Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Generál Petr Pavel nebo Andrej Babiš? Jeden z nich bude příští prezident

V historicky třetí přímé volbě prezidenta republiky hlasovalo 68,24 % voličů. Volby byly rekordní. Do druhého kola volby postupují dva kandidáti s nejvyšším počtem hlasů, Petr Pavel a Andrej Babiš. Voliči vybírali celkem z osmi kandidátů. V Moravskoslezském kraji jednoznačně dominoval Andrej Babiš.

Ze dvou postupujících získal 35,40 % hlasů Petr Pavel, druhý Andrej Babiš dostal 34,99 % hlasů. Z nepostupujících kandidátů získali Danuše Nerudová 13,92 % hlasů, Pavel Fischer 6,75 % hlasů, Jaroslav Bašta 4,45 %, Marek Hilšer 2,56 %, Karel Diviš 1,35 % a Tomáš Zima 0,55 % hlasů.

Marek Rojíček, předseda Českého statistického úřadu: "O postupujících do druhého kola rozhodl rekordní počet voličů. Svého volebního práva využilo 68,24 % voličů, nejvíce v historii přímé volby hlavy státu. Rovněž historicky rekordní je nejmenší rozdíl mezi prvním a druhým postupujícím do druhého kola volby, který činí 22 843 hlasů."

V pondělí ráno výsledky hlasování projedná Státní volební komise. Po jejich schválení budou uveřejněny ve Sbírce zákonů.

Petr Pavel, kandidát na prezidenta ČR: "Děkuji za vaši podporu. Jsme v poločase a jdeme do souboje o důstojnost, klid a řád v naší zemi. Počítám v něm s vámi."
Andrej Babiš, kandidát na prezidenta ČR: "Mám obrovskou radost. Jako kandidát hnutí ANO jsem dosáhl famózního výsledku. Dostal jsem o více než 500 tisíc hlasů, než dostalo hnutí ANO ve sněmovních volbách v roce 2021. A já bych samozřejmě chtěl poděkovat voličům. Všem těm, kterým jsem teď dva dny odpovídal. Ale všem těm, kteří přišli a volili nás. Volili mě. A mám z toho obrovskou radost."

Petr Pavel ovládl Prahu a kraje Středočeský, Liberecký, Královehradecký a Jihomoravský, to mu stačilo k těsnému vítězství. Zbylým devíti krajům dominoval Andrej Babiš. V Moravskoslezském kraji pro Babiše hlasovalo 270 313 lidí. Petra Pavla pak volilo 167 544 občanů. V kraji ovládl Petr Pavel 20 obcí a 5 ostravských částí. Zbylé obce a ostravské části připadly Babišovi. Druhé kolo se uskuteční 27. a 28. ledna. Vítěz v březnu po deseti letech vystřídá na Hradě Miloše Zemana.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy