Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Kvetoucí sady, stoprocentní ovocné produkty a naučná Sadařova stezka – to je Vitaminátor v Sosnové

Celý MS kraj |

Malá rodinná firma Vitaminátor v Sosnové se za 13 let své existence trojnásobně rozrostla a více než desetinásobně zvýšila svůj obrat. Nežije však jen výrobou bio šťáv a přesnídávek. Kolem jejích rozkvetlých sadů je možno si projít i novou naučnou Sadařovu stezku.

Sady Vitaminátoru jsou právě v plném květu, což slibuje velmi dobrou úrodu.

David Soška, provozní manager: „Teď se zrovna nacházíme ve švestkovém sadu, švestkového sadu máme necelý hektar, je tady přes 600 stromů. Černého rybízu je tady zhruba 13 hektarů, sklízíme kolem 25 tun rybízu, když jsou vhodné podmínky. Následně, jakmile je taková pergolka, tak jsou vlastně 4 hektary nových jabloňových sadů, vedle toho jsou nové výsadby červeného rybízu, další 4 hektary, úplně vzdáleně vidíte červený rybíz, tam je zhruba 7 hektarů."

Hlavním ovocem, které je základem produktů Vitaminátoru, jsou jablka.

David Soška, provozní manager: „Nyní se nacházíme v jabloňovém sadu, který jsme vybudovali na podzim minulého roku za podpory Ministerstva zemědělství. Nacházíme se v místě, kde je vysázeno nově 4 tisíce jabloní, máme zde 4 odrůdy, Golden, Fuji, Braeburg a Galu. Zrovna nyní aktuálně probíhá natahování závlahy, kdy ke kapkové závlaze musí být nejprve drát, na kterém visí a následně potom si samo dávkuje podle půdní vlhkosti vodu, potřebnou k tomu, aby jabloně zdárně rostly.“

Vláha je základem úspěšného pěstování ovoce i zeleniny. I tady mají systém promyšlený.

David Soška, provozní manager: „Vodu bereme z podzemních vrtů. Máme 3 podzemní vrty, ze kterých se voda přečerpává do nádrže, která má 33 kubíků, a z té nádrže už jdou čerpadla, která si podle vlhkosti půdy pouští jednotlivé sekce tak, aby voda došla až ke kořenům, ke stromům.“

Velkou popularitu i známost v okolí si v Sosnové získali díky činnosti v agroturistice a vybudování naučné stezky.

Vendula Kotrlová, obchodní zástupce: „V roce 2019 jsme otevřeli Sadařovu naučnou stezku a v roce 2020 vzniklo pro děti ve věku od 3 do 10 let lanové centrum. Sadařova stezka slouží převážně přes týden pro děti z mateřských a základních škol, slouží jako edukační. Na základě toho, že se to dětem ze základních a mateřských škol líbilo, tak jsme se rozhodli Sadařovu stezku otevřít i pro veřejnost, pro rodiče s dětmi. Nicméně na víkendovou Sadařovu stezku se musí rodiče s dětmi objednávat, protože sady jsou oploceny a nejsou zpřístupněny veřejnosti. V tom případě je dobré, dívat se na naše sociální sítě.“

David Soška, provozní manager: „Máme tady několik stanovišť. Začíná se u úvodu, kde se děti dozvědí o bezpečnosti celé té stezky, následuje stanoviště, kde se dozví o ptactvu, u tohoto stanoviště následně i o včeličkách. Následuje stanoviště u tří rybníků, kde vlastně je nauka o tom, jaké živočich můžeme u nás v rybnících potkat. Následuje lanové centrum, u kterého se nacházíme tady. A na závěr si děti můžou vyzkoušet různé překážky, je tam asi 5 překážek, které je nasměřují přímo do cíle, v cíli je ohniště, je tam postavené tee-pee."

Vitaminátor v posledních letech prošel velkým rozvojem, narostl i sortiment jeho výrobků.

David Soška, provozní manager: „My jsme začali zpracovávat pouze šťávy ve formě moštů, zpracovávali jsme zhruba nějakých 5 tisíc litrů za celý rok. Nyní, když se dostaneme do roku 2022, tak vyrábíme ovocné šťávy, zeleninové, dále vyrábíme přesnídávky, rovněž přesnídávky z ovoce i ze zeleniny, následně máme připravené projekty i na výrobu marmelád, džemů a pečených čajů.“

Štěpánka Burdová, manager obchodního úseku: „Naší zákazníci můžou koupit výrobky přímo tady u nás v Sosnové v podnikové prodejně, také v Opavě v podnikové prodejně. Zákazníci, kteří to mají k nám trošičku dále, můžou nakoupit naše výrobky přímo na našem e-shopu. Dále potom v rámci celé ČR spolupracujeme s nemocnicemi, se senior centry, školskými zařízeními, kam dodáváme veškeré naše výrobky, to znamená stoprocentní lisované šťávy a přesnídávky.“

Do Sosnové tedy můžete přijet pro produkty Vitaminátoru nebo i čerstvé ovoce. V dobách sklizně je tady možný i organizovaný samosběr plodů. A kdo je ovocem zásoben, může se poučit i pobavit na Sadařově naučné stezce.

Nahlásit chybu


K tématu

Opilému muži v Jablunkově vybuchla nelegální palírna, načerno odebíral i vodu

2. srpna 2023 13:26 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Policisté zveřejnili podrobnosti k případu, který se stal 26. července před třetí hodinou ráno v Jablunkově. V jednom z tamních rodinných domů vybuchla nelegální palírna alkoholu. Tlaková vlna vyrazila několik dveří a vysklila okna. Majitel byl v tu dobu silně opilý.

Tylův sad v Ostravě prošel revitalizací za 11 milionů korun

8. března 2024 16:36 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Ostrava má další nový městský park. Tylův sad u Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity ve Slezské Ostravě prošel kompletní revitalizací za 11 milionů korun. Původně nevzhledná lokalita bude nyní sloužit k relaxaci i pro vzdělávací aktivity studentů univerzity.

Začíná sezóna pálení kořalky. Celníci kontrolují pálenice

25. července 2023 12:28 | Celý MS kraj | Tomáš Kořistka

Blíží se sklizeň ovoce, což pro mnohé pěstitele znamená pálení destilátů v pěstitelských pálenicích. V minulých dnech proto celníci všechny pálenice kontrolovali. Pěstitelům ještě připomínají, že si mohou nechat vypálit maximálně 30 litrů kořalky za sezónu.


Nemocnice už nebude tolerovat v areálu kouření, závislým postavila před vchod kuřácký box

Přesto, že už několik let platí zákaz kouření v areálech nemocnic, lidé to nerespektují. Nemocnice v Havířově se rozhodla pro striktní dodržování zákona, nicméně závislým kuřákům postavila před urgentním příjmem kuřácký box.

Ostrava v příštím roce rozdělí na kulturu 46 milionů kč. Pro žadatele je připraven webinář

16. července 2024 11:08 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Ostrava je velkým podporovatelem kultury o čemž svědčí nabitý kalendář akcí ze všech možných oblastí. V letošním roce mezi jejich pořadatele plánuje rozdělit téměř 50 milionů korun a to jak v jednoletých, tak víceletých dotačních programech.

Nehoda dodávky a cisterny s naftou zastavila provoz na tahu mezi Ostravou a Opavou

Včera 14:51, vydáno včera 7:40 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Doprava na silnici I/11 na úrovni Josefovic se ve středu dopoledne zastavila v důsledku kolize dvou nákladních vozidel.

Senior nezvládl řízení malého traktoru, sjel do potoka, kde ho stroj přimáčkl

Včera 8:07 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Letecky do ostravské fakultní nemocnice musel být převezen starší traktorista, který v úterý večer v Dolní Lomné sekal trávník pomocí malého traktoru. Se strojem sjel do koryta malého potoka, kde po převrácení zůstal zraněný a zaklíněný do příjezdu záchranářů.

Bývalá márnice v Heřmanicích se mění v muzeum, ukáže historii a zajímavosti obce

Bývalá márnice na starém hřbitově v Heřmanicích změní svůj účel. Vznikne zde nové muzeum, které představí historii a zajímavosti obce. V současnosti probíhají potřebné stavební práce a hotovo by mělo být už na podzim.

Bytové muzeum v ostravské Jubilejní kolonii slaví půl roku

16. července 2024 10:46 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová | Expres Ostrava-Jih

Unikátní bytové muzeum v Jubilejní kolonii je otevřeno už půl roku. Za to dobu se zde dostavila více než tisícovka návštěvníků, kteří si mohli prohlédnout, jak v Ostravě bydleli řadoví dělníci před sto lety. Zájemci zde přijíždějí dokonce i z Rakouska, Švýcarska a Německa.

Hasiči měli ve sběrném dvoře cvičení na únik radiace a nakonec kvůli rtuti i ostrý zásah

16. července 2024 16:40 | Havířov | Bára Kelnerová | Havířovský expres

Na sběrné dvory vozí lidé nejrůznější odpad. A mohou dovést například i staré předměty, které obsahují radioaktivní látky. Právě to byl námět cvičení pro profesionální hasiče. Cvičení se ale kvůli nálezu rtuti změnilo v ostrý zásah.

Policie vyšetřuje, co stálo za smrtelným pádem mechanika v železárnách

16. července 2024 19:03 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Tragický pád z výšky zhruba 10 metrů vyšetřují nejen policisté, ale také pracovníci bezpečnosti práce v Třineckých železárnách.

Pod mostem Miloše Sýkory se tančil swing, přijít si ho vyzkoušet mohl kdokoliv

Pravý břeh Ostravice ožil v minulém týdnu swingem. První letní swingovou tančírnu uspořádala pod mostem Miloše Sýkory ostravská škola, věnující se právě této skupině tanců. Okoukat a vyzkoušet si pár tanečních kroků mohl přijít kdokoli, kdo měl zájem.

Frýdek-Místek stále řeší nedostatek parkovacích míst

15. července 2024 16:24 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček | Frýdeckomístecký expres

Výstavba nových parkovišť a změna organizace parkování. To jsou aktuálně probíhající řešení, která mají ve Frýdku-Místku zajistit větší počet parkovacích míst pro osobní auta. Ze sídlišť se postupně vytlačují dodávky a dále se hledají plochy pro nová parkoviště.

Muzeum Těšínska vystavuje díla regionálních umělců

Až do 27. října mohou zájemci navštívit výstavu nazvanou Štětcem, tužkou i dlátem, která je instalována v historické budově Muzea Těšínska v Českém Těšíně.

Na pomoc Bulharsku vyrazili hasiči z Hlučína. Budou se starat o hasící vrtulníky

Na pomoc Bulharsku, které sužuje rozsáhlý lesní požár, vyrazili členové Hasičského záchranného útvaru z Hlučína. Jednotka se bude starat o podporu vrtulníků, které Česká republika také do zasažených oblastí vysílá.

Minimem Baníku Ostrava je v lize 4. místo, v poháru základní skupina

Baník Ostrava je nažhavený na začátek nové ligové sezóny a i když přípravné zápasy příliš nevyšly, v klubu tradičně panuje optimismus a chce v domácí soutěži vybojovat minimálně 4. místo. Dalším cílem je postup do základní skupiny evropské konferenční ligy.

Hasiči připravili projekt bezpečného chování u vody. S první pomocí poradí zdravotníci

16. července 2024 11:56 | Celý MS kraj | Tomáš Kořistka | Magazín 112

Léto je v plném proudu, lidé navštěvují koupaliště a přehrady a to sebou bohužel také přináší případy tonutí. Hasiči proto připravili projekt, jehož cílem je poradit lidem, jak se u vody chovat bezpečně, ale také, jak pomoci tonoucímu. Zásady první pomoci připojili zdravotníci.

Černé napojení do kanalizace odhalují pomocí diskotékové mlhy

16. července 2024 9:12 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Osvědčenou kouřovou metodou ověřuje správce kanalizace, zda do jeho sítě není napojeno nelegální potrubí. Důvodem kontrol bývá přetížení čistíren tzv. balastními vodami z dešťových svodů střech domů. Na hříšníky upozorní bílý kouř vycházející z potrubí v domech nebo na jeho střechách.

Pro zraněné při nehodě auta s motorkou v Těrlicku spěchaly sanitky i vrtulník

15. července 2024 16:42 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Vážná nehoda s několika zraněnými se stala v pondělí odpoledne v Těrlicku. Společně s hasiči a posádkami sanitek tam letěl i záchranářský vrtulník.

Kvetoucí sady, stoprocentní ovocné produkty a naučná Sadařova stezka – to je Vitaminátor v Sosnové
Vydáno 13. května 2022 9:38, Celý MS kraj, Karel Soukop
Malá rodinná firma Vitaminátor v Sosnové se za 13 let své existence trojnásobně rozrostla a více než desetinásobně zvýšila svůj obrat. Nežije však jen výrobou bio šťáv a přesnídávek. Kolem jejích rozkvetlých sadů je možno si projít i novou naučnou Sadařovu stezku.

Sady Vitaminátoru jsou právě v plném květu, což slibuje velmi dobrou úrodu.

David Soška, provozní manager: „Teď se zrovna nacházíme ve švestkovém sadu, švestkového sadu máme necelý hektar, je tady přes 600 stromů. Černého rybízu je tady zhruba 13 hektarů, sklízíme kolem 25 tun rybízu, když jsou vhodné podmínky. Následně, jakmile je taková pergolka, tak jsou vlastně 4 hektary nových jabloňových sadů, vedle toho jsou nové výsadby červeného rybízu, další 4 hektary, úplně vzdáleně vidíte červený rybíz, tam je zhruba 7 hektarů."

Hlavním ovocem, které je základem produktů Vitaminátoru, jsou jablka.

David Soška, provozní manager: „Nyní se nacházíme v jabloňovém sadu, který jsme vybudovali na podzim minulého roku za podpory Ministerstva zemědělství. Nacházíme se v místě, kde je vysázeno nově 4 tisíce jabloní, máme zde 4 odrůdy, Golden, Fuji, Braeburg a Galu. Zrovna nyní aktuálně probíhá natahování závlahy, kdy ke kapkové závlaze musí být nejprve drát, na kterém visí a následně potom si samo dávkuje podle půdní vlhkosti vodu, potřebnou k tomu, aby jabloně zdárně rostly.“

Vláha je základem úspěšného pěstování ovoce i zeleniny. I tady mají systém promyšlený.

David Soška, provozní manager: „Vodu bereme z podzemních vrtů. Máme 3 podzemní vrty, ze kterých se voda přečerpává do nádrže, která má 33 kubíků, a z té nádrže už jdou čerpadla, která si podle vlhkosti půdy pouští jednotlivé sekce tak, aby voda došla až ke kořenům, ke stromům.“

Velkou popularitu i známost v okolí si v Sosnové získali díky činnosti v agroturistice a vybudování naučné stezky.

Vendula Kotrlová, obchodní zástupce: „V roce 2019 jsme otevřeli Sadařovu naučnou stezku a v roce 2020 vzniklo pro děti ve věku od 3 do 10 let lanové centrum. Sadařova stezka slouží převážně přes týden pro děti z mateřských a základních škol, slouží jako edukační. Na základě toho, že se to dětem ze základních a mateřských škol líbilo, tak jsme se rozhodli Sadařovu stezku otevřít i pro veřejnost, pro rodiče s dětmi. Nicméně na víkendovou Sadařovu stezku se musí rodiče s dětmi objednávat, protože sady jsou oploceny a nejsou zpřístupněny veřejnosti. V tom případě je dobré, dívat se na naše sociální sítě.“

David Soška, provozní manager: „Máme tady několik stanovišť. Začíná se u úvodu, kde se děti dozvědí o bezpečnosti celé té stezky, následuje stanoviště, kde se dozví o ptactvu, u tohoto stanoviště následně i o včeličkách. Následuje stanoviště u tří rybníků, kde vlastně je nauka o tom, jaké živočich můžeme u nás v rybnících potkat. Následuje lanové centrum, u kterého se nacházíme tady. A na závěr si děti můžou vyzkoušet různé překážky, je tam asi 5 překážek, které je nasměřují přímo do cíle, v cíli je ohniště, je tam postavené tee-pee."

Vitaminátor v posledních letech prošel velkým rozvojem, narostl i sortiment jeho výrobků.

David Soška, provozní manager: „My jsme začali zpracovávat pouze šťávy ve formě moštů, zpracovávali jsme zhruba nějakých 5 tisíc litrů za celý rok. Nyní, když se dostaneme do roku 2022, tak vyrábíme ovocné šťávy, zeleninové, dále vyrábíme přesnídávky, rovněž přesnídávky z ovoce i ze zeleniny, následně máme připravené projekty i na výrobu marmelád, džemů a pečených čajů.“

Štěpánka Burdová, manager obchodního úseku: „Naší zákazníci můžou koupit výrobky přímo tady u nás v Sosnové v podnikové prodejně, také v Opavě v podnikové prodejně. Zákazníci, kteří to mají k nám trošičku dále, můžou nakoupit naše výrobky přímo na našem e-shopu. Dále potom v rámci celé ČR spolupracujeme s nemocnicemi, se senior centry, školskými zařízeními, kam dodáváme veškeré naše výrobky, to znamená stoprocentní lisované šťávy a přesnídávky.“

Do Sosnové tedy můžete přijet pro produkty Vitaminátoru nebo i čerstvé ovoce. V dobách sklizně je tady možný i organizovaný samosběr plodů. A kdo je ovocem zásoben, může se poučit i pobavit na Sadařově naučné stezce.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000031369/kvetouci-sady-stoprocentni-ovocne-produkty-a-naucna-sadarova-stezka--to-je-vitaminator-v-sosnove