Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Bukovec má vedle nejvýchodnějšího bodu i další nej. Třeba nejstarší jilm nebo největší půdní sesuv

Celý MS kraj |

Pokud se vzpomene obec Bukovec, většina lidí si ji spojí s nejvýchodnějším bodem republiky. Ne vždy tomu tak bylo a dodnes si někteří myslí, že nejvýchodnější obcí je nedaleká Hrčava.

Josef Wawrzacz, obyvatel Hrčavy: “Určitě se ptají, jestli je to nejvýchodnější obec, a to není, není. Nejvýchodnější místo je v Bukovci. Hrčava je významná tím, že spojuje tři státy. Česko, Polsko a Slovensko. Tím pádem vzniklo to trojmezí. Poláci říkají trojstyk. Jsou tam i tři kameny, které to symbolizují. Ale není to nejvýchodnější obec, prostě nejvýchodnější obec nebo místo je v Bukovci.”

Hrčava i Bukovec jsou častými cíli turistů.

George Haiduk, turista: “My jsme z Ludgeřovic a vyrazili jsme si na takový výlet, dokud je hezky. Sluníčko nám přeje. Zajeli jsme až na Hrčavu a od tama pak na koloběžkách. Zajeli jsme si na trojmezí, a to hlavně z toho důvodu, že tady nehlídají testy…”

Přímo v Bukovci se vyplatí navštívit hned několik zajímavých míst.

Josef Byrtus, kronikář Bukovce: “Ti z vás, kteří se dostanou do naší nejvýchodnější obce České republiky do Bukovce, tak zde mohou najít hned několik nej. Například největší sesuv v celé ČR, který měří několik hektarů. Leží na svahu hory Gírové a teda konkrétně na jejím jižním svahu a je tam spoustu snímku na cedulích, které zabírají, jak ta Gírová je tím sesuvem devastovaná, ale my lidé to dneska vnímáme jinak. My máme to jako krásu té, dalo by se říct té mluvy přírody, která tu něco ztvárňuje, něco nového a také to lidi láká. Pak tu u nás můžete najít největší jilm, což je taky taková obrovská rarita, protože vlastně v tom katalogu stromů není větší jilm, než ten, který je registrován právě v Bukovci. A to nejen v rámci ČR ale i v rámci Evropy a dokonce celého světa. My netvrdíme, že je to největší jilm, ale můžeme říct, že je to největší registrovaný jilm. Stojí za to se na něj kouknout, nebo k němu přijet. Stáří jilmu se jen odhaduje. Někteří říkají 450, někteří 500 let, někteří 700, to bychom se dozvěděli až by ten strom byl sťat a mohli jsme spočítat skutečně ta jeho léta. Ale my chceme, aby žil, aby vydával ta svědectví. Moje vlastní babička, bývalá kronikářka, na jejíž práci jsem navázal, bude mít letos 99 let a ta si ten strom pamatuje pořád v téhle velikosti, v jaké se nachází. Takže v jejich očích nestárne. Já z toho usuzuji, že by ten strom mohl mít kolem určitě přes těch 500 let, možná k 700. Je to ale jen můj soukromý odhad."

Patrně žádný turista si nenechá ujít možnost stanout na nejvýchodnějším bodě republiky. Lokalita toho ale nabízí více.

Josef Byrtus, kronikář Bukovce: “Součástí této lokality u nejvýchodnějšího bodu je také podmáčená louka - mokřad, který vidíte před sebou, respektive za mnou, kde rostou různé druhy vstavačů a kde také se vlastně asi nejdéle v naší vesnici pořád seče tráva ručně a také tady právě na této louce probíhají soutěže v ručním sečení trávy. Zrovna tady se nacházíme u nejvýchodnějšího bodu ČR. Pokud byste sem dojeli a my vás srdečně zveme, tak určitě si všimnete kamene, na kterém je mapa ČR s označením nejvýchodnějšího bodu a jsou tam dány souřadnice. Tento kámen vás ale nesmí zmást. Pokud by se skutečně hledali to nejvýchodnější místo, tak vedle kamene je patník a musíte se podívat směrem přes potok k druhému patníku a právě vznikne taková pomyslná přímka mezi těmi dvěma patníky a ve střednici potoka na jeho dně leží nejvýchodnější bod ČR. Takže ti z vás, návštěvníci, kteří se chcete podívat a nějakým způsobem se dotknout to nejvýchodnějšího bodu, tak si zujte boty, až dorazíte. Teď je příjemné teplo, hezky a vstupte do vody a kochejte se tím, že stojíte v nějakém nejenom plynutí času, ale i v mimořádném prostoru naší vlasti.”
Josef Byrtus, kronikář Bukovce: “Co se týče historie naší obce, tak už podle názvu, ten mnohé napovídá, když jsme v Bukovci tak každého napadne, že ta lokalita je vlastně pojmenována podle buku. Podle stromu, který tady četně v okolí roste zejména na svazích hory, která se dnes nachází na území Polska mezi nejdelším potokem Frýdecko-Místecka Bystrým a právě říčkou Olzou, jak my říkáme, nebo také Olší, jak je známá z českých map. Historie naší obce sahá někdy do roku 1353, kdy už máme první písemnou zmínku o obci, kdy těšínský kníže dal vlastně místnímu fojtovi, což byl něco jako dnešní starosta, místnímu správci privilegia, jak s těmito poli tady v okolí může nakládat, potažmo s lesy, co může pronajímat, co bude vlastnit, že si tady může založit svoji vlastní hospodu a další věci, které se právě v popisech dochovaly právě z té listiny knížete Kazimíra z roku 1353."
Josef Byrtus, kronikář Bukovce: “V době, kdy jsem já chodil do školy a dneska tam chodím sice taky jako učitel, ale už učím kapánek jiné věci, když se bavíme o nejvýchodnějšího obci ČR, tak dnes vám každý školák odpoví, že je to obec Bukovec. Ještě před těmi 30, 40 lety se mluvilo o obci Hrčava jakou o nejvýchodnější obci celé ČR a dneska již s jistotou víme, že skutečně tím nejvýchodnějším bodem katastrálním naší vlasti je skutečně ten bod zde na místě, na kterém stojíme. Ale Hrčava si přesto nějak uchovala to své specifikum, protože u obce Hrčavy leží na její hranici hranice taky s Polskem a se Slovenskem. Takže ti z vás, kteří chtějí navštívit známé trojmezí česko-slovensko-polské, tak se vydají na nedalekou Hrčavu. Kdybyste chtěli ta dvě místa spojit, případně spojit největší sesuv v ČR, pak bych doporučoval vydat se tedy od toho sesuvu z Gírová na Hrčavu, navštívit tuto malebnou vesničku a od trojmezí se vydat na nejvýchodnější bod a pak třeba z nejvýchodnějšího bodu projít po inline stezce kolem atraktivně ztvárněných pohádek ve dřevě, skutečně hezké místo, které stojí za návštěvu nejenom pro malé i pro větší, kteří si tam můžou počíst, tak kolem této lokality směrem k jilmu a tam se zastavit a zapřemýšlet nad tím, jak plyne čas."





Nahlásit chybu


K tématu

V Beskydech žije asi 10 rysů a stejný počet vlků. Občas ze Slovenska dorazí i medvěd

Asi desítka dospělých rysů s mláďaty plus zhruba stejný počet vlků. Ti se podle závěrů únorového mapování velkých šelem aktuálně pohybují v Beskydech. Mapování provádí zástupci Agentury ochrany přírody a krajiny České Republiky ve spolupráci s Hnutím Duha Šelmy.

Další zranění mladí lyžaři v Beskydech a Jeseníkách. Letěl pro ně vrtulník

15. února 2024 19:09 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Zdravotnická záchranná služba zasahovala spolu s členy horské služby ve středu hned u tří zraněných mladých lyžařů. Ve všech případech, které se odehrály během několika hodin v Beskydech a Jeseníkách, vzlétal na pomoc vrtulník letecké záchranné služby Ostrava.

V Beskydech se pohybuje asi desítka rysů, stejný počet vlků a občas se objeví i medvěd

19. února 2024 11:21 | Celý MS kraj | Andrea Holeszová | Eko magazín

Asi desítka dospělých rysů s mláďaty plus zhruba stejný počet vlků. Ti se podle závěrů únorového mapování velkých šelem aktuálně pochybují v Beskydech. Mapování provádí zástupci Agentury ochrany přírody a krajiny České Republiky ve spolupráci s Hnutím Duha Šelmy.


Další vězeň využil příležitosti a utekl z pracoviště na Karvinsku

Včera 18:08 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Policie ve čtvrtek v podvečer vyhlásila pátrání po uprchlém vězni. Ten využil příležitosti a odpoledne utekl z nestřeženého pracoviště na Karvinsku.

Ocenění zaměstnanců rájecké nemocnice se neslo v atmosféře vánočního koncertu

Poprvé v historii ocenilo vedení karvinské rájecké nemocnice své nejlepší zaměstnance. Připravilo nezapomenutelný večer plný poděkování nejen oceněným, ale všem, kteří svou prací přispívají k péči o zdraví a pohodu pacientů.

Porubská dílna nabídla Vánoční jarmark

Čtyři dny kreativního tvoření a řadu originálních výrobků nabídl letošní Vánoční jarmark v dílně na porubské Vozovně. Konal se už po několikáté, poprvé ale ve spolupráci Aťasu Poruba a Be Lucky.

Frýdek-Místek rozšiřuje plochy pro parkování i odstavování aut

Na Sídlišti Riviéra ve Frýdku-Místku vzniká nová plocha pro odstavování osobních aut i dodávek. Město se dohodlo se společností Slezan Holding, která vlastní areál bývalé textilky ve Frýdlantské ulici. Ten bude dočasně využit jako veřejné místo pro odstavování aut. Stejně tak se hledají způsoby rozšiřování parkovacích míst.

Na náměstí v Havířově se rozlévala polévka potřebným

Lidé v Havířově, kteří navštívili Vánoční městečko, mohli ochutnat polévku Armády spásy. O nalévání se pak postarali zástupci radnice. O teplé jídlo neprojevili zájem jen lidé bez domova.

Strážníci dohlédnou na bezpečné Vánoce v Ostravě. Lidé by ale měli být opatrní na své věci

Začal advent a s blížícími se Vánoci každý rok narůstá počet lidí v ulicích i v obchodech, což láká nejrůznější nenechavce a ti se pak aktivizují. Strážníci proto každoročně v tomto období zesilují hlídky a působí také preventivně. Na vánočních trzích mají dokonce informační stánek.

Dva zranění po dopravní nehodě v Ostravě, policie hledá svědky

Včera 11:10 | Ostrava-Vítkovice | Jiří Cileček

Ostravští dopravní policisté řeší středeční nehodu z Ostravy-Vítkovic. Jedno z aut zřejmě na frekventované Rudné ulici ohrozilo jiného řidiče. Ten strhl řízení a naboural do dalšího auta. Zranění byli dva lidé. Policie nyní hledá svědky.

Soud v Havířově začíná rozplétat okolnosti zřícení kolotoče s 18 zraněnými

Včera 9:17, vydáno včera 8:00 | Havířov | Libor Běčák

U okresního soudu v Havířově se začal řešit případ nehody lunaparkové atrakce, při které se 3. září 2022 zranilo 18 lidí, včetně dětí. Velký výsuvný řetízkový kolotoč se tehdy při ukončení jízdy nezastavil a dvojsedačky v důsledku pokračující odstředivé síly začaly narážet do překážek v okolí atrakce.

Příští rok bude Ostrava hospodařit 14,5 mld. korunami. Třetina peněz půjde na investice

4. prosince 2024 11:45 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Ostrava bude v příštím roce hospodařit se 14,5 miliardami korun. Rozpočet schválilo zastupitelstvo města. Hned třetina financí půjde na investice. Spokojeny mohou být městské obvody, které dostanou přidáno.

Vánoční městečko v Bělském lese je otevřeno. Nabízí více světelných instalací než loni

4. prosince 2024 13:47 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová | Expres Ostrava-Jih

Již druhým rokem se návštěvníci Bělského lesa mohou těšit z desítek světelných instalací, kreativních dílen a dobročinných aktivit. Vánoční městečko zde opět otevřelo své brány. Letos si organizátoři přichystali i spoustu novinek.

88letá žena přecházela silnici mimo přechod pro chodce a srazilo ji auto

Včera 14:40 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Ve čtvrtek ráno spěchalo několik záchranářských týmů k vážné nehodě na Novojičínsku. V obci Štramberk srazilo auto 88letou ženu. Přecházela silnici mimo přechod pro chodce. Do nemocnice ji přepravil vrtulník.

Nová průmyslová zóna v Karviné bude odebírat teplo a elektřinu od Veolie

Americká developerská společnost spolu se zástupci MS kraje představila podobu plánované průmyslové zóny v Karviné. Moderní průmyslová zóna o velikosti 330 tisíc metrů čtverečních by měla po dokončení přinést Karvinsku 4500 nových pracovních míst.

Moravskoslezský kraj investuje desítky milionů do rozvoje cykloturistiky

4. prosince 2024 20:54 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Moravskoslezský kraj pokračuje v podpoře cykloturistiky. V rozpočtu má připraveno 36 milionů korun na budování nových stezek, opravy stávajících, doplnění infrastruktury i na projektovou přípravu. O peníze se mohou hlásit obce i sdružení až do září 2026.

Česká republika podporuje kombinovanou výrobu tepla a elektrické energie

4. prosince 2024 20:53 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal | Energie a kraj

Stát podpoří provoz 37 modernizovaných zdrojů na kombinovanou výrobu tepla a energie. Mezi největší z nich patří například teplárny skupiny EPH Daniela Křetínského v Opatovicích a v Komořanech, paroplynový zdroj polostátního ČEZ v Mělníku nebo nový zdroj teplárny v Ostravě-Třebovicích firmy Veolia Energie.

Punčobraní Gymnázia Hlučín vydělalo peníze pro nadační fond

4. prosince 2024 20:29 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal | Studuj u nás

Už počtvrté pozvalo gymnázium v Hlučíně hosty na slavnostní Předvánoční punčobraní. Celý sobotní podvečer si všichni užili i díky tomu, že měl charitativní podtext.

Bukovec má vedle nejvýchodnějšího bodu i další nej. Třeba nejstarší jilm nebo největší půdní sesuv
Vydáno 14. května 2021 16:28, Celý MS kraj, Libor Běčák
Pokud se vzpomene obec Bukovec, většina lidí si ji spojí s nejvýchodnějším bodem republiky. Ne vždy tomu tak bylo a dodnes si někteří myslí, že nejvýchodnější obcí je nedaleká Hrčava.

Josef Wawrzacz, obyvatel Hrčavy: “Určitě se ptají, jestli je to nejvýchodnější obec, a to není, není. Nejvýchodnější místo je v Bukovci. Hrčava je významná tím, že spojuje tři státy. Česko, Polsko a Slovensko. Tím pádem vzniklo to trojmezí. Poláci říkají trojstyk. Jsou tam i tři kameny, které to symbolizují. Ale není to nejvýchodnější obec, prostě nejvýchodnější obec nebo místo je v Bukovci.”

Hrčava i Bukovec jsou častými cíli turistů.

George Haiduk, turista: “My jsme z Ludgeřovic a vyrazili jsme si na takový výlet, dokud je hezky. Sluníčko nám přeje. Zajeli jsme až na Hrčavu a od tama pak na koloběžkách. Zajeli jsme si na trojmezí, a to hlavně z toho důvodu, že tady nehlídají testy…”

Přímo v Bukovci se vyplatí navštívit hned několik zajímavých míst.

Josef Byrtus, kronikář Bukovce: “Ti z vás, kteří se dostanou do naší nejvýchodnější obce České republiky do Bukovce, tak zde mohou najít hned několik nej. Například největší sesuv v celé ČR, který měří několik hektarů. Leží na svahu hory Gírové a teda konkrétně na jejím jižním svahu a je tam spoustu snímku na cedulích, které zabírají, jak ta Gírová je tím sesuvem devastovaná, ale my lidé to dneska vnímáme jinak. My máme to jako krásu té, dalo by se říct té mluvy přírody, která tu něco ztvárňuje, něco nového a také to lidi láká. Pak tu u nás můžete najít největší jilm, což je taky taková obrovská rarita, protože vlastně v tom katalogu stromů není větší jilm, než ten, který je registrován právě v Bukovci. A to nejen v rámci ČR ale i v rámci Evropy a dokonce celého světa. My netvrdíme, že je to největší jilm, ale můžeme říct, že je to největší registrovaný jilm. Stojí za to se na něj kouknout, nebo k němu přijet. Stáří jilmu se jen odhaduje. Někteří říkají 450, někteří 500 let, někteří 700, to bychom se dozvěděli až by ten strom byl sťat a mohli jsme spočítat skutečně ta jeho léta. Ale my chceme, aby žil, aby vydával ta svědectví. Moje vlastní babička, bývalá kronikářka, na jejíž práci jsem navázal, bude mít letos 99 let a ta si ten strom pamatuje pořád v téhle velikosti, v jaké se nachází. Takže v jejich očích nestárne. Já z toho usuzuji, že by ten strom mohl mít kolem určitě přes těch 500 let, možná k 700. Je to ale jen můj soukromý odhad."

Patrně žádný turista si nenechá ujít možnost stanout na nejvýchodnějším bodě republiky. Lokalita toho ale nabízí více.

Josef Byrtus, kronikář Bukovce: “Součástí této lokality u nejvýchodnějšího bodu je také podmáčená louka - mokřad, který vidíte před sebou, respektive za mnou, kde rostou různé druhy vstavačů a kde také se vlastně asi nejdéle v naší vesnici pořád seče tráva ručně a také tady právě na této louce probíhají soutěže v ručním sečení trávy. Zrovna tady se nacházíme u nejvýchodnějšího bodu ČR. Pokud byste sem dojeli a my vás srdečně zveme, tak určitě si všimnete kamene, na kterém je mapa ČR s označením nejvýchodnějšího bodu a jsou tam dány souřadnice. Tento kámen vás ale nesmí zmást. Pokud by se skutečně hledali to nejvýchodnější místo, tak vedle kamene je patník a musíte se podívat směrem přes potok k druhému patníku a právě vznikne taková pomyslná přímka mezi těmi dvěma patníky a ve střednici potoka na jeho dně leží nejvýchodnější bod ČR. Takže ti z vás, návštěvníci, kteří se chcete podívat a nějakým způsobem se dotknout to nejvýchodnějšího bodu, tak si zujte boty, až dorazíte. Teď je příjemné teplo, hezky a vstupte do vody a kochejte se tím, že stojíte v nějakém nejenom plynutí času, ale i v mimořádném prostoru naší vlasti.”
Josef Byrtus, kronikář Bukovce: “Co se týče historie naší obce, tak už podle názvu, ten mnohé napovídá, když jsme v Bukovci tak každého napadne, že ta lokalita je vlastně pojmenována podle buku. Podle stromu, který tady četně v okolí roste zejména na svazích hory, která se dnes nachází na území Polska mezi nejdelším potokem Frýdecko-Místecka Bystrým a právě říčkou Olzou, jak my říkáme, nebo také Olší, jak je známá z českých map. Historie naší obce sahá někdy do roku 1353, kdy už máme první písemnou zmínku o obci, kdy těšínský kníže dal vlastně místnímu fojtovi, což byl něco jako dnešní starosta, místnímu správci privilegia, jak s těmito poli tady v okolí může nakládat, potažmo s lesy, co může pronajímat, co bude vlastnit, že si tady může založit svoji vlastní hospodu a další věci, které se právě v popisech dochovaly právě z té listiny knížete Kazimíra z roku 1353."
Josef Byrtus, kronikář Bukovce: “V době, kdy jsem já chodil do školy a dneska tam chodím sice taky jako učitel, ale už učím kapánek jiné věci, když se bavíme o nejvýchodnějšího obci ČR, tak dnes vám každý školák odpoví, že je to obec Bukovec. Ještě před těmi 30, 40 lety se mluvilo o obci Hrčava jakou o nejvýchodnější obci celé ČR a dneska již s jistotou víme, že skutečně tím nejvýchodnějším bodem katastrálním naší vlasti je skutečně ten bod zde na místě, na kterém stojíme. Ale Hrčava si přesto nějak uchovala to své specifikum, protože u obce Hrčavy leží na její hranici hranice taky s Polskem a se Slovenskem. Takže ti z vás, kteří chtějí navštívit známé trojmezí česko-slovensko-polské, tak se vydají na nedalekou Hrčavu. Kdybyste chtěli ta dvě místa spojit, případně spojit největší sesuv v ČR, pak bych doporučoval vydat se tedy od toho sesuvu z Gírová na Hrčavu, navštívit tuto malebnou vesničku a od trojmezí se vydat na nejvýchodnější bod a pak třeba z nejvýchodnějšího bodu projít po inline stezce kolem atraktivně ztvárněných pohádek ve dřevě, skutečně hezké místo, které stojí za návštěvu nejenom pro malé i pro větší, kteří si tam můžou počíst, tak kolem této lokality směrem k jilmu a tam se zastavit a zapřemýšlet nad tím, jak plyne čas."





Zdroj: https://polar.cz/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000025507/bukovec-ma-vedle-nejvychodnejsiho-bodu-i-dalsi-nej-treba-nejstarsi-jilm-nebo-nejvetsi-pudni-sesuv