Sady Vitaminátoru jsou právě v plném květu, což slibuje velmi dobrou úrodu.
David Soška, provozní manager: „Teď se zrovna nacházíme ve švestkovém sadu, švestkového sadu máme necelý hektar, je tady přes 600 stromů. Černého rybízu je tady zhruba 13 hektarů, sklízíme kolem 25 tun rybízu, když jsou vhodné podmínky. Následně, jakmile je taková pergolka, tak jsou vlastně 4 hektary nových jabloňových sadů, vedle toho jsou nové výsadby červeného rybízu, další 4 hektary, úplně vzdáleně vidíte červený rybíz, tam je zhruba 7 hektarů."
Hlavním ovocem, které je základem produktů Vitaminátoru, jsou jablka.
David Soška, provozní manager: „Nyní se nacházíme v jabloňovém sadu, který jsme vybudovali na podzim minulého roku za podpory Ministerstva zemědělství. Nacházíme se v místě, kde je vysázeno nově 4 tisíce jabloní, máme zde 4 odrůdy, Golden, Fuji, Braeburg a Galu. Zrovna nyní aktuálně probíhá natahování závlahy, kdy ke kapkové závlaze musí být nejprve drát, na kterém visí a následně potom si samo dávkuje podle půdní vlhkosti vodu, potřebnou k tomu, aby jabloně zdárně rostly.“
Vláha je základem úspěšného pěstování ovoce i zeleniny. I tady mají systém promyšlený.
David Soška, provozní manager: „Vodu bereme z podzemních vrtů. Máme 3 podzemní vrty, ze kterých se voda přečerpává do nádrže, která má 33 kubíků, a z té nádrže už jdou čerpadla, která si podle vlhkosti půdy pouští jednotlivé sekce tak, aby voda došla až ke kořenům, ke stromům.“
Velkou popularitu i známost v okolí si v Sosnové získali díky činnosti v agroturistice a vybudování naučné stezky.
Vendula Kotrlová, obchodní zástupce: „V roce 2019 jsme otevřeli Sadařovu naučnou stezku a v roce 2020 vzniklo pro děti ve věku od 3 do 10 let lanové centrum. Sadařova stezka slouží převážně přes týden pro děti z mateřských a základních škol, slouží jako edukační. Na základě toho, že se to dětem ze základních a mateřských škol líbilo, tak jsme se rozhodli Sadařovu stezku otevřít i pro veřejnost, pro rodiče s dětmi. Nicméně na víkendovou Sadařovu stezku se musí rodiče s dětmi objednávat, protože sady jsou oploceny a nejsou zpřístupněny veřejnosti. V tom případě je dobré, dívat se na naše sociální sítě.“
David Soška, provozní manager: „Máme tady několik stanovišť. Začíná se u úvodu, kde se děti dozvědí o bezpečnosti celé té stezky, následuje stanoviště, kde se dozví o ptactvu, u tohoto stanoviště následně i o včeličkách. Následuje stanoviště u tří rybníků, kde vlastně je nauka o tom, jaké živočich můžeme u nás v rybnících potkat. Následuje lanové centrum, u kterého se nacházíme tady. A na závěr si děti můžou vyzkoušet různé překážky, je tam asi 5 překážek, které je nasměřují přímo do cíle, v cíli je ohniště, je tam postavené tee-pee."
Vitaminátor v posledních letech prošel velkým rozvojem, narostl i sortiment jeho výrobků.
David Soška, provozní manager: „My jsme začali zpracovávat pouze šťávy ve formě moštů, zpracovávali jsme zhruba nějakých 5 tisíc litrů za celý rok. Nyní, když se dostaneme do roku 2022, tak vyrábíme ovocné šťávy, zeleninové, dále vyrábíme přesnídávky, rovněž přesnídávky z ovoce i ze zeleniny, následně máme připravené projekty i na výrobu marmelád, džemů a pečených čajů.“
Štěpánka Burdová, manager obchodního úseku: „Naší zákazníci můžou koupit výrobky přímo tady u nás v Sosnové v podnikové prodejně, také v Opavě v podnikové prodejně. Zákazníci, kteří to mají k nám trošičku dále, můžou nakoupit naše výrobky přímo na našem e-shopu. Dále potom v rámci celé ČR spolupracujeme s nemocnicemi, se senior centry, školskými zařízeními, kam dodáváme veškeré naše výrobky, to znamená stoprocentní lisované šťávy a přesnídávky.“
Do Sosnové tedy můžete přijet pro produkty Vitaminátoru nebo i čerstvé ovoce. V dobách sklizně je tady možný i organizovaný samosběr plodů. A kdo je ovocem zásoben, může se poučit i pobavit na Sadařově naučné stezce.