Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Myslivec zastřelil v Darkovicích u cyklostezky psa, kterého venčila majitelka. Tvrdí, že střílel na lišku

Celý MS kraj |

Hrůzný zážitek má za sebou studentka z Darkovic, která se svým přítelem venčila psa na cyklostezce vedoucí okrajem pole. Přímo před očima ji milovanou border kolii Dixie zastřelil myslivec z posedu. Prý si myslel, že je to liška.

Měla to být běžná procházka s border kolií Dixie, ale skončilo to jako noční můra. Majitelka psa šla po cyklostezce v Darkovicích se svým přítelem. Povídali si a smáli se, když v tom se nad jejich hlavami ozval výstřel. Byli v tu chvíli totiž přímo pod posedem. To co následovalo, nechce žádný milovník zvířat zažít. 

Sabina Plačková, majitelka psa: "Když jsme se otočila, Dixie už tady ležela, takže mé první myšlenky byly, že ji musím zachránit, protože byla jako mé dítě. Umírala mi pod rukama a já jsem s tím nemohla vůbec nic dělat. Už jsem si jen přála, ať to skončí." 
Pes umíral dívce v náručí dlouhé minuty a tak prosili myslivce, aby mu dal ránu z milosti. Ten se ale prý bál slézt z posedu, než dorazí místní myslivecký hospodář, protože mu přítel dívky nadával. Pak už jen tvrdil, že střílel na lišku.

Jiří Smolka, myslivec: "Vidím, že tam je něco podobného jako liška, že tam je liška. Ona se vrátila a teďkom běží. Mířil jsem na ní a pak jsem vystřelil." 

Zákon jasně vymezuje situaci, kdy může myslivec střílet na psa. Nikdo nechápe jak lze psa a lišku zaměnit. Dixie vážila přes 20 kilo a byla huňatá, zatímco liška má stěží 10 kg kilo a je štíhlá.  

Vlastimil Waic, mluví České myslivecké jednoty: "Podmínkou je, aby pes byl mimo vliv vedoucího, pronásledoval zvěř a současně se nacházel více než 200 metrů od nejbližší nemovitosti sloužící k bydlení."

Případ vyšetřuje policie a všechno nasvědčuje tomu, že řešení skončí jako přestupek na úřadu.

René Černohorský, mluvčí PČR Opava: "Zjišťujeme, zda byla naplněna skutková podstata některého z trestných činů, případně, zda se jedná o protiprávní jednání a chování přestupkového charakteru." 

Majitelka psa chce hlavně dosáhnout toho, aby tento lovec už nikdy nesměl vzít legálně pušku do ruky a střílet po živých tvorech. Základní myslivecké pravidlo je, že než vystřelíš, musíš si být stoprocentně jistý, že víš na co.

Nahlásit chybu


K tématu

Zastřelení border kolie myslivcem se vyšetřuje už rok. Úřad zatím potrestal pouze její majitelku

1. března 2024 9:31 | Celý MS kraj | Tomáš Kořistka

Už rok čeká na konec vyšetřování majitelka border kolie Dixie, kterou zastřelil v Darkovicích myslivec z posedu. Po třech měsících police případ předala Městskému úřadu v Hlučíně s tím, že jde o přestupek. Úředníci prý ale zatím stále provádějí nějaké úkony ve dvou řízeních.

Neštěstí při demoličních pracích. V Ostravě se zřítila střecha objektu

19. dubna 2023 14:55 | Ostrava-město | Jiří Cileček

V areálu soukromé firmy v Ostravě-Vítkovicích se zřítila střecha demolovaného objektu. Událost má bohužel tragický konec. Jeden člověk zemřel, další byl vážně zraněn.

Policisté dopadli zloděje, který kradl v obchodech i hotelových pokojích v Havířově

20. dubna 2023 17:42 | Havířov | Jiří Cileček

Poměrně kuriózní krádeže má na svědomí 31letý zloděj, kterého dopadli havířovští kriminalisté. Ve dvou případech ukradl v obchodě sýry za 2 500 korun a dvakrát za sebou dokonce ukradl z hotelových pokojů věci hostů. Navíc v době, kdy tam spali lidé.


Krnovská nemocnice má jako první v Česku unikátní transportní systém vzorků

Včera 18:41 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Jamajský sprinter Usain Bolt uběhne 250 metrů za cca 23 sekund. Stejnou rychlostí nyní běhají po areálu krnovské nemocnice laboratorní vzorky v novém přepravním systému. Rychlostí 8 až 10 metrů za sekundu jsou transportovány z vyšetřoven do laboratoří nemocnice.

Domovníci preventisté se mariánskohorské radnici osvědčili. Problémy řeší rychle a zodpovědně

Obvod Ostrava-Mariánské Hory a Hulváky postupně zlepšuje technický stav bytových domů, jejich okolí a také bezpečnost. Za vším stojí domovníci preventisté, kteří se momentálně starají o 15 lokalit v obvodu.

Zelené parkoviště na Slezské ve Frýdku-Místku má být hotové ještě letos

Výstavba nového parkoviště na sídlišti Slezská ve Frýdku-Místku je před spuštěním. Místo zde najde na čtyři desítky aut. Stavba by měla začít do konce května a hotovo má být ještě letos. Parkoviště bude zasazeno do zeleně, aby se nenarušoval ráz okolí betonovou plochou.

Památník životické tragédie čeká rekonstrukce, lidé to vítají

Muzeum Těšínska se chystá zahájit práce na rekonstrukci životického památníku v Havířově. Práce by měly být dokončeny do srpna, aby se zde mohl uskutečnit pietní akt k uctění památky zavražděných mužů gestapem.

Marica ožívá. Strašák Poruby se po letech mění na bytový dům

Marica. Ruina, která několik let strašila obyvatele porubského 5. obvodu, se konečně mění k lepšímu. Poté, co získala nového majitele, vzniká tady moderní bytový dům.

Studenti slezskoostravského gymnázia se chystají do Tanzánie, jejich projekt podporuje místní školu

Studenti hladnovského gymnázia možná vycestují ze Slezské Ostravy až do Tanzánie, a to díky projektu Hakuna Matata. Projekt sami vypracovali od píky s cílem zlepšit výuku na partnerské škole, podpořit výstavbu internátu, a zároveň si rozšířit vlastní obzory. Africkou expedici plánují už na leden.

Cyklistická doprava se stává v Ostravě fenoménem. Důležité ale je dbát na bezpečnost

Cyklistická doprava se v Ostravě stává fenoménem. Mnozí obyvatelé města i okolí využívají kolo denně a díky husté síti cyklostezek je to stále bezpečnější způsob dopravy. Na oblibě získává také sdílení jízdních kol. Strážníci proto často pořádají nejrůznější preventivní akce a vzdělávají cyklisty.

Kamerami jsou už vybaveny všechny vozy MHD v Ostravě. Velmi to zvyšuje bezpečnost

Jedním z důležitých faktorů při snaze o přilákání pasažérů do městské hromadné dopravy je její bezpečnost. Ostravský dopravní podnik na to velmi dbá a proto byla všechna vozidla vybavena kamerovým systémem. Nejen že to působí preventivně na zloděje a výtržníky, ale pomáhá to také policistům při odhalování pachatelů trestných činů.

Ve Slezské Ostravě se po zimě opravují výtluky, silnice se ale v obvodu opravují celoročně

Slezská Ostrava začala stejně jako ostatní městské obvody po zimě s opravou výtluků. Ve Slezské ale probíhá oprava silnic celoročně. Zajišťují ji slezskoostravské technické služby.

Studenti VŠB zkoumali možnosti rychvaldských veřejných prostranství a jejich využití

17. dubna 2024 20:00 | Rychvald | Michal Slonina | Rychvaldský miniexpres

Workshop studentů Vysoké školy báňské naplno odstartoval spolupráci s městem Rychvald. Cílem projektu bude zvelebit veřejná prostranství a navrhnout jejich možné další využití.

Svářeči

Ostrava Nástup: od 1. května 2024 od 35 000 do 44 000 Kč/měsíc

Svářeči

Ostrava Nástup: od 1. května 2024 od 35 000 do 40 000 Kč/měsíc

Podíl obnovitelných zdrojů v Německu prudce roste

Před rokem, v polovině dubna 2023, skončil v Německu provoz tří posledních jaderných reaktorů. V jaderných elektrárnách Německo v té době vyrábělo již jen zhruba pět procent elektřiny.

Odboráři z Liberty: přicházejí jen špatné signály

Situace v ostravské huti Liberty je stále složitá. Výroba byla utlumena, už zhruba 1000 zaměstnanců společnost opustilo, ostatní nepracují a dostávají 70 procent platu. MS kraj velmi stojí o to, aby se kritická situace, která vznikla mimo jiné i neschopností Liberty platit za energie, co nejdříve vyřešila.

Koloběžkář bez přilby skončil po nehodě u Třince v ohrožení života v nemocnici

17. dubna 2024 20:29 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Zdravotnická záchranná služba zasahovala ve středu ráno u vážně zraněného koloběžkáře v třinecké místní části Oldřichovice. Lékař ho musel kvůli vážným zraněním uvést do umělého spánku a v ohrožení života ho vrtulník přepravil do nemocnice.

Hasiče zaměstnal velký požár haly s dřívím na Novojičínsku. Uchránili majetek za 32 milionů

17. dubna 2024 15:23 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Devět jednotek hasičů zasahovalo v noci na středu u náročného požáru haly s dřívím v Bartošovicích na Novojičínsku. Byl vyhlášen druhý stupeň poplachu. Oheň způsobil škodu za 5,3 milionu korun. Hasiči svým zásahem uchránili majetek za 32 milionů.

Valenta a Blašková si v Havířově olympiádu nevybojovali

16. dubna 2024 21:23 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal

Unikátní turnaj se podařilo získat Havířovu do svého Národního tréninkového centra stolních tenistů. Smíšené páry z celého světa tam bojovaly o přímý postup na olympijské hry v Paříži. Své želízko v ohni měla i České republika.

V Bruntále otevřeli nové prostory pro pečovatelskou službu v adaptované vile

16. dubna 2024 17:33 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Bruntál adaptoval nové prostory pro pečovatelskou službu ve vilovém objektu v Domově pro seniory. Bývalá lékařská vila na zahradě domu po odchodu odborného lékaře zůstala bez využití. Plánované propojení s domovem pro seniory by bylo velmi nákladné. Domov proto nabídl prostory městu.

Myslivec zastřelil v Darkovicích u cyklostezky psa, kterého venčila majitelka. Tvrdí, že střílel na lišku
Vydáno 6. března 2023 10:38, Celý MS kraj, Tomáš Kořistka
Hrůzný zážitek má za sebou studentka z Darkovic, která se svým přítelem venčila psa na cyklostezce vedoucí okrajem pole. Přímo před očima ji milovanou border kolii Dixie zastřelil myslivec z posedu. Prý si myslel, že je to liška.

Měla to být běžná procházka s border kolií Dixie, ale skončilo to jako noční můra. Majitelka psa šla po cyklostezce v Darkovicích se svým přítelem. Povídali si a smáli se, když v tom se nad jejich hlavami ozval výstřel. Byli v tu chvíli totiž přímo pod posedem. To co následovalo, nechce žádný milovník zvířat zažít. 

Sabina Plačková, majitelka psa: "Když jsme se otočila, Dixie už tady ležela, takže mé první myšlenky byly, že ji musím zachránit, protože byla jako mé dítě. Umírala mi pod rukama a já jsem s tím nemohla vůbec nic dělat. Už jsem si jen přála, ať to skončí." 
Pes umíral dívce v náručí dlouhé minuty a tak prosili myslivce, aby mu dal ránu z milosti. Ten se ale prý bál slézt z posedu, než dorazí místní myslivecký hospodář, protože mu přítel dívky nadával. Pak už jen tvrdil, že střílel na lišku.

Jiří Smolka, myslivec: "Vidím, že tam je něco podobného jako liška, že tam je liška. Ona se vrátila a teďkom běží. Mířil jsem na ní a pak jsem vystřelil." 

Zákon jasně vymezuje situaci, kdy může myslivec střílet na psa. Nikdo nechápe jak lze psa a lišku zaměnit. Dixie vážila přes 20 kilo a byla huňatá, zatímco liška má stěží 10 kg kilo a je štíhlá.  

Vlastimil Waic, mluví České myslivecké jednoty: "Podmínkou je, aby pes byl mimo vliv vedoucího, pronásledoval zvěř a současně se nacházel více než 200 metrů od nejbližší nemovitosti sloužící k bydlení."

Případ vyšetřuje policie a všechno nasvědčuje tomu, že řešení skončí jako přestupek na úřadu.

René Černohorský, mluvčí PČR Opava: "Zjišťujeme, zda byla naplněna skutková podstata některého z trestných činů, případně, zda se jedná o protiprávní jednání a chování přestupkového charakteru." 

Majitelka psa chce hlavně dosáhnout toho, aby tento lovec už nikdy nesměl vzít legálně pušku do ruky a střílet po živých tvorech. Základní myslivecké pravidlo je, že než vystřelíš, musíš si být stoprocentně jistý, že víš na co.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000036049/myslivec-zastrelil-v-darkovicich-u-cyklostezky-psa-ktereho-vencila-majitelka-tvrdi-ze-strilel-na-lisku