Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Komunističtí pohlaváři si kdysi nechali vybudovat tajné atomové kryty

Mezi desítkami krytů, které by v Moravskoslezském kraji mohly v případě nutnosti sloužit k evakuaci obyvatelstva, jsou i podzemní kryty, které byly ještě před časem utajované. V 60. letech minulého století si je nechali vybudovat tehdejší pohlaváři KSČ.

Zatímco mnohé kryty byly budovány v obytných domech, firemních areálech nebo na šachtách právě pro ukrytí řadového obyvatelstva, několik jich bylo vystavěno v režimu utajení a dlouhé roky je hlídala armáda. Jeden takový kryt je v Chotěbuzi na Karvinsku. Sloužit měl jako velitelské stanoviště pro vedení OV KSČ v Karviné. Vedle filtrů vzduchu, zásoby vody nebo zdroje elektřiny nechyběly ani prostředky potřebné k politickému a možná i vojenskému řízení okresu.

Mnohem větší kryt mělo v době studené války také krajské vedení strany. V 60. letech si ho nechalo vybudovat v Bílovci.

Jiří Klos, HZS MSK, vedoucí pracoviště prevence, ochrany obyvatelstva a krizového řízení: "Z hlediska té dispozice je nevhodný pro ukryti obyvatelstva. Sloužil prostě jako záložní velitelské stanoviště a nikdy nebyl použit pro veřejnost, pro ukryti obyvatelstva. V době realizace musel vyhovět nějakým technickým normám, které byly tehdy a samozřejmě ty stavební konstrukce a to zařízení odpovídá tomu účelu využití. To znamená, že ta stavba měla odolat účinku zbraní hromadného ničení. Samozřejmě byl to utajovaný objekt, protože sloužil jako velitelské stanoviště, takže samozřejmě i z pohledu z té dokumentace a veškerých technických náležitostí v podstatě nejsou k dispozici ty materiály."

Oba dříve utajované kryty mají nyní ve správě hasiči.

Martin Türke, HZS MSK, velitel stanice Bílovec: "Ten objekt používá hasičský záchranný sbor v současné době k výcviku pro složky integrovaného záchranného systému, pro jednotky sboru dobrovolných hasičů, pro policii. Dispozičně to, co je za mnou, je hasičská stanice, která vznikla přestavbou skladu, který byl součástí celého komplexu. Ten se skládá ze dvou budov a z té podzemní části. Ta podzemní část je opravdu rozsáhlý bunkr, který je technologicky rozdělen na takzvanou čistou část, kde mohli přebývat a velet. A pak je ta technologická část, která se skládá z technologií vytápění, vodního hospodářství, odpadového hospodářství, je tam vlastně zdroj elektrické energie a tak podobně."

Přestože by mnohé kryty mohly v případě potřeby skutečně posloužit k ochraně obyvatelstva, kryty v Chotěbuzi a Bílovci k tomuto účelu určeny nejsou.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy