Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Zdravotničtí ombudsmani z Česka, Slovenska a Polska si v Beskydech vyměňovali zkušenosti

Při poskytování zdravotní péče dochází k častým konfliktům mezi pacienty a zdravotníky. Ty se snaží jako mediátoři řešit ombudsmani. Zhruba třicet ombudsmanů se teď sešlo, aby si v diskusním panelu vyměňovali nabyté zkušenosti.

Ombudsmani, kteří řeší stížnosti pacientů na péči poskytovanou ve zdravotnických zařízeních, se sešli na pracovním jednání v Beskydech. Hostitelem a organizátorem pracovního setkání byla tentokrát krajská Nemocnice Třinec.

Václav Polok, nemocniční ombudsman, Nemocnice Třinec: “Jedná se v pořadí o druhé letošní celostátní setkání nemocničních ombudsmanů v rámci České republiky. Úkolem je vyměnit si zkušenosti, absolvovat nové poznatky z nových situací, nových řešení. Speciálně toto setkání je výjimečné v tom, že máme poprvé možnost se seznámit s našimi kolegy ze Slovenska a Polska a takto si vyměnit vlastní zkušenosti s řešením jejich problémů, nebo vyřizováním stížností a další práce s našimi pacienty a zdravotníky.”
Petr Ballek, Asociace ombudsmanů ve zdravotnictví ČR: “Asociace ombudsmanů ve zdravotnictví České republiky vznikla v roce 2019 a od té doby napříč celou republikou se scházíme a nejenom takzvaní nemocniční ombudsmani a ale všichni pracovníci, kteří řeší takzvanou stížnostní agendu. To znamená, pokud klient, rodina pacienta není spokojená s poskytovatelem zdravotní služby, tak se může na nás obrátit a následně řešíme tu stížnost, nebo pomůžeme v komunikaci. Často fungujeme jako mediátoři, kolikrát vyhraněnou situace zklidníme a najdeme řešení.”

Bohaté zkušenosti z práce ombudsmana má Vladimíra Dvořáková z FN v pražském Motole.

Vladimíra Dvořáková, nemocniční ombudsman, FN Motol: “Agenda, se kterou se na nás pacienti a další osoby, například příbuzní pacientů, obracejí, je velice pestrá. Stane se tak v momentě, kdy se pacienti domnívají, že jejich práva byla porušena nebo ohrožena a žádají nápravu, žádají pochopení, žádají vysvětlení a mým cílem je, aby se tak stalo, aby byl spokojen. Ne ve smyslu toho, že má vždy má pravdu, ale aby mu bylo vysvětleno, proč třeba jeho názor byl opačný než názor nemocnice. Čili najít řešení, které bude přijatelné pro obě strany a obě strany ho přijmou.”

Jak se ombudsmani shodují, bez jejich pomoci by řada sporů mezi pacienty a nemocnicemi končila zbytečně u soudů s nejistým výsledkem.

Nahlásit chybu


K tématu
ASF jobs s.r.o. - pracoviště
Nový Jičín
od 11 760 do 15 288 Kč/měsíc

Detail

ASF jobs s.r.o., Ostrava - Vítkovice
Ostrava
od 14 500 do 16 000 Kč/měsíc

Detail

SANITKA.ORG s.r.o. - Jablunkov
Jablunkov
od 21 000 Kč/měsíc

Detail