Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Teplotní inverze s bezvětřím zvýšila množství prachu na celém Ostravsku

Po delší době se na Ostravsku zvýšily hodnoty polétavého prachu. Mohla za to teplotní inverze, ve které se ovzduší nepročistilo od škodlivin.

Prašnost se začala zvyšovat už ve středu odpoledne večer a kulminovala v pátek časně ráno. 

V noci na čtvrtek naměřilo několik stanic v regionu v hodinových intervalech více než 200 mikrogramů prachových částic o velikosti zrna nad 10 mikrometrů v kubickém metru vzduchu. 

Situace se nezlepšovala ani v průběhu dne, byť meteorologové zlepšení rozptylových podmínek avizovali. Právě kvůli nadějné předpovědi nebyla vyhlášena ani smogová situace. Ovzduší by se snad mělo pročistit v průběhu večera a noci. 

V pátek ráno se prašnost na většině stanic snížila pod 100 mikrogramů, někde téměř k nule. Přesto ještě v 6 hodin například v Ostravě na Českobratrské tamní stanice naměřila 126 mikrogramů, v Hrušově 120, v Přívoze 105, v Rychvaldě 119 a ve Věřňovicích 136. 

Aktuální informace o znečištění ovzduší

Předpověď na noc a pátek:
Po přední straně tlakové níže nad Britskými ostrovy začne nad naše území proudit teplejší vzduch od jihu.
Počasí v noci (22-07): Zataženo, zpočátku místy sněžení, déšť se sněhem nebo déšť, ojediněle i mrznoucí srážky. Nejnižší teploty +2 až -2 °C, k ránu oteplování. Mírný, postupně místy čerstvý jihovýchodní až jižní vítr 4 až 9 m/s s nárazy kolem 15 m/s, na horách kolem 25 m/s.
Komentář: Ojediněle se při mrznoucích srážkách může tvořit ledovka.
Počasí přes den (07-24): Zpočátku zataženo a ojediněle déšť nebo déšť se sněhem. Během dne ustávání srážek a postupně oblačno až polojasno. Nejvyšší teploty 5 až 8 °C, na horách -1 až +3 °C. Čerstvý jižní až jihozápadní vítr 5 až 10 m/s, místy s nárazy 15 až 20 m/s, na horách 25 až 30 m/s.
Komentář: Místy nárazy větru 15 až 20 m/s (až 70 km/h), na horách až 30 m/s (110 km/h).Rozptylové podmínky: dobré. 
ČHMÚ

Vyšší koncentrace zaznamenávaly stanice v celém regionu i po poledni. Například v ostravském Přívoze to bylo i přes 400 mikrogramů u prachových částic nad 2,5 mikrometru. Později hodnoty o prašnosti z tabulky zmizely, přesto aktualizovaná data z dalšího měření vykazovala nadlimitní množství prachu v ovzduší. 

Limit je stanovený jen pro 24hodinový průměr a činí 50 mikrogramů. Většina stanic v MSK ve čtvrtek odpoledne a večer vykazovala více než dvojnásobek. 

Hygienici a lékaři doporučují v době zvýšeného znečistění ovzduší hlavně lidem starším, dětem a nemocným omezit pobyt venku, včetně aktivního sportování. Větrat vnitřní obytné nebo pracovní prostory by se mělo jen krátce a intenzivně.

Smog může vyvolat především dýchací obtíže. Doporučuje se zvýšit přísun vitamínů, zejména vitamínu C, nekouřit, vyhýbat se zakouřeným prostorám.

Jak neviditelný prach škodí lidskému zdraví?

Monitorovací stanice v regionu ve svých filtrech zachycují prachové částice o velikosti 10, 2,5 a některé i 1 mikrometru. Oficiální limit je stanoven pouze pro tzv. prašný aerosol s částicemi velikosti 10 mikrometrů, a to za přesně stanovených podmínek.

Prachové částice různých velikostí obsahují v průmyslových oblastech těžké kovy a jedy. Agresivnější jsou přitom menší částice, které pronikají hlouběji do organismu. Zatímco prach PM10 je při vdechování zachycen už na sliznicích v horní části cest dýchacích a do organismu se dostává spíše polykáním, menší částice pronikají až do plic, kde se usazuje. V obou případech pak škodlivé látky ovlivňují zdraví člověka podporou vzniku nemocí nebo komplikováním už probíhajícího onemocnění.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy