Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Od pátku platí v celém kraji zmírněná protiepidemická opatření. Na jejich dodržování budou dohlížet strážníci

Od pátečního rána začala platit v celém MS kraji zmírněná protiepidemická opatření. I když zůstává povinnost nosit roušky ve vnitřních prostorách, mohou se konat venkovní akce až pro tisícovku lidí. Na dodržování opatření budou dohlížet strážníci. Hlavní zásady ale stále zůstávají stejné - držet odstup od ostatních lidí, pravidelně se pečlivě umývat a nedotýkat se rukama obličeje.

V pátek začínají v Ostravě Shakespearovské slavnosti. Měly ale namále, pořadatelé až do čtvrtku nevěděli, zda se vůbec budou konat. Jsou totiž téměř vyprodány a na každé představení chodí tisícovka diváků. Naštěstí od pátku platí rozvolnění ze 100 návštěvníků na 1000 s povinností nosit roušky. 

Rastislav Maďar, epidemiolog: "Ve vnějších prostorách je to riziko menší. Ukazuje nám i trasování, že pokud je stejná doba a blízkost expozice, tak k tomu přenosu dochází hlavně uvnitř budov." 

Další novinkou je také zrušení omezení na přírodních koupalištích a to včetně Letního koupaliště v Porubě. Výjimku v MS kraji dostalo Bruntálsko, kde je minimum nakažených a na akcích nemusejí návštěvníci nosit roušky vůbec. 

Rastislav Maďar, epidemiolog: "Na Bruntálsku je nižší hustota populace, druhá věc je ta, že tam nejsou skutečně velcí zaměstnavatelé, což znamená, že tam není ani tolik pendlerů." 

Na dodržování opatření budou dohlížet strážníci. V pondělí pravděpodobně přijdou další omezení, která budou platit celostátně. 

Jan Hamáček, ministr vnitra ČR: "Já bych chtěl všechny vyzvat, aby ta opatření respektovali, nicméně znovu říkám, že není potřeba na nic čekat a bude pro všechny lepší, když lidé budou v uzavřených prostorách ty roušky nosit." 

V celém kraji ale nadále platí nošení roušek uvnitř budov a v MHD. Důležitá je ale hlavně zásada, na kterou už lidé začali zapomínat. Odstup alespoň dva metry od ostatních, důkladné mytí rukou mýdlem a nesahat si na okolí úst. 

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy