Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

EKO MAGAZÍN: Pokud přikrmujete zvěř, zjistěte čím. Nevhodná strava ji může zabít

Když teploty klesnou k bodu mrazu a venku nasněží, přichází období, kdy to nemá většina zvěře se sháněním potravy jednoduché. Lidé chtějí nějak zvířatům přispět, jenže nevhodné potraviny jim mohou způsobit celou řadu vážných zažívacích a zdravotních problémů nebo je dokonce i zabít.

Přikrmování zvěře je odpovědná a odborná činnost. Pokud chcete jelenům, srnkám, daňkům, ale třeba i divokým prasatům dopřát něco na zub, zapomeňte na zbytky z domova. Základním pravidlem přikrmování je pravidelnost. Na tu je zvyklá od září do konce dubna i zvěř i v Hukvaldské oboře.

Milan Koutný, oborník, Hukvaldy: "Zvěř přikrmujeme na pěti krmelištích. Zvěř tam přichází pokud má klid, pokud ji nic neruší. Zvěř přikrmujeme třemi druhy krmiv, jsou to krmiva objemná, jadrná a dužnatá. Je to seno, protože my tady chováme daňky a muflony, to jsou přežvýkavci. Dáváme zvěři seno, otavy a senáže, z jaderných krmit dáváme do nachystaných krmítek hlavně oves a pokud přijde velká zima tak jim předkládáme dužnaté krmivo například řepu."

Lidé nosí krmivo do obory celkem pravidelně. Oborník Koutný si pochvaluje, že se dárci vždy nejdříve s tamními myslivci poradí, a pak až sypou krmivo do krmítek. Stejný postup by lidé měli dodržet i v lese, kde by zároveň měli respektovat tamní život a co nejméně zvěř při každodenních rituálech rušit.

Milan Koutný, oborník, Hukvaldy: “Čím více budeme zvěř rušit, tím více bude škod na lesním porostu. Protože zvěř zaleze do houští a čeká tam až se setmí, aby mohla vylézt, ale co tam? Ona tam stojí, ale má hlad, tak se pustí do okusování kůry stromů.”

Zimní jídelníček mohou lidé zvěři zpestřit například větvemi ořezanými z ovocných stromů,... ještě lepší je seno a sláma a také kaštany, žaludy, bukvice a kukuřice.

Milan Koutný, oborník, Hukvaldy: “Zvěři se musí předkládat kvalitní dobré krmivo, bohužel se ale stává, že lidé někde vysypou hromadu nějakého třeba plesnivého ovsa, a to je špatně, to by se do přírody nemělo dávat. Navíc, zvěř se má přikrmovat pravidelně v určitých dávkách. Přikrmování zvěře není o tom, že tam jednou někdo přijde a vysype hromadu něčeho, ale je třeba dodržovat pravidelnost.”

A stejná pravidla platí i pro krmení ptáků. Zároveň je důležité správné umístění krmítka, do kterého rozhodně nepatří zbytky z kuchyně, jako solená, smažená a pečená jídla nebo pečivo. Pro ptáky to mohou být i smrtelné kombinace. Ideální krmení je například slunečnice, oříšky nebo syrový lůj. Kosi mají rádi jablka a nejraději zobou ze země. Ostatní ptáčci upřednostňují krmítka, která umístíme alespoň 1,5 m nad zemí a dva metry od nejbližších stromů či keřů, na kterých by mohli číhat predátoři. Teprve tam se budou strávníci cítit bezpečně.

Otakar Závalský, ornitolog: “Když to krmítko dáme na volný prostor, tak tam ptáci létají taky, ale daleko méně často, protože, když ten keř je daleko 10 - 15 metrů, tak to už krahujcovi stačí, aby je ulovil. Takže oni se cítí bezpečně hlavně nejblíž toho keře.”

Lidé často krmí také vodní ptáky, ani pro ty není pečivo příliš ideální. Prospívá jim obilí, kukuřice nebo nakrájená zelenina.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy