Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Lidé se bojí vysokých cen a před zimou vykupují zásoby uhlí

Obchodníci s tuhými palivy potvrzují, že uhlí i dřeva na otop je dostatek, ale kvůli mnohem vyššímu zájmu musí sklady doplňovat častěji. S tím souvisí i delší dodací lhůty.

České doly produkují dostatek černého i hnědého uhlí, aby se dostalo na každého zákazníka. Vzhledem k rostoucí ceně se však lidé snaží zásoby nakoupit co nejdříve. Místo na podzim tak začali uhlí i dřevo kupovat v létě. Nepomůže ani prodloužení těžby uhlí v dolech na Karvinsku. To je určeno k jiným účelům a domkařům se do jejich kotlů nehodí. 

Naďa Chattová, mluvčí OKD: "Maloodběratelům černé uhlí neprodáváme vzhledem k tomu, že takové uhlí neprodukujeme. Veškerá produkce energetického uhlí je směřována do elektráren nebo tepláren v rámci zabezpečení obyvatelstva energiemi."

Domkaři proto nakupují v uhelných skladech uhlí, které se do regionu dováží. 

Marcela Kuglerová, oblastní manažerka Ridera Bohemia: “V letošním roce jsme zaznamenali minimálně o 30 procent vyšší zájem zákazníků, což samozřejmě, podle mne, je příčinou toho, že lidé nakupují více už teď v letních měsících, než na podzim jako v loňském roce.”

Komplikace nastávají, když krátkodobě schází konkrétní typ uhlí a zákazníci musí čekat na jeho dodávku.

Jiří Kamenář, domkař z Dolních Domaslavic: “Máme emisní kotel, který umožňuje výtop pouze hnědým uhlím, a to ořech 2 Bílina. Jinou možnost alternativního vytápění zatím nemáme.”

Kvůli velkému zájmu se uhlí ve skladech dlouho nezdrží a okamžitě putuje k zákazníkům.

Marcela Kuglerová, oblastní manažerka Ridera Bohemia: “Vozíme hnědé uhlí. Máme smlouvu se Severočeskými doly a se Severní energetickou. Spotově kupujeme černé uhlí z Polska, protože v České republice už se černé uhlí neprodává.”

Prodejci potvrzují, že cena paliva se proti loňskému roku zvýšila o 20 až 30 procent a stále roste.

Nahlásit chybu


K tématu




HB group Facility s.r.o.,
Ostrava
od 13 000 do 15 000 Kč/měsíc

Detail

Josef Fusek, Ostrava - Kunčice
Ostrava
od 17 000 Kč/měsíc

Detail

OFIR Service s.r.o. - pracoviště průmyslová zóna Nošovice
Nošovice
od 32 000 do 35 000 Kč/měsíc

Detail