Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Kraj nabízí obcím v okolí Dolu Frenštát pomoc při budoucím využití lokality

To, že černouhelný důl Frenštát v Beskydech bude zasypán a nepotřebné budovy srovnány se zemí, se ví už delší dobu. Aktuálně se jedná o tom, jak budoucí zónu využít. S legislativním a finančním řešením projektů nabízí radnicím pomoc kraj.

VIDEO: TV Polar

Ve Frenštátě pod Radhoštěm se v pátek sešli zástupci obcí, které jsou přímo dotčené tamním černouhelným dolem. Ten sice nikdy uhlí netěžil, přesto je jeho podzemní i nadzemní část významnou zátěží regionu. S budoucím využitím areálu šachty pomáhá radnicím kraj.

Jakub Unucka (ODS+TOP 09), náměstek hejtmana MSK: “Jedním z těch pěkných projektů je připravovaná bytově-průmyslová zóna přímo v tom areálu někdejšího dolu. Kombinace vědy, lehkého průmyslu a výzkumu, to je moc hezký projekt založený na dřevě. Kéž by dřevo bylo materiálem stavebním dalšího tisíciletí. Byly tam nějaké výzkumné ústavy, které by zkoumaly využití dřeva na různých stavbách. Firmy, které by z toho dřeva ty stavební prvky vyráběly. A samozřejmě nějaké bydlení.”

Na vědu, výzkum a moderní technologie sází také starosta Trojanovic, v jejichž katastru šachta stojí.

Jiří Novotný (NAŠE BESKYDY), starosta Trojanovic: “Jde o to donést sem nějaké peníze, které budou v budoucnu generovat další peníze. Musí se vyprodukovat průmysl 4.0. Skutečně, který bude konkurence schopný, aby tak podnikatelé, kteří tu budou, vytvářeli produkty, které budou konkurence schopné na evropských a světových trzích.

Radnice budou muset řešit i řadu jiných problémů, které s demolicí šachty souvisí.

Miroslav Halatin (ODS), starosta Frenštátu pod Radhoštěm: “Po našem městě jsou, to co je k šachtě, rozvedené sítě. A tam zvažujeme, a to není o této dotaci, ale možná o tom, jakým způsobem se podaří s Diamem se dohodnout na převodu těchto sítí třeba na město.”

Obce, kraj a Diamo teď budou dojednávat jednotlivé kroky, které se týkají jak likvidace šachty, tak budoucího využití celé lokality.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy