Desítky tisíc různých jehličnanů, jeden krásnější než druhý, teď nabízejí lidem plantáže. Zájem je velký. Nejčastěji si vybírají vánoční stromky, které se vejdou do bytu.
Anketa: “Já asi smrčky. Voní úžasně a fakt jako dlouho vydrží. Krásně dlouho vydrží, jsou pořád zelené až do půlky února někdy."
“Já mám nejradši jedličky, protože moc pěkně voní, mají opravdu pěknou figuru a je to vždycky takový opravdu nádech vánoc.”
Nejoblíbenějším stromem je kavkazská jedle a smrk stříbrný, naopak dnes už téměř nikdo nechce klasický smrk ztepilý, který brzy opadává.
Radovan Jílka, pěstitel vánočních stromů: “A pak je to vždycky pár kusů nějakých exotů. Může to být třeba borovice Jeffersonova a ještě smrk Omorika.”
Vypěstovat nádherně hustý vánoční strom není jednoduché. Musí se nejen pravidelně zastřihávat, ale také tvarovat.
Radovan Jílka, pěstitel vánočních stromů: “Chodíme s desítkami metrů drátu, za rok toho spotřebujeme kilometry.”
Na plantáži škodí nejen kůrovec a srny, ale také kupodivu bobr, který už letos okousal desítky stromů.
Radovan Jílka, pěstitel vánočních stromů: "To, co historie nezná, že by bobr mohl vzít jehličnan, tak vám můžu ukázat řádek, který si bobr pokácel, natahal přes plot do řeky a tam si ho vesele zkousal. Myslím si, že to je takový malý unikát. Naše stromky jim vyloženě chutnají.”
Největší výhodou plantáží je to, že si svůj vysněný strom vyberete předem a přijedete si ho uřezat třeba až na Štědrý den. Odvážíte si tak strom v plné kondici.