Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Mladí lidé ze 6 zemí Evropy v rámci programu Erasmus trávili týden v Jeseníkách

Celý MS kraj |

Polsko, Itálie, Portugalsko, Španělsko, Bulharsko a Česká republika. To jsou domovy třiceti mladých lidí, kteří využili Evropský projekt Erasmus plus k výměnnému pobytu a návštěvě Jeseníků. V Karlově pod Pradědem a okolí pobývali celý týden.

Hlavním tématem pobytu mladých lidí od 18 do 30 let byla kulturní výměna, sport a zdravý životní styl. Program jejich pobytu byl opravdu pestrý.

Pavel Vítek, organizátor, předseda spolku: „Nejdříve si naši účastníci museli připravit prezentace o tom, jaká je situace ohledně zdravého životního stylu v jejich zemích a lokálních komunitách. Jaké sporty tam například jsou populární a praktikovány veřejností. Dále si připravili prezentace ohledně zdravé výživy. O tom, jaká je jejich kuchyně, zda je zdravá, či ne. Později jsme také uspořádali veřejnou akci na bruntálském náměstí, kde jsme hráli kinball a docházelo k interakci i s lokálními obyvateli, někteří z nich tuto hru nikdy nehráli, někteří z nich se nikdy nesetkali s nikým z Bulharska, Portugalska či Španělska a měli v podstatě takovou možnost si s nimi pohovořit a dozvědět se více o jejich zemi.“

Účastníci poznali také netradiční sporty, jak např. kinball, frisbee, inkluzivní fotbal či polský paland. Vzájemnému seznámení a poznání života v jiných zemích vedl také poznávací večer.

Pavel Vítek, organizátor, předseda spolku: „Každá z tady těchto zemí uspořádala mezikulturní večer, během něhož nás seznámila se svou zemí, se svým jídlem, se svou kuchyní, se svými tradicemi a taky hudbou, tanci.“

Při pobytu v Jeseníkách nemohla chybět ani horská turistika vodopády Bílé Opavy.

Pavel Vítek, organizátor, předseda spolku: „Další z aktivit bylo to, že jsme naše účastníky nechali navštívit Praděd, udělali jsme si s nimi túru, abychom opravdu dosáhli toho zdravého životního stylu i v praxi.“

Mateusz, účastník akce, Polsko: „Nejvíc se mi líbil výlet do hor, jelikož krajina je úplně jiná, než v Polsku. Vodopády, které tam máte jsou mnohem pěknější, než ty u nás.“

Carolina, účastnice akce, Portugalsko: „Jsem Karolína z Portugalska a velice se mi v tomto regionu líbila příroda, líbil se mi výlet do hor, který jsme udělali, líbí se mi hory, čerstvý vzduch, který tady je. Také jsem nalezla přátele, se kterými jsem si mohla povídat o svém životě a podobně, také myslím, že i místní lidé jsou velice přívětiví, to si myslím, že je velice důležité.“

Francesco, účastník akce, Itálie: „Nejlepší zážitky jsou pro mě zkušenosti z nových sportů, které tu děláme. Moc se mi líbí zdejší krásná přiroda, je to nádherné i místní lidé tady jsou moc krásní.  Toto není moje první zkušenost z výměnného pobytu Erasmus, už jsem na něm byl více než desetkrát. Je moc příjemné, účastnit se těchto druhů programů na mnoha krásných místech a s mnoha báječnými lidmi.“

Podobné aktivity programu Erasmus plus budou dále pokračovat. Podstatné je to, co mnoho mladých lidí ani neví. Pro účast na výměnném pobytu nemusejí být studenty, stačí jen jejich zájem o nová poznání.

Nahlásit chybu


K tématu

Karlovský vodník stylově a vesele uzavřel lyžařskou sezónu

19. dubna 2025 7:50 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Letošní zimní sezóně již definitivně odzvonilo. Nastala doba jejího bilancování. Provozovatelé hodnotí návštěvnost a podmínky pro lyžování, lyžaři naopak sjíždí své poslední zábavné jízdy. Podívejme se mezi ně.

V Jeseníkách zahájili zimní sezónu, v provozu jsou první dvě sjezdovky v Karlově

30. listopadu 2025 17:59 | Bruntál | Karel Soukop

V Karlově pod Pradědem po celý listopad probíhaly intenzivní přípravy na letošní zimní sezónu. Aktivita se vyplatila. V pátek 28. listopadu zahájilo večerní lyžování provoz prvních lanovek a sjezdovek.

První sjezdovkou v provozu je ve východní částí Jeseníků Karlov Ski expres

16. prosince 2024 13:20 | Bruntál | Karel Soukop

V Jeseníkách už se rozjely první vleky. Díky nočním mrazivým teplotám, kdy bylo možné zasněžovat a páteční vydatné sněhové nadílce, se lyžuje v Branné, na Červenohorském sedle a v Karlově.


Předvánoční atmosféru navodily jarmarky v Janovicích a na Bystrém

Včera 9:04 | Janovice | Libor Běčák

Tradice rozsvícení vánočních stromů se drží i v Janovicích. Vánoční jarmark s mnoha stánky a hudebním programem se konal také v místní části Bystré.

Záchranáři přijeli ke kolabujícímu muži v Karviné. Čidlo je upozornilo na oxid uhelnatý

Včera 22:31 | Karviná | Jiří Cileček

Kolabující muž z Karviné si přivolal záchranku. Zdravotníkům po vstupu do bytu začalo pískat čidlo oxidu uhelnatého. Hned věděli, kde je problém, muži pomohli a přivolali hasiče.

Dobrovolníci pořádají Vánoční sbírku pro děti z ostravských nemocnic

6. prosince 2025 17:48 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Dlouhé dny v nemocnici jsou pro děti náročné, zvlášť v období Vánoc. Skupina dobrovolníků z Ostravska proto organizuje Vánoční sbírku pro děti v ostravských nemocnicích, která má dětem přinést více radosti, hry a pocit, že na ně někdo myslí. A to na základě konkrétních přání zdravotníků z jednotlivých oddělení.

Auto v kolejišti zastavilo tramvaje. DPO zařídil náhradní dopravu

6. prosince 2025 19:31 | Ostrava-Poruba | Jiří Cileček

V Ostravě skončilo další auto v kolejišti tramvají. Tentokrát u frekventované křižovatky ulic Martinovská a Opavská. Událost omezila provoz tramvají číslo 4. Dopravní podnik Ostrava zařídil náhradní dopravu.

Otužilci plavali na Žermanické přehradě Mikulášskou štafetu

6. prosince 2025 13:13 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Na Žermanické přehradě se v sobotu 6. prosince konala tradiční Mikulášská přeplavba. Jedná se o štafetu otužilců, kteří uplavali trať delší než 5 kilometrů.

Havířov velkolepě oslavil 70 let od založení města

6. prosince 2025 10:20 | Havířov | Bára Kelnerová

Vladimír Hron, Big Band Felixe Slováčka, představení Kůň pátý element, kapela Mirai a nakonec ohňostroj. Tak takovou oslavu připravilo město k 70. výročí založení Havířova. Pozváni byli i všichni obyvatelé narození v roce 1955.

Opava-Jaktař rozsvítila dřevěný betlém: klienti Charity přidali vyřezávaného velblouda

6. prosince 2025 14:45 | Opava | Yvona Fajtová

Už potřetí se v Opavě-Jaktaři slavnostně rozsvítil vyřezávaný betlém, který vyrábějí klienti a zaměstnanci Charity Opava. Letos k němu přibylo nové vyřezané zvířátko – velbloud. Betlém vznikl před třemi lety na přání místních obyvatel, kteří v městské části postrádali vánoční výzdobu.

Stavba vodovodu na ulici Na Stráni omezuje dopravu, potrvá do konce tohoto roku

6. prosince 2025 13:20 | Karviná | Gabriela Stašová

V karvinském Ráji momentálně probíhá výměna vodovodního řadu. O veškerých opravách byli obyvatelé včas informováni.

Čerpali podporu určenou pro ukrajinské uprchlíky. Cizinci podvodem získali 2,8 milionu korun

5. prosince 2025 10:37 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Za dávky získali 2,8 milionu korun. Přitom na ně neměli nárok. Dva cizinci využili údaje několika ukrajinských žen a pobírali na ně příspěvek na bydlení. Společně se svými partnerkami peníze utráceli za dovolené a nákupy. Kriminalisté obvinili muže i jejich přítelkyně z trestného činu.

Modernizace střechy na zimním stadionu je dokončena

5. prosince 2025 10:54 | Havířov | Bára Kelnerová

Modernizovaná víceúčelová hala v Havířově je opět v provozu. Město představilo novou střechu, vylepšenou akustiku, moderní vzduchotechniku i osvětlení a současně oznámilo, že po sezóně plánuje výměnu chladící desky.

Slavnostní atmosféra, desítky vystavených děl. Hejtman MSK ocenil talent hendikepovaných umělců

5. prosince 2025 11:06 | Celý MS kraj | Yvona Fajtová

Hejtman Moravskoslezského kraje rozdal ceny hendikepovaným umělcům, které jsou udělovány u příležitosti Mezinárodního dne zdravotně postižených. Letos zvítězil Stanislav Ryšánek z Havířova se svou sérií obrázků Krása českých vesnic v různých ročních obdobích. Oceněni byli také tvůrci kovové mozaiky, olejomalby či díla z keramiky.

Majitel Beats for Love rozjíždí ve Frýdku-Místku unikátní centrum

5. prosince 2025 9:09 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal

Ve Frýdku-Místku vyroste jedno z nejvýraznějších kulturních a komunitních center v MS kraji. Vzniká v areálu bývalé textilní továrny dosud známé pod názvem Přádelna bratří Neumannů. Aktuální název je nyní Nová Osmička.

Konference Dejme dětem rodinu řešila témata náhradní rodinné péče

4. prosince 2025 10:28 | Celý MS kraj | Andrea Holeszová

Na Obchodní akademii v Moravské Ostravě se již po třinácté konala konference Dejme dětem rodinu. Jejím záměrem je otevírat aktuální témata v oblasti náhradní rodinné péče. Moravskoslezský kraj se v oblasti řešení této problematiky řadí mezi nejlepší v republice.

Únik na dani za čtvrt milionu. Celníci zabavili náklad kamionu s dvěma tisíci litry alkoholu

4. prosince 2025 9:30 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Neměl doklady o zaplacení daně. Řidič kamionu převážel více než dva tisíce litrů alkoholu. Vezl likéry z Litvy do Itálie. Při kontrole dvakrát uvedl falešný kód přepravy. Alkohol zajistili ostravští celníci. V případě prodeje by únik na dani přesáhl čtvrt milionu korun.

Hosté ve studiu: Vindy Šmehlík Krejčí, moderátorka a ředitelka The ŽENY

3. prosince 2025 20:35 | Celý MS kraj | Renáta E. Orlíková

Summit The ženy: prostor pro odvahu a nové začátky

Hosté ve studiu: Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy

3. prosince 2025 17:30 | Celý MS kraj | Renáta E. Orlíková

Opava má parkování rozděleno do tří kategorií

Mladí lidé ze 6 zemí Evropy v rámci programu Erasmus trávili týden v Jeseníkách
Vydáno 7. října 2021 13:31, Celý MS kraj, Karel Soukop
Polsko, Itálie, Portugalsko, Španělsko, Bulharsko a Česká republika. To jsou domovy třiceti mladých lidí, kteří využili Evropský projekt Erasmus plus k výměnnému pobytu a návštěvě Jeseníků. V Karlově pod Pradědem a okolí pobývali celý týden.

Hlavním tématem pobytu mladých lidí od 18 do 30 let byla kulturní výměna, sport a zdravý životní styl. Program jejich pobytu byl opravdu pestrý.

Pavel Vítek, organizátor, předseda spolku: „Nejdříve si naši účastníci museli připravit prezentace o tom, jaká je situace ohledně zdravého životního stylu v jejich zemích a lokálních komunitách. Jaké sporty tam například jsou populární a praktikovány veřejností. Dále si připravili prezentace ohledně zdravé výživy. O tom, jaká je jejich kuchyně, zda je zdravá, či ne. Později jsme také uspořádali veřejnou akci na bruntálském náměstí, kde jsme hráli kinball a docházelo k interakci i s lokálními obyvateli, někteří z nich tuto hru nikdy nehráli, někteří z nich se nikdy nesetkali s nikým z Bulharska, Portugalska či Španělska a měli v podstatě takovou možnost si s nimi pohovořit a dozvědět se více o jejich zemi.“

Účastníci poznali také netradiční sporty, jak např. kinball, frisbee, inkluzivní fotbal či polský paland. Vzájemnému seznámení a poznání života v jiných zemích vedl také poznávací večer.

Pavel Vítek, organizátor, předseda spolku: „Každá z tady těchto zemí uspořádala mezikulturní večer, během něhož nás seznámila se svou zemí, se svým jídlem, se svou kuchyní, se svými tradicemi a taky hudbou, tanci.“

Při pobytu v Jeseníkách nemohla chybět ani horská turistika vodopády Bílé Opavy.

Pavel Vítek, organizátor, předseda spolku: „Další z aktivit bylo to, že jsme naše účastníky nechali navštívit Praděd, udělali jsme si s nimi túru, abychom opravdu dosáhli toho zdravého životního stylu i v praxi.“

Mateusz, účastník akce, Polsko: „Nejvíc se mi líbil výlet do hor, jelikož krajina je úplně jiná, než v Polsku. Vodopády, které tam máte jsou mnohem pěknější, než ty u nás.“

Carolina, účastnice akce, Portugalsko: „Jsem Karolína z Portugalska a velice se mi v tomto regionu líbila příroda, líbil se mi výlet do hor, který jsme udělali, líbí se mi hory, čerstvý vzduch, který tady je. Také jsem nalezla přátele, se kterými jsem si mohla povídat o svém životě a podobně, také myslím, že i místní lidé jsou velice přívětiví, to si myslím, že je velice důležité.“

Francesco, účastník akce, Itálie: „Nejlepší zážitky jsou pro mě zkušenosti z nových sportů, které tu děláme. Moc se mi líbí zdejší krásná přiroda, je to nádherné i místní lidé tady jsou moc krásní.  Toto není moje první zkušenost z výměnného pobytu Erasmus, už jsem na něm byl více než desetkrát. Je moc příjemné, účastnit se těchto druhů programů na mnoha krásných místech a s mnoha báječnými lidmi.“

Podobné aktivity programu Erasmus plus budou dále pokračovat. Podstatné je to, co mnoho mladých lidí ani neví. Pro účast na výměnném pobytu nemusejí být studenty, stačí jen jejich zájem o nová poznání.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000027859/mladi-lide-ze-6-zemi-evropy-v-ramci-programu-erasmus-travili-tyden-v-jesenikach