Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Tesaři dokončují hrubou stavbu obnovovaného kostela v Gutech

Nový dřevěný kostel v Gutech roste tesařům doslova pod rukama. V těchto dnech už pokrývají střechu.

Tesaři, kteří staví nový kostel v Gutech, mají tu nejnáročnější část za sebou. Z Hošťálkové na Vsetínsku přivezli všechno dřevo a na místě už postavili hrubou stavbu. V těchto dnech už tesaři pokrývají střechu šindelem.

Antonín Papšík, majitel tesařské firmy: “My vlastně potřebujeme nějak do konce srpna, aby ten kostel byl přikrytý, aby už nám do něj neteklo. To znamená, že začínáme teď krýt dřevěným šindelem střechu, pobíjet a do konce srpna bychom to měli mít pokryté.”

Téměř před dokončením je zvonová stolice, kterou následně vyzvedne jeřáb na konstrukci kostelní věže. Základy kostela jsou z dubu, vše ostatní z jedlí.

Antonín Papšík, majitel tesařské firmy: “Technologie je tady taková, že se nepoužívají žádné kovové spojovací materiály. Všecko je to na dřevěné dubové kolíky spojené.”
Václav Kotásek, vedoucí stavebního oddělení Biskupství ostravsko-opavského: “Práce teď běží nějaký 3. týden. Jdou rychle kupředu díky tomu, že ten kostel už byl jednou sestaven v Hošťálkové, tak teď to jde o to rychleji. Ale když se teď pracuje na pokrývání střechy, takže samozřejmě to už jsou věci, které půjdou pomaleji. Bude se ještě dělat venkovní ochoz, takže to je taky další věc, která by tam měla co nejrychleji přibýt, takže doufám, že někdy do konce srpna by ta dřevěná stavba mohla být provedena, ale potom budou následovat instalace, podlahy, samozřejmě vybavení, okolí kostela, takže tam té práce ještě bude spoustu, samozřejmě i požární nádrž nedaleko kostela. Takže ten rok zhruba ještě ty práce budou běžet.”

Se stavbou zničeného kostela souvisí i obnova jeho okolí. Požár poškodil také stromy a oplocení.

Václav Kotásek, vedoucí stavebního oddělení Biskupství ostravsko-opavského: “Co se týče zvonů, ty už jsou vyrobeny zhruba rok. Město Ostrava věnovalo 300 tisíc korun na pořízení zvonů, takže celkem jsou pořízeny čtyři zvony. Vyráběli je v Polsku a jsou tam zatím uloženy. Dovezou se na místo patrně až se kostel bude dokončovat a budou se světit s kostelem zároveň.”

Obnova kostela si vyžádá odhadem 27 milionů korun. Většinu nákladů pokryje pojistka, ale pomohou i peníze, které věnovali dárci ve sbírce, která stále pokračuje.

Obnova žháři vypáleného dřevěného kostela dostala konečně zelenou. Stavět se začne snad už v červnu

Hasiči už dvakrát zamítli návrh zabezpečení nového kostela v Gutech. Biskupství teď žádá znovu

Za vypálení kostela v Gutech padly vysoké tresty

Začal soud se žháři, kteří vypálili kostel v Gutech

Uplynul rok od vypálení dřevěného kostela v Gutech

Církev odpustila mladíkům, kteří vypálili kostel v Gutech

Na mši u vyhořelého kostela v Gutech přišly stovky lidí

Památkáři prohledávají spáleniště kostela v Gutech

Policie obvinila tři muže z úmyslného zapálení kostela v Třinci

Policie zadržela dva žháře, kteří zřejmě zapálili kostel v Třinci

Noční požár zničil dřevěný kostel z 16. století v Třinci-Gutech

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy