Prašnost se začala zvyšovat už ve středu odpoledne večer a kulminovala v pátek časně ráno.
V noci na čtvrtek naměřilo několik stanic v regionu v hodinových intervalech více než 200 mikrogramů prachových částic o velikosti zrna nad 10 mikrometrů v kubickém metru vzduchu.
Situace se nezlepšovala ani v průběhu dne, byť meteorologové zlepšení rozptylových podmínek avizovali. Právě kvůli nadějné předpovědi nebyla vyhlášena ani smogová situace. Ovzduší by se snad mělo pročistit v průběhu večera a noci.
V pátek ráno se prašnost na většině stanic snížila pod 100 mikrogramů, někde téměř k nule. Přesto ještě v 6 hodin například v Ostravě na Českobratrské tamní stanice naměřila 126 mikrogramů, v Hrušově 120, v Přívoze 105, v Rychvaldě 119 a ve Věřňovicích 136.
Aktuální informace o znečištění ovzduší
Po přední straně tlakové níže nad Britskými ostrovy začne nad naše území proudit teplejší vzduch od jihu.
Počasí v noci (22-07): Zataženo, zpočátku místy sněžení, déšť se sněhem nebo déšť, ojediněle i mrznoucí srážky. Nejnižší teploty +2 až -2 °C, k ránu oteplování. Mírný, postupně místy čerstvý jihovýchodní až jižní vítr 4 až 9 m/s s nárazy kolem 15 m/s, na horách kolem 25 m/s.
Komentář: Ojediněle se při mrznoucích srážkách může tvořit ledovka.
Počasí přes den (07-24): Zpočátku zataženo a ojediněle déšť nebo déšť se sněhem. Během dne ustávání srážek a postupně oblačno až polojasno. Nejvyšší teploty 5 až 8 °C, na horách -1 až +3 °C. Čerstvý jižní až jihozápadní vítr 5 až 10 m/s, místy s nárazy 15 až 20 m/s, na horách 25 až 30 m/s.
Komentář: Místy nárazy větru 15 až 20 m/s (až 70 km/h), na horách až 30 m/s (110 km/h).Rozptylové podmínky: dobré.
ČHMÚ
Vyšší koncentrace zaznamenávaly stanice v celém regionu i po poledni. Například v ostravském Přívoze to bylo i přes 400 mikrogramů u prachových částic nad 2,5 mikrometru. Později hodnoty o prašnosti z tabulky zmizely, přesto aktualizovaná data z dalšího měření vykazovala nadlimitní množství prachu v ovzduší.
Limit je stanovený jen pro 24hodinový průměr a činí 50 mikrogramů. Většina stanic v MSK ve čtvrtek odpoledne a večer vykazovala více než dvojnásobek.
Hygienici a lékaři doporučují v době zvýšeného znečistění ovzduší hlavně lidem starším, dětem a nemocným omezit pobyt venku, včetně aktivního sportování. Větrat vnitřní obytné nebo pracovní prostory by se mělo jen krátce a intenzivně.
Smog může vyvolat především dýchací obtíže. Doporučuje se zvýšit přísun vitamínů, zejména vitamínu C, nekouřit, vyhýbat se zakouřeným prostorám.
Jak neviditelný prach škodí lidskému zdraví?
Monitorovací stanice v regionu ve svých filtrech zachycují prachové částice o velikosti 10, 2,5 a některé i 1 mikrometru. Oficiální limit je stanoven pouze pro tzv. prašný aerosol s částicemi velikosti 10 mikrometrů, a to za přesně stanovených podmínek.
Prachové částice různých velikostí obsahují v průmyslových oblastech těžké kovy a jedy. Agresivnější jsou přitom menší částice, které pronikají hlouběji do organismu. Zatímco prach PM10 je při vdechování zachycen už na sliznicích v horní části cest dýchacích a do organismu se dostává spíše polykáním, menší částice pronikají až do plic, kde se usazuje. V obou případech pak škodlivé látky ovlivňují zdraví člověka podporou vzniku nemocí nebo komplikováním už probíhajícího onemocnění.