Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Slibovali zúročení peněz investicí do kryptoměny, důvěřivce pak okradli o miliony korun

Žena z Opavska poskytla podvodníkovi přístup do svého internetového bankovnictví. Nasliboval jí totiž pomoc s investicí do kryptoměny. Vzápětí za ni požádal o téměř milionovou půjčku a nakonec jí vysál z účtu 550 tisíc korun. Policejní specialisté bijí na poplach, v celém Moravskoslezském kraji totiž za letošní rok prověřují celkem 17 podobných případů podvodů s celkovou škodou 4 200 000 korun. Nedávejte neznámým lidem své osobní údaje a už vůbec ne přístupy do banky.

Stále více přibývá virtuálních podvodů. Podvodníkům nahrává anonymita a důvěřiví lidé, kteří vzápětí přijdou o skutečné peníze a pak jim zůstanou pouze oči pro pláč. Viníky je totiž velmi obtížné v těchto případech vypátrat. Aktuálně řádí pravděpodobně nejen v Moravskoslezském kraji podvodníci s kryptoměnou. Imaginární finanční poradce kontaktoval ženu z Opavska a nabídl jí zhodnocení vkladů. 

Zlatuše Viačková, mluvčí PČR MSK: "Následně domnělý investiční bankéř jí přesvědčil k investování finančních prostředků. Jejich komunikace probíhala výhradně telefonicky. Žena neznámému „finančníkovi“ ještě zpřístupnila své internetové bankovnictví."

Poté muž u banky požádal velmi rychle o téměř milionovou půjčku a vzápětí jí z účtu vyluxoval 550 tisíc korun.

Zlatuše Viačková, mluvčí PČR MSK: "Policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinů podvodu a neoprávněného přístupu k počítačovému systému a nosiči informací.

Podobný případ prověřují policisté i na Novojičínsku. 

Zlatuše Viačková, mluvčí PČR MSK: "Pravděpodobně imaginární finančník ve virtuálním světě oslovil zájemce o Bitcoiny. Pod záminkou zhodnocení finančních prostředků nabídl investice do kryptoměny Bitcoin. Povedlo se mu vylákat několik stovek tisíc korun. Po bezhotovostním přeposlání peněz je finančník nekontaktní. Policisté zahájili úkony trestního řízení přečinu podvodu."

Kriminalisté bijí na poplach

Policejní specialisté z oboru počítačové kriminality evidují za rok 2020 v Moravskoslezském kraji pouze tři případy podvodů se škodou 66 tisíc korun. V letošním roce už mají celkem 17 případů s celkovou škodou 4 200 000 korun. Poslední případ byl nahlášen v pátek 23. července v Havířově, kde podvodník takto ukradl důvěřivci 300 tisíc korun. Policisté proto důrazně varují veřejnost, aby nikomu cizímu neposkytovala své osobní údaje, zvláště přístupy do internetového bankovnictví.

Doporučení policejních specialistů

  • NEINSTALOVAT si do vlastních elektronických zařízení žádné programy, které umožňují dálkový přístup jiným osobám k našemu zařízení.
  • Cizím (anonymním) lidem NEPOVOLOVAT vstup do internetového bankovnictví.
  • NEREAGOVAT na virtuální velmi výhodné finanční transakce.
  • NESPOLUPRACOVAT na přeposílání finančních prostředků.
  • Pokud nerozumím oblasti virtuálních měn, nepouštím se do ŽÁDNÝCH investic a jiných podobných akcí.
  • NEREAGOVAT na žádosti o sdělení ověřovacího PINu.
  • Žádná banka k zablokování účtu NEPOTŘEBUJE žádné údaje k bankovní kartě.
Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy