou považovány možné následné sociální problémy v MS kraji. Naopak, pokud by těžba měla pokračovat až do let 2025 až 2032, je zde mimo jiné velká nejistota vývoje světových cen uhlí.

Majitelem OKD je stát, který jediného producenta černého uhlí v ČR vlastní prostřednictvím společnosti Prisko. Těžba "černého zlata" se přitom ekonomicky nevyplácí. Firma navíc v těchto týdnech těžbu přerušila kvůli koronavirové situaci. Premiér Babiš v minulosti uvedl, že vláda chce fungování dolů prodloužit na co nejdelší dobu. Podle předloženého materiálu by navíc okamžité uzavření nebo konkurs OKD byl pro Česko nevýhodný, s koncem těžby by totiž přišly okamžité náklady na utlumení těžby. Financování dalšího fungování OKD je proto zatím zřejmě nejvýhodnějším řešením.

Firma Prisko před několika dny vložila do společnosti OKD vlastní prostředky kvůli navýšení základního kapitálů na 612 mil. korun. Peníze by měla získat ze státního rozpočtu, z vládní rozpočtové rezervy. Základní kapitál společnosti Prisko je aktuální necelých 800 milionů korun, zvýšit by se měl na 1,273 mld. Kč.

Tiskové vyjádření společnosti OKD: "Společnost PRISKO rozhodla o navýšení základního kapitálu OKD v pátek 10.7.2020. Jedná se o refinancování již vynaložených prostředků na útlum. Finanční prostředky budou využity na posílení kapitálové pozice společnosti za účelem překonání složité ekonomické situace těžařské firmy způsobené pandemii Covid-19."

Podle ministra Havlíčka se hlavní materiál k OKD bude teprve připravovat a pravděpodobně v září bude předložen ministerstvem financí a průmyslu.

Na prohlášení kvůli OKD reagovala napříkad organizace Greenpeace ČR.

Lukáš Hrábek, tiskový mluvčí Greenpeace ČR: “Situace v OKD je kritická. Vedení OKD a společnosti Prisko navrhují konec těžby dokonce rychleji, než bylo dohodnuto při převzetí firmy státem. Ale není se čemu divit. Ještě před propuknutím koronavirové krize, kterou firma vůbec nezvládla, bylo OKD černou dírou na peníze. Nemá smysl prodlužovat agónii končícího průmyslu. Naopak je důležité, aby se vláda dívala dopředu a kladla si důležitější otázky, například kolik peněz půjde přímo havířům a v jaké formě, jak zajistit pro Ostravsko co nejvíce peněz z Evropské unie a jak provést transformaci a modernizaci místního průmyslu tak, aby na ní netratili ti nejzranitelnější.”

Co bude s Karvinskem dál?

Následnou transformaci pohornické krajiny Karvinska řeší nový krajský program POHO2030. Území mezi Karvinou, Orlovou a Havířovem se má stát atraktivní oblastí, do které budou lidé jezdit za odpočinkem i zábavou, a která bude lákat také investory. V přípravě jsou nejrůznější projekty, které vznikají ve spolupráci s partnery programu. 

Ivo Vondrák (ANO), hejtman Moravskoslezského kraje: „Jedním z důsledků těžkého průmyslu, se kterým se náš region bude muset vyrovnat, je také oblast pohornické krajiny Karvinska. Toto území, které má kolem 60 km čtverečních , koncepčně řeší program POHO2030. I přes složitou situaci, ve které se kraj po pandemii koronaviru nachází, považujeme tento program i nadále za důležitý a rozhodně ho nechceme strčit do šuplíku. Naopak, ve všech aktivitách a rozběhlých projektech pokračujeme a připravujeme vše potřebné k tomu, aby transformaci pohornické krajiny bylo možné financovat i z evropského Fondu pro spravedlivou transformaci."

62 miliard korun z tohoto fondu využijí uhelné regiony České republiky, mezi které Moravskoslezský kraj patří vedle krajů Ústeckého a Karlovarského. Tyto prostředky vyčlenila Evropská unie na období 2021-2027.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy