Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Nově objevený druh plže nese jméno ostravské vědkyně

Celý MS kraj |

Biologové Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity (PřF OU) se podíleli na objevu nového druhu plže v Nové Kaledonii. Tým profesora Ángela Valdése z katedry biologických věd, Kalifornské státní polytechnické univerzity v Pomoně, jej nakonec pojmenoval po ostravské účastnici expedice Pařížského přírodovědného muzea.

Pařížské přírodovědné muzeum řadu let pořádá oceánské vědecké expedice do nejrůznějších koutů světa. Mezi jejich účastníky nechybějí špičkoví odborníci na dílčí skupiny živočichů. Pravidelně je mezi pozvanými také profesor Zdeněk Ďuriš z katedry biologie a ekologie PřF OU. Spolu se svými studenty se tak v rámci expedic vydal na Papuu-Novou Guineu, Martinik, Korsiku nebo do Nové Kaledonie. Právě v novokaledonské provincii Koumac se v roce 2018 spolu s profesorem Ďurišem mezi členy expedice objevila i jeho tehdejší doktorandka Anna Šobáňová. Expedice, která se zaměřila na sběr nejrůznějších skupin mořských živočichů pak přinesla zajímavý objev. Vědci PřF OU se v návaznosti na svou hlavní oblast zájmu, malé symbiotické korýše, věnovali sběru a zkoumání mořských hub.

Zdeněk Ďuriš, profesor z z katedry biologie a ekologie PřF OU: "Mořské houby slouží jako úkryt mnoha živočichům. Mimo námi primárně cílenou skupinu korýše, respektive krevety, zde můžeme také nalézt blešivce, hadice či plže."

Nasbírané vzorky členové expedice tradičně třídí do dílčích skupin, jimiž se dále zabývají odborníci na danou skupinu. Nejinak tomu bylo i u expedice v Nové Kaledonii, kdy sesbíraný materiál z potápění ostravští vědci začali třídit hned po vylovení na expediční základně. Kromě krevet, kterým věnují dlouhodobě velkou pozornost, narazili také na nenápadného živočicha.

Anna Šobáňová, doktorka z katedry biologie a ekologie PřF OU: "Na povrchu mořských hub jsem objevila malého, na první pohled poměrně lehce přehlédnutelného plže, kterého jsem vzápětí ukázala kolegovi, profesoru Valdésovi. Ten mi hned řekl, že ještě žádného takového plže nikdy neviděl, a že to bude nejspíše nový druh a pokud mu přinesu ještě další jedince, pojmenuje ho po mně."

Ve vzorcích z moře následně našli hned několik těchto kryptických plžů. Profesor Valdés nedávno svůj slib splnil. Po úspěšných morfologických a molekulárně genetických analýzách se svým týmem popsal hned sedm nově objevených druhů plžů z expedice v Nové Kaledonii. V jeho zveřejněném článku pak pozorným čtenářům neunikne ani nový druh Atagema sobanovae, který dostal druhový název právě po ostravské bioložce.

Anna Šobáňová, doktorka z katedry biologie a ekologie PřF OU: "Když jsem začínala studovat, asi nikdy by mě nenapadlo, že můžu v moři objevit živočicha, který ponese moje jméno. Této pocty od profesora Valdése si velmi cením."

Ostravští biologové kromě svého příspěvku k objevení nového druhu plže navíc z moře získali cenný materiál pro svůj výzkum krevet, který jim mimo jiné posloužil i jako výtečný zdroj DNA pro jejich fylogenetické analýzy a našel využití při sepsání hned několika vědeckých publikací. V současnosti navíc dostali pozvánku na další expedici, která tentokrát zamíří do francouzského zámořského departementu Guadeloupe v Karibiku.

Nahlásit chybu


K tématu

Tylův sad ve Slezské Ostravě projde kompletní revitalizací a úpravou

18. července 2023 15:07 | Ostrava-Slezská Ostrava | Jiří Cileček

Nový moderní a přírodě blízký park. Takový bude po revitalizaci a kompletní proměně Tylův sad u Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity. Jeho úpravy byly připraveny ve spolupráci s obvodem, občany a také samotnou fakultou. Park doplní nový mobiliář, pěší trasy i zeleň.

V Ostravě začíná výstavba vědecko-výzkumného centra LERCO za 1,8 miliardy korun

22. ledna 2024 16:21 | Ostrava-město | Jiří Cileček

V areálu Lékařské fakulty Ostravské univerzity začala výstavba vědecko-výzkumného centra LERCO (Life Environment Research Center Ostrava). Nové prostory budou zázemím pro devět výzkumných týmů zaměřených na biomedicínu, přírodní vědy a behaviorální zdraví. Celý projekt vyjde na 1,8 miliardy korun. Samotná budova za 700 milionů bude hotová v roce 2026. ve Ve stejném roce má pak projekt začít i fungovat v plném rozsahu.

Informatici Ostravské univerzity pomáhají Šilheřovicím tvořit digitální modely památek

15. května 2023 19:01 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Informatici Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity (PřF OU) pomáhají Šilheřovicím s tvorbou 3D modelů vybraných památek. Pro obec navrhli řešení, které v budoucnu nabídne všem zájemcům digitální pohled na tamní pamětihodnosti, a zároveň je pro obec finančně dostupnější.


Fotografie ze života Ostravy jsou nově k vidění ve Slezskoostravské galerii

Více než 100 černobílých reportážních fotografií z Ostravy si mohou nově prohlédnout návštěvníci Slezskoostravské galerie. Jejich autorem je významný a oceňovaný ostravský fotograf a rodák Jiří Kudělka, který své dílo vystavoval na mnoha místech v Česku i v Evropě.

Slezskoostravský korfbalový tým bojuje v baráži o účast v extralize

Slezskoostravské korfbalové družstvo KK Sokol Koblov bojovalo v neděli o účast v extralize. V prvním kole baráže se hráči setkali s prvoligovými nováčky z Prievidzy a ostřílenými několikanásobnými mistry extraligy – Českými Budějovicemi.

Městská policie v Havířově má nový moderní komisariát

Veškeré práce na rekonstrukci budovy v Kubelíkově ulici v Havířově jsou hotovy. Stavba prošla kolaudací a městská policie tak může spustit provoz nového komisariátu. Práce vyšly radnici na 44 milionů korun.

Středisko volného času Juventus hostilo nejlepší modeláře z celé ČR

Teď nás čeká malé ohlédnutí. Podíváme se na letošní 40. ročník soutěžní výstavy modelářů. Ukážeme vám do detailů nejpropracovanějších modely a podíváme se i na práci rozhodčích.

Radnice v rámci akce Brány památek dokořán ukázala svou historii i moderní prostory

Nový Jičín se připojil k výzvě Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska a v rámci akce Brány památek dokořán otevřel veřejnosti prostory radnice, které nejsou běžně přístupné. Akci využili k návštěvě úřední budovy i školní skupiny.

Masturbace online neměla šťastný konec. Vyděrači chtěli za nezveřejnění videa 150 tisíc kč

V posledních dnech policisté evidují případy vydírání prostřednictvím sociálních sítí. V Ostravě pachatelům naletěl muž středního věku, který poslechl údajnou krásnou blondýnu a natáčel se mobilem při masturbování. Byl pak velmi překvapen, když po něm chtěla 150 tisíc, jinak video zveřejní na internetu.

Děti vyrábějí loga a erby městské části Hrabůvka v rámci oslav 100 let Velké Ostravy

Historická loga, erby a dominanty jednotlivých obvodů Velké Ostravy. Ty vznikají v rámci akce „Loguj!“ ve výtvarných dílnách ostravských knihoven. Minulý týden patřil Hrabůvce.

Děti ve Vítkovicích si budou hrát na novém hygienickém písku

Písek v pískovištích může být zdrojem závažných onemocnění. Radnice v Ostravě-Vítkovicích proto každoročně písek obměňuje. Použitý písek nekončí na skládce, ale je dál využíván např. při opravě chodníků.

V životických sadech mají kvůli počasí obavy o úrodu jablek

22. dubna 2024 20:30 | Havířov | Bára Kelnerová | Regionální zprávy POLAR

V roce 2018 sklidili v životických sadech rekordních 1 900 tun jablek. Letošní sklizeň může ohrozit počasí. Sady nyní nově vlastní město Havířov, které chce získat do vlastnictví pronajaté pozemky od zemědělského půdního fondu.

Ne nadarmo se zámku Nová Horka u Studénky přezdívá "malá Vídeň"

22. dubna 2024 17:45 | Studénka | Andrea Holeszová | Kam vyrazit

Od příchodu říšského hraběcího rodu Vetter von der Lilie do lůna úrodné krajiny podél Odry se z původně malé tvrze stává významné aristokratické sídlo, centrum hudební i výtvarné kultury.

Mistrovství ČR dětí a mládeže ve fitness sportu proběhlo v Bruntále

Po březnovém Mistrovství ČR v boxu přivítal Bruntál další prestižní podnik. Česká asociace naturální kulturistiky a fitness uspořádala pro kategorie dětí a mládeže do 18 let Mistrovství ČR ve fitness sportu. Fitness v poslední době pochází velkým rozvojem a stává se stále oblíbenějším.

Razovský pohár je nový sedmidílný přespolní běh u Slezské Harty, právě proběhlo jeho 2. kolo

Včera 15:32 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Ani téměř zimní počasí dubnového víkendu neodradilo sportovní nadšence od účasti na Razovském poháru. Místní Sokol Razová připravil atraktivní sedmidílný přespolní běh v terénech v okolí přehrady Slezská Harta. Na druhý pohárový závod a i ve sněhové vánici sjeli běžci nejen z okresu Bruntál.

Lidé mohou policistům pomoci při objasnění úmrtí 50letého muže v Ostravě

22. dubna 2024 16:04 | Celý MS kraj | Libor Běčák

S výzvou na veřejnost se obrátili ostravští policisté, kteří objasňují okolnosti úmrtí 50letého muže ve Vítkovicích.

V Bruntále otevřeli nové prostory pro pečovatelskou službu v adaptované vile

22. dubna 2024 9:58 | Celý MS kraj | Karel Soukop | Bruntálský miniexpres

Bruntál adaptoval nové prostory pro pečovatelskou službu ve vilovém objektu v Domově pro seniory. Bývalá lékařská vila na zahradě domu po odchodu odborného lékaře zůstala bez využití. Plánované propojení s domovem pro seniory by bylo velmi nákladné. Domov proto nabídl prostory městu.

Správa silnic MSK používá nová služební vozidla na elektropohon

22. dubna 2024 9:46 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil | Dopravní revue

Správa silnic Moravskoslezského kraje udělala další krok ke snížení uhlíkové stopy. Do svého vozového parku získala pět nových elektromobilů. Jde o jednu z největších krajských organizací.

Nově objevený druh plže nese jméno ostravské vědkyně
Vydáno 3. dubna 2023 16:17, Celý MS kraj, Jiří Cileček
Biologové Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity (PřF OU) se podíleli na objevu nového druhu plže v Nové Kaledonii. Tým profesora Ángela Valdése z katedry biologických věd, Kalifornské státní polytechnické univerzity v Pomoně, jej nakonec pojmenoval po ostravské účastnici expedice Pařížského přírodovědného muzea.

Profesor Ďuriš a Anna Šobáňová; foto: Frādāric Ducarme

Pařížské přírodovědné muzeum řadu let pořádá oceánské vědecké expedice do nejrůznějších koutů světa. Mezi jejich účastníky nechybějí špičkoví odborníci na dílčí skupiny živočichů. Pravidelně je mezi pozvanými také profesor Zdeněk Ďuriš z katedry biologie a ekologie PřF OU. Spolu se svými studenty se tak v rámci expedic vydal na Papuu-Novou Guineu, Martinik, Korsiku nebo do Nové Kaledonie. Právě v novokaledonské provincii Koumac se v roce 2018 spolu s profesorem Ďurišem mezi členy expedice objevila i jeho tehdejší doktorandka Anna Šobáňová. Expedice, která se zaměřila na sběr nejrůznějších skupin mořských živočichů pak přinesla zajímavý objev. Vědci PřF OU se v návaznosti na svou hlavní oblast zájmu, malé symbiotické korýše, věnovali sběru a zkoumání mořských hub.

Zdeněk Ďuriš, profesor z z katedry biologie a ekologie PřF OU: "Mořské houby slouží jako úkryt mnoha živočichům. Mimo námi primárně cílenou skupinu korýše, respektive krevety, zde můžeme také nalézt blešivce, hadice či plže."

Nasbírané vzorky členové expedice tradičně třídí do dílčích skupin, jimiž se dále zabývají odborníci na danou skupinu. Nejinak tomu bylo i u expedice v Nové Kaledonii, kdy sesbíraný materiál z potápění ostravští vědci začali třídit hned po vylovení na expediční základně. Kromě krevet, kterým věnují dlouhodobě velkou pozornost, narazili také na nenápadného živočicha.

Anna Šobáňová, doktorka z katedry biologie a ekologie PřF OU: "Na povrchu mořských hub jsem objevila malého, na první pohled poměrně lehce přehlédnutelného plže, kterého jsem vzápětí ukázala kolegovi, profesoru Valdésovi. Ten mi hned řekl, že ještě žádného takového plže nikdy neviděl, a že to bude nejspíše nový druh a pokud mu přinesu ještě další jedince, pojmenuje ho po mně."

Ve vzorcích z moře následně našli hned několik těchto kryptických plžů. Profesor Valdés nedávno svůj slib splnil. Po úspěšných morfologických a molekulárně genetických analýzách se svým týmem popsal hned sedm nově objevených druhů plžů z expedice v Nové Kaledonii. V jeho zveřejněném článku pak pozorným čtenářům neunikne ani nový druh Atagema sobanovae, který dostal druhový název právě po ostravské bioložce.

Anna Šobáňová, doktorka z katedry biologie a ekologie PřF OU: "Když jsem začínala studovat, asi nikdy by mě nenapadlo, že můžu v moři objevit živočicha, který ponese moje jméno. Této pocty od profesora Valdése si velmi cením."

Ostravští biologové kromě svého příspěvku k objevení nového druhu plže navíc z moře získali cenný materiál pro svůj výzkum krevet, který jim mimo jiné posloužil i jako výtečný zdroj DNA pro jejich fylogenetické analýzy a našel využití při sepsání hned několika vědeckých publikací. V současnosti navíc dostali pozvánku na další expedici, která tentokrát zamíří do francouzského zámořského departementu Guadeloupe v Karibiku.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000036512/nove-objeveny-druh-plze-nese-jmeno-ostravske-vedkyne