Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Nově objevený druh plže nese jméno ostravské vědkyně

Celý MS kraj |

Biologové Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity (PřF OU) se podíleli na objevu nového druhu plže v Nové Kaledonii. Tým profesora Ángela Valdése z katedry biologických věd, Kalifornské státní polytechnické univerzity v Pomoně, jej nakonec pojmenoval po ostravské účastnici expedice Pařížského přírodovědného muzea.

Pařížské přírodovědné muzeum řadu let pořádá oceánské vědecké expedice do nejrůznějších koutů světa. Mezi jejich účastníky nechybějí špičkoví odborníci na dílčí skupiny živočichů. Pravidelně je mezi pozvanými také profesor Zdeněk Ďuriš z katedry biologie a ekologie PřF OU. Spolu se svými studenty se tak v rámci expedic vydal na Papuu-Novou Guineu, Martinik, Korsiku nebo do Nové Kaledonie. Právě v novokaledonské provincii Koumac se v roce 2018 spolu s profesorem Ďurišem mezi členy expedice objevila i jeho tehdejší doktorandka Anna Šobáňová. Expedice, která se zaměřila na sběr nejrůznějších skupin mořských živočichů pak přinesla zajímavý objev. Vědci PřF OU se v návaznosti na svou hlavní oblast zájmu, malé symbiotické korýše, věnovali sběru a zkoumání mořských hub.

Zdeněk Ďuriš, profesor z z katedry biologie a ekologie PřF OU: "Mořské houby slouží jako úkryt mnoha živočichům. Mimo námi primárně cílenou skupinu korýše, respektive krevety, zde můžeme také nalézt blešivce, hadice či plže."

Nasbírané vzorky členové expedice tradičně třídí do dílčích skupin, jimiž se dále zabývají odborníci na danou skupinu. Nejinak tomu bylo i u expedice v Nové Kaledonii, kdy sesbíraný materiál z potápění ostravští vědci začali třídit hned po vylovení na expediční základně. Kromě krevet, kterým věnují dlouhodobě velkou pozornost, narazili také na nenápadného živočicha.

Anna Šobáňová, doktorka z katedry biologie a ekologie PřF OU: "Na povrchu mořských hub jsem objevila malého, na první pohled poměrně lehce přehlédnutelného plže, kterého jsem vzápětí ukázala kolegovi, profesoru Valdésovi. Ten mi hned řekl, že ještě žádného takového plže nikdy neviděl, a že to bude nejspíše nový druh a pokud mu přinesu ještě další jedince, pojmenuje ho po mně."

Ve vzorcích z moře následně našli hned několik těchto kryptických plžů. Profesor Valdés nedávno svůj slib splnil. Po úspěšných morfologických a molekulárně genetických analýzách se svým týmem popsal hned sedm nově objevených druhů plžů z expedice v Nové Kaledonii. V jeho zveřejněném článku pak pozorným čtenářům neunikne ani nový druh Atagema sobanovae, který dostal druhový název právě po ostravské bioložce.

Anna Šobáňová, doktorka z katedry biologie a ekologie PřF OU: "Když jsem začínala studovat, asi nikdy by mě nenapadlo, že můžu v moři objevit živočicha, který ponese moje jméno. Této pocty od profesora Valdése si velmi cením."

Ostravští biologové kromě svého příspěvku k objevení nového druhu plže navíc z moře získali cenný materiál pro svůj výzkum krevet, který jim mimo jiné posloužil i jako výtečný zdroj DNA pro jejich fylogenetické analýzy a našel využití při sepsání hned několika vědeckých publikací. V současnosti navíc dostali pozvánku na další expedici, která tentokrát zamíří do francouzského zámořského departementu Guadeloupe v Karibiku.

Nahlásit chybu


K tématu

Tylův sad prošel rozsáhlou revitalizací, bude sloužit relaxaci i vysokoškolské výuce

13. března 2024 10:45 | Ostrava-město | Michal Slonina | Slezskoostravský expres

Práce na revitalizaci Tylova sadu ve Slezské Ostravě jsou po téměř osmi měsících dokončeny. Park získal nové chodníky, zeleň, mobiliář a celkovou novou podobu. Sloužit bude odpočinku i výuce studentů přilehlé Přírodovědecké fakulty.

V Ostravě začíná výstavba vědecko-výzkumného centra LERCO za 1,8 miliardy korun

22. ledna 2024 16:21 | Ostrava-město | Jiří Cileček

V areálu Lékařské fakulty Ostravské univerzity začala výstavba vědecko-výzkumného centra LERCO (Life Environment Research Center Ostrava). Nové prostory budou zázemím pro devět výzkumných týmů zaměřených na biomedicínu, přírodní vědy a behaviorální zdraví. Celý projekt vyjde na 1,8 miliardy korun. Samotná budova za 700 milionů bude hotová v roce 2026. ve Ve stejném roce má pak projekt začít i fungovat v plném rozsahu.

Ostravští lékaři vyráží na misi do západoafrického Beninu

4. ledna 2024 14:51 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Ostravské lékařské špičky vyráží na misi do Beninu. Skupinu expertů povede děkan Lékařské fakulty Ostravské univerzity Rastislav Maďar. Lékaři budou na místě poskytovat potřebnou specializovanou zdravotní péči obyvatelům jedné z nejchudších zemí západní Afriky.


Ostrava bude mít nové divadlo ve Vítkovicích. Město už pro budovu schválilo prodej pozemků

Ostrava bude mít nové divadlo. Unikátní projekt herce Alberta Čuby navazuje na jeho úspěšné Divadlo Mír a bude to v podstatě další scéna v těsné blízkosti současného divadla ve Vítkovicích. Město už schválilo prodej pozemku, kde je dnes parkoviště.

Kanonáda Baníku v Konferenční lize nadchla přes 13 tisíc fanoušků

Fotbalisté Baníku Ostrava se po 14 letech představili v evropském poháru. Ve druhém předkole Konferenční ligy smetli doma arménské Urartu 5:1 a udělali tak rázný krok k postupu do další fáze soutěže.

Studénka plánuje přidat desítky nových parkovacích míst

Studénka pracuje na tvorbě studie parkování ve městě. V ideálním případě by tu mohlo přibýt 180 odstavných míst. Na realizaci všech by byla potřeba částka zhruba 20 milionů korun.

Dopravní policista z Karviné se ve volném čase stává známým saxofonistou

25. července 2024 20:26 | Karviná | Monika Danková | Regionální zprávy POLAR

Teď vás seznámíme s karvinským dopravním policistou, který svůj život nedávno obohatil novým koníčkem a to hře na saxofon. Ve volném čase hraje známé skladby na různých místech v naší zemi i za hranicemi a naplňuje tak svůj život nevšední zážitky.

Orlovský Gulášfest přilákal stovky návštěvníků

V letošním ročníku se jednalo o rekordní počet přihlášených kuchařů, a to nejen z Orlové. Pětičlenná porota měla nelehký úkol, ale nakonec zvítězil fazolový guláš s uzeným masem.

Letošní sezona na letním koupališti v Porubě je zatím slabší. Může za to nestálé počasí

25. července 2024 17:50 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

Tropické teploty lákají k vodě. V Porubě si lidé mohou bezpečně zaplavat na letním koupališti, které nabízí i jiné sportovní vyžití jako plážový volejbal, ping pong nebo badminton.

Zastávka Jana Šoupala má novou image. Pro velký úspěch projdou opravou i další zděné zastávky v Porubě

25. července 2024 15:44 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

Původní zděné autobusové zastávky v Porubě jsou po letech v neutěšeném stavu. Postupně proto projdou revitalizací. První z nich, která se změnila v umělecké dílo, je zastávka Jana Šoupala.

Při shodě hlasů určili vítěze letošních občanských projektů radní

Participativní rozpočet na letošní rok zná své vítěze. Rozhodovala o nich až druhá veřejná anketa. Respektive, vzhledem k naprosté shodě hlasů, nakonec musela vyřknout definitivní verdikt rada města.

Ostravskou městskou policii posílili nováčci. Bezpečnost ve městě se stále zlepšuje

25. července 2024 10:48 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Magazín 112

V Ostravě bude zase o trochu bezpečněji. Do rukou primátora Jana Dohnala složilo slib 13 nových městských policistů, kteří okamžitě nastupují na služebny po celém městě. Své úkoly ale samozřejmě budou plnit především přímo v ulicích.

Lidé opět obdivují květinovou louku před havířovskou nemocnicí

25. července 2024 12:00 | Havířov | Bára Kelnerová | Regionální zprávy POLAR

Nemocnice v Havířově i v letošním roce nechala před hlavním vstupem vysadit květinovou louku. Ta hraje doslova všemi barvami a nečekaně na ní vykvetly i slunečnice.

Cyklistická Czech Tour zahájila hromadným dojezdem na Masarykově náměstí

Největší etapový závod cyklistů na českém území Czech Tour zahájila čtvrteční etapa mezi Prostějovem a Ostravou. Ta po hromadném spurtu na kostkách Masarykova náměstí skončila triumfem Američana Luka Lampertiho. Neztratili se ale ani čeští jezdci.

Bezmála 100 metrů vysoká věž Dolu Lazy je připravena k odstřelu

25. července 2024 11:26 | Celý MS kraj | Libor Běčák

V sobotu v 10 hodin by se podle všech předpokladů měla poroučet k zemi betonová skipová věž bývalého Dolu Lazy v Orlové. V okolí už jsou připravené plochy, ze kterých bude moci odstřel sledovat i veřejnost.

Na opevnění Velká Šance připomněli historii ochrany hranic Slezska a pokřtili knihu

24. července 2024 17:47 | Celý MS kraj | Libor Běčák | Beskydský expres

Velká sláva se konala na hraničním opevnění Velká šance v Mostech u Jablunkova. Se svými vojsky se tam setkali těšínský kníže Adam Václav a uherský velmož Juraj Thurzo.

Hosté ve studiu: Alexandra Alvarová, novinářka a fotografka

24. července 2024 14:06 | Celý MS kraj | Renáta E. Orlíková | Host dne

A. Alvarová: Dezinformace jsou miliardový byznys

Muže v Beskydech pobodal sršeň, s těžkou alergickou reakcí byl letecky přepraven do nemocnice

24. července 2024 10:12 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

V úterý 23. července dopoledne zasahovaly týmy zdravotnické záchranné služby v Beskydech u vážně ohroženého pacienta. Před devátou hodinou přijali operátoři informaci o muži pobodaném sršněm pod vrcholem Ondřejníku nedaleko obce Pstruží na Frýdecko-Místecku.

Návštěvníky hradu Sovinec děsily strašidelné bestie vylézající ze sklepení

22. července 2024 12:36 | Celý MS kraj | Bára Kelnerová | Kulturní okénko

Doslova děsivý víkend čekal na návštěvníky hradu Sovinec. Ze sklepení a dalších zákoutí totiž vylézaly všelijaké strašidelné bestie.

Nově objevený druh plže nese jméno ostravské vědkyně
Vydáno 3. dubna 2023 16:17, Celý MS kraj, Jiří Cileček
Biologové Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity (PřF OU) se podíleli na objevu nového druhu plže v Nové Kaledonii. Tým profesora Ángela Valdése z katedry biologických věd, Kalifornské státní polytechnické univerzity v Pomoně, jej nakonec pojmenoval po ostravské účastnici expedice Pařížského přírodovědného muzea.

Profesor Ďuriš a Anna Šobáňová; foto: Frādāric Ducarme

Pařížské přírodovědné muzeum řadu let pořádá oceánské vědecké expedice do nejrůznějších koutů světa. Mezi jejich účastníky nechybějí špičkoví odborníci na dílčí skupiny živočichů. Pravidelně je mezi pozvanými také profesor Zdeněk Ďuriš z katedry biologie a ekologie PřF OU. Spolu se svými studenty se tak v rámci expedic vydal na Papuu-Novou Guineu, Martinik, Korsiku nebo do Nové Kaledonie. Právě v novokaledonské provincii Koumac se v roce 2018 spolu s profesorem Ďurišem mezi členy expedice objevila i jeho tehdejší doktorandka Anna Šobáňová. Expedice, která se zaměřila na sběr nejrůznějších skupin mořských živočichů pak přinesla zajímavý objev. Vědci PřF OU se v návaznosti na svou hlavní oblast zájmu, malé symbiotické korýše, věnovali sběru a zkoumání mořských hub.

Zdeněk Ďuriš, profesor z z katedry biologie a ekologie PřF OU: "Mořské houby slouží jako úkryt mnoha živočichům. Mimo námi primárně cílenou skupinu korýše, respektive krevety, zde můžeme také nalézt blešivce, hadice či plže."

Nasbírané vzorky členové expedice tradičně třídí do dílčích skupin, jimiž se dále zabývají odborníci na danou skupinu. Nejinak tomu bylo i u expedice v Nové Kaledonii, kdy sesbíraný materiál z potápění ostravští vědci začali třídit hned po vylovení na expediční základně. Kromě krevet, kterým věnují dlouhodobě velkou pozornost, narazili také na nenápadného živočicha.

Anna Šobáňová, doktorka z katedry biologie a ekologie PřF OU: "Na povrchu mořských hub jsem objevila malého, na první pohled poměrně lehce přehlédnutelného plže, kterého jsem vzápětí ukázala kolegovi, profesoru Valdésovi. Ten mi hned řekl, že ještě žádného takového plže nikdy neviděl, a že to bude nejspíše nový druh a pokud mu přinesu ještě další jedince, pojmenuje ho po mně."

Ve vzorcích z moře následně našli hned několik těchto kryptických plžů. Profesor Valdés nedávno svůj slib splnil. Po úspěšných morfologických a molekulárně genetických analýzách se svým týmem popsal hned sedm nově objevených druhů plžů z expedice v Nové Kaledonii. V jeho zveřejněném článku pak pozorným čtenářům neunikne ani nový druh Atagema sobanovae, který dostal druhový název právě po ostravské bioložce.

Anna Šobáňová, doktorka z katedry biologie a ekologie PřF OU: "Když jsem začínala studovat, asi nikdy by mě nenapadlo, že můžu v moři objevit živočicha, který ponese moje jméno. Této pocty od profesora Valdése si velmi cením."

Ostravští biologové kromě svého příspěvku k objevení nového druhu plže navíc z moře získali cenný materiál pro svůj výzkum krevet, který jim mimo jiné posloužil i jako výtečný zdroj DNA pro jejich fylogenetické analýzy a našel využití při sepsání hned několika vědeckých publikací. V současnosti navíc dostali pozvánku na další expedici, která tentokrát zamíří do francouzského zámořského departementu Guadeloupe v Karibiku.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000036512/nove-objeveny-druh-plze-nese-jmeno-ostravske-vedkyne