Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V replice žháři vypáleného dřevěného kostela v Gutech se už pracuje na interiéru

V Gutech na Třinecku už zase stojí dřevěný kostel. Ten původní lehl v srpnu 2017 popelem po úmyslném zapálení. Replika kostela přijde na zhruba 27 milionů korun, které pokryje pojistka a výtěžek sbírky.

Práce na stavbě kostela se po roce přesunuly především dovnitř. Řemeslníci pracují na vnitřním vybavení a detailech interiéru.

Václav Kotásek, vedoucí stavebního oddělení Biskupství ostravsko-opavského: “Je tam samozřejmě spoustu práce. Jednak tesaři dokončují nějaké drobnosti. Chybí osadit dveře, samozřejmě dokompletovat elektro, dokompletovat zabezpečovací systém. Je sice osazen nový oltář, ale bude ještě osazovat svatostánek.”

Antonín Papšík, majitel tesařské firmy: “Nastoupili dneska malíři, kteří budou malovat interiér a následující řemesla, jako elektrika se provádí, kamenné dlažby máme hotové a pokračujeme dál ještě s venkovními úpravami.”

Kostel by měl být slavnostně otevřen počátkem května. Ještě v dubnu budou přivezeny čtyři zvony z polské zvonařské dílny.

Antonín Papšík, majitel tesařské firmy: “Ve finále ještě koncem dubna nás čeká namontovat kovaný kříž na věž a makovice.”
Václav Kotásek, vedoucí stavebního oddělení Biskupství ostravsko-opavského: Zvony budou čtyři, byly vyrobeny v Polsku, v dílně Felczynských na východě Polska. Myslím, že můžu připomenout, že na ty zvony podstatnou částkou přispělo město Ostrava.

Velká pozornost se samozřejmě upíná k ochraně dřevěné repliky kostela před požárem. Nad kostelem byla vybudována nádrž o objemu 23 kubíků vody. Kostel je napojen na profesionální hasiče, přičemž systém bude vyhodnocovat nadměrnou teplotu uvnitř i vně kostela.

Tesaři dokončují stavbu obnovovaného kostela v Gutech

Obnova žháři vypáleného dřevěného kostela dostala konečně zelenou. Stavět se začne snad už v červnu

Hasiči už dvakrát zamítli návrh zabezpečení nového kostela v Gutech. Biskupství teď žádá znovu

Za vypálení kostela v Gutech padly vysoké tresty

Začal soud se žháři, kteří vypálili kostel v Gutech

Uplynul rok od vypálení dřevěného kostela v Gutech

Církev odpustila mladíkům, kteří vypálili kostel v Gutech

Na mši u vyhořelého kostela v Gutech přišly stovky lidí

Památkáři prohledávají spáleniště kostela v Gutech

Policie obvinila tři muže z úmyslného zapálení kostela v Třinci

Policie zadržela dva žháře, kteří zřejmě zapálili kostel v Třinci

Noční požár zničil dřevěný kostel z 16. století v Třinci-Gutech

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy