Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

EKO MAGAZÍN: Dobroslavice mají hotovo, dva roky se tam budovala kanalizační síť a mechanicko-biologická čistírna

Dva roky se v Dobroslavicích budovala nová kanalizace a mechanicko-biologická čistírna odpadních vod. Původní kanalizační síť už byla někde více než šest desítek let stará. Někteří obyvatelé museli využívat žumpy nebo septiky. Nová čistírna pro zhruba 800 obyvatel výrazně přispěje ke zlepšení životního prostředí v atraktivní lokalitě nad Hlučínským jezerem, kde probíhá miliardová sanace.

Dobroslavice, malá obec, která má necelých osm set obyvatel. Leží nedaleko oblíbené rekreační oblasti Hlučínského jezera, kde už druhým rokem probíhá obrovská miliardová investice do území po těžbě štěrkopísku. Pro celé území je zásadní, aby i další kroky přispívaly k revitalizaci celé oblasti. A to platí i pro odpadní vodu. 

Dobroslavice byly pro vybudování nové kanalizační sítě skutečně oříškem. Složitá konfigurace terénu a náročné spádové podmínky se řešily systémem gravitačního odvádění odpadních vod do kanalizačních čerpacích stanic. 

Marek Síbrt, mluvčí SmVaK:Kanalizační síť byla postavena před více jak 60 lety a tomu v některých místech samozřejmě odpovídal i její stav. Takže jsme ji museli místy úplně dobudovat. Spolu s vybudování čističky odpadních vod máme kompletně v obci vyřešeno odkanalizování.”
Hana Bližňáková, starostka Dobroslavic: “Podařilo se to díky tomu, že v historii se zastupitelé rozhodli, že celou kanalizační síť nechají SmVaKu a obec Dobroslavice se stala akcionářem. Pro Dobroslavice je to obrovská výhoda, máme 750 obyvatel a máme malý rozpočet. To znamená, že kdybychom si měli brát půjčku na 90 mil. korun, což tato investice stála, tak by to byla pro Dobroslavice neskutečná zátěž.”

Před vybudováním moderního systému čištění odpadních vod měli obyvatelé Dobroslavic u domu žumpu nebo septik a voda pak směřovala kanalizační síti bez dalšího čištění do kanalizačních výustí. Od letošního roku je tomu jinak. Díky vybudované moderní technologii jsou splněny náročné parametry české i evropské legislativy.

Marek Síbrt, mluvčí SmVaK: “Čistírna odpadních vod má kapacitu 800 ekvivalentních obyvatel, čímž jsme ji vybudovali s dostatečnou rezervou, aby se případně v budoucnu mohli připojovat i další obyvatelé a obec se bude moci dále rozvíjet."
Hana Bližňáková, starostka Dobroslavic: Pro obec Dobroslavice je to velký posun k modernímu. Budeme mít čištěné všechny odpadní vody a staneme se moderní obcí. Kromě výstavby čističky odpadních vod probíhala i částečná rekonstrukce kanalizační sítě. Takže se dělaly opravy komunikací, což jsme zvládli. Občané jsou nyní spokojení, protože obce doinvestovala do asfaltování dalších ploch.”

Do komplexního odvádění a čištění odpadních vod v Dobroslavicích investovala společnost SmVaK Ostrava zhruba 93 milionů korun. Další stovky milionů společnost letos investuje do modernizace a budování na Karvinsku, Frýdecko-Místecku a Opavsku.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy