Stále více přibývá virtuálních podvodů. Podvodníkům nahrává anonymita a důvěřiví lidé, kteří vzápětí přijdou o skutečné peníze a pak jim zůstanou pouze oči pro pláč. Viníky je totiž velmi obtížné v těchto případech vypátrat. Aktuálně řádí pravděpodobně nejen v Moravskoslezském kraji podvodníci s kryptoměnou. Imaginární finanční poradce kontaktoval ženu z Opavska a nabídl jí zhodnocení vkladů.
Poté muž u banky požádal velmi rychle o téměř milionovou půjčku a vzápětí jí z účtu vyluxoval 550 tisíc korun.
Podobný případ prověřují policisté i na Novojičínsku.
Kriminalisté bijí na poplach
Policejní specialisté z oboru počítačové kriminality evidují za rok 2020 v Moravskoslezském kraji pouze tři případy podvodů se škodou 66 tisíc korun. V letošním roce už mají celkem 17 případů s celkovou škodou 4 200 000 korun. Poslední případ byl nahlášen v pátek 23. července v Havířově, kde podvodník takto ukradl důvěřivci 300 tisíc korun. Policisté proto důrazně varují veřejnost, aby nikomu cizímu neposkytovala své osobní údaje, zvláště přístupy do internetového bankovnictví.
Doporučení policejních specialistů
- NEINSTALOVAT si do vlastních elektronických zařízení žádné programy, které umožňují dálkový přístup jiným osobám k našemu zařízení.
- Cizím (anonymním) lidem NEPOVOLOVAT vstup do internetového bankovnictví.
- NEREAGOVAT na virtuální velmi výhodné finanční transakce.
- NESPOLUPRACOVAT na přeposílání finančních prostředků.
- Pokud nerozumím oblasti virtuálních měn, nepouštím se do ŽÁDNÝCH investic a jiných podobných akcí.
- NEREAGOVAT na žádosti o sdělení ověřovacího PINu.
- Žádná banka k zablokování účtu NEPOTŘEBUJE žádné údaje k bankovní kartě.