Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Letošní Zámecká noc na zámku v Bruntále byla interaktivní a s bubenickou show

Celý MS kraj |

Krásný den, vítejte u nového Kulturního okénka. To tentokrát otevřeme na Státním zámku v Bruntále, spravovaném Muzeem Bruntál. Tak jako na mnoha místech v zemi i tady proběhla Zámecká noc. Ta bruntálská byly výjimečná svou pestrostí a programem, kde si každý mohl najít to svoje.

Přestože akce nesla název Zámecká noc, byla zahájena již v pozdní odpoledne.

Ema Havelková, ředitelka zámku v Brntále: „Zámecká noc bude vyloženě interaktivní. Návštěvníci si budou moc zahrát na bubny se skupinou Jumping Drums, budou si moci tvořit se Základní uměleckou školou a zároveň se budou moci něco naučit ať už na našich přednáškách nebo na komentovaných prohlídkách.“

Celou Zámeckou noc zahájila vernisáž velké výstavy k nedožitým devadesátinám významného malíře Karla Adámka. Ten většinu svého života působil právě v Bruntále a dodnes tady na něj vzpomíná mnoho jeho přátel.

Pavel Rapušák, předseda Klubu za starý Bruntál: „Pan Adámek byl jediný z těch lidí, kteří tady byli takovou dobu a tvořili tady, malovali místní lidi, čili tady zanechal hlubokou stopu i tím svým lidským přístupem. Měli jsme ho všichni hrozně rádi a jsme rádi, že takto je tady připomínán.“

Stanislav Navrátill, bývalý starosta města: „Karel Adámek patřil, ač byl odjinud, k tomuhle městu bytostně patřil A tohle město ho mělo rádo a mělo ho rádo především proto, že uměl malovat. Uměl malovat moc hezky a uměl malovat tak, aby každý jeho obrazům rozuměl. Na něho se nedá zapomenout, na něho vzpomínáme všichni rádi.“

Martin Henč (ANO), starosta Bruntálu: „Já jsem upřímně rád, že existuje úzká spolupráce mezi Klubem za starý Bruntál a zámkem Bruntál nebo Muzeem Bruntál, protože takhle vznikají krásné kulturní akce.“

Na Zámecké noci v Bruntále se mohli aktivně podílet i její návštěvníci ve tvořivých dílnách, kde si mohli vyzkoušet různé výtvarné techniky.

Kateřina Olejníčková, výtvarnice: „Tady probíhají výtvarné dílny, zájemci si mohou vyzkoušet umělecké techniky jako je malba, malujeme suchým pastelem, potom kresba, kreslí se tuší. Mohou si vyzkoušet koláž a grafiku, tisk z výšky, něco jako princip linorytu.“

Snad největší zájem pak měli diváci o koncert bubenické skupiny Jumping Drums. Ta je již stálicí na české hudební scéně a právě v Bruntále ji před lety kapelník Ivo Batoušek založil.

Ivo Batoušek, kapelník Jumping Drums: „Když se v Praze řekne Jumping Drums, tak ti garantuji, že z velkjé části se nás ptají, kde je jeřáb a kde je lano. Pak jim vysvětlím, že JD skutečně není bungee jumping, ale Jumping Drums, tedy skákající bubny. Ale pravdou je, že v Praze jsme se několikrát ukázali i na poměrně velkých koncertech a myslím si, že ta komunita lidí, kteří mají rádi bubenickou a perkusní muziku, ví velice dobře, kdo jsou Jumping Drums.“

Jumping Drums se v na Zámecké noci představili s novou sestavou, se kterou chystají koncertní turné i svou další desku.

Nahlásit chybu


K tématu

Dny města Bruntálu připomněly 810. výročí založení města a přinesly mozaiku kultury a sportu všem, od dětí až po seniory

22. června 2023 17:03 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Letošní Dny města Bruntálu se nesly ve znamení 810. výročí města a přinesly kulturní i sportovní program pro všechny věkové kategorie. Konaly se nejen na centrálním náměstí, ale také na zámku, v zámeckých zahradách, na stadionu a dalších místech.

Poštolky v osmém patře panelového domu v Bruntále již pátý rok hnízdí a vyvádějí svá mláďata

21. června 2023 9:47 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Lidé mají jednu velkou zvláštnost, že rodí svá mláďata – děti, v průběhu celého roku. V přírodě je zrození nového tvora soustředěno především na jarní období. Své o tom vědí obyvatelé sídlištního bytu v Bruntále. Již pátým rokem u nich doma hnízdí poštolky.

Dobrodružství Toma Sawyera sehrála pro bruntálské školy, školky i veřejnost základní škola Amos

22. června 2023 14:20 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Bruntálská soukromá ZŠ Amos je sice školou pouze pro první stupeň, je však v současnosti jedinou školou ve městě, která nacvičuje a hraje pro ostatní divadelní představení. To nejnovější, na motivy knihy Marka Twaina se jmenuje Dobrodružství Toma Sawyera.


Sarkofág za tři miliardy má překrýt prohořívající haldu v Ostravě

Dnes 16:29 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Odborníci přišli s řešením, jak dokončit sanaci haldy Heřmanice. Hodlají tam postavit speciální sarkofág, který má zajistit spolehlivou ochranu životního prostředí i zdraví obyvatel. Práce mají trvat deset let a náklady se odhadují až na 3 miliardy korun.

Radikální a citlivý k historii. Mezinárodní soutěž na proměnu a využití Bredy má vítěze

Dnes 13:32 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

A je rozhodnuto. Odborná mezinárodní porota vybrala vítěze soutěže na proměnu opavského památkově chráněného Obchodního domu Breda. Stal se jím tým sdružení architektonických kanceláří z Brna a Bruselu: Atelier GRAM + OFFICE Kersten Geers + Spolka.

Padající strom zabil ženu v Českém Těšíně. Další lidé se zranili. Hasiči řešili přes 840 událostí

Dnes 12:50, vydáno dnes 9:46 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Bouřky, které se přehnaly přes Moravskoslezský kraj mají na svědomí i lidský život. Záchranáři pomáhali také dalším zraněným. Hasiči řešili do čtvrtečního poledne 844 událostí. Zpustošená je i ostravská zoo, která se musela uzavřít.

Nový Jičín má nové ulice, jejich názvy odkazují i na zdejší historii vaření piva

V Novém Jičíně vznikají dvě nové ulice, a to v lokalitě Pod Skalkou, kde začne výstavba rodinných domů. Zastupitelé teď schválili jejich názvy. Místní adresy budou znít Pivovarská a Na Bochetě.

Havířov nabízí lidem novou komunikační aplikaci

Pokud chce magistrát v Havířově prezentovat nějaký projekt, vyrazí s mobilní radnicí přímo za občany. Tentokrát lidem město představilo novou komunikační síť.

Vyvrácené stromy, stržené střechy, lokální záplavy. V Českém Těšíně jeden člověk zemřel

Dnes 12:51, vydáno včera 21:34 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Moravou a Slezskem se ve středu večer prohnaly silné bouřky i supercely. Bouřky podle meteorologů produkovaly propady vzduchu se silnými nárazy s kroupami. Hasiči hlásí opět plno výjezdů. V řadě měst se vyvrátily i statné stromy, strženy byly některé střechy a lokálně zaplaveny i sklepy. Na mnoha místech nejde elektřina. Hlášeno je bohužel i úmrtí.

Na transfuzní stanici rájecké nemocnice darovali hromadně krev zaměstnanci Charity Český Těšín

Na transfuzní stanici karvinské rájecké nemocnice darovali hromadně krev zaměstnanci Charity Český Těšín a jejich rodinní příslušníci.

Frýdek-Místek udělil čtyři Ceny města za rok 2023

Frýdek-Místek uděloval ceny města za rok 2023. Ocenění se udělovalo za oblast záchrany životů, přínos v kultuře a výtvarné umění a architektura. Cenu získali čtyři lidé, jeden z nich in memoriam.

Technické služby Nového Jičína ukázaly svůj areál a úklidové stroje

Novojičínské technické služby uspořádaly den otevřených dveří, veřejnosti zpřístupnily areál střediska zeleně. Ten byl v nedávné době revitalizován. Zájemci si tu mohli prohlédnout nové haly a techniku, která pomáhá udržovat město upravené.

Nemocnice v Havířově cvičně aktivovala traumaplán, po výbuchu plynu musela ošetřit přes 20 pacientů

Kraj každým rokem vybere jednu svou nemocnici, kde musí být kvůli hromadnému neštěstí spuštěn traumaplán. Tentokrát taktické cvičení bylo vyhlášeno v Havířovské nemocnici. Vše se odehrálo za plného provozu.

Bike maraton kolem Slezské Harty se mohl pochlubit rekordní účastí závodníků z celé ČR

Tradiční Bike maraton kolem Slezské Harty se stal již velmi oblíbeným cyklozávodem. Svědčí o tom stále rostoucí účast závodníků z celé republiky. V Nové Pláni na břehu přehrady odstartoval již 13. ročník a provedl závodníky terény i cestami různých délek a obtížností.

68letý muž zemřel v Beskydech během cyklistického výletu

Včera 16:39 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Záchranáři, členové horské služby i policisté zasahovali ve středu dopoledne u cyklisty se selháním krevního oběhu v Beskydech. 68letý muž byl na cyklovýletu a náhle zkolaboval. Záchranáři se ho intenzivně pokoušeli resuscitovat, ale nakonec musel lékař na místě prohlásit muže za mrtvého.

Kraj už nabízí bezúročné půjčky zaměstnancům Liberty. Stát bude vyplácet mzdy

Včera 15:06 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Úřad práce postupně eviduje zaměstnance Liberty, kterým bude vyplácet mzdu. Moravskoslezský kraj naopak připravil finanční výpomoc těm, kteří se kvůli krachujícímu ocelářskému gigantu ocitli v existenčních potížích. Nabízí bezúročnou půjčku ve výši 25 tisíc korun. Zaměstnanci huti, kteří jsou zároveň občany Moravskoslezského kraje, o ni mohou žádat na kontaktním místě ve školícím středisku v areálu podniku.

Adepti na práci u policie si prověřovali fyzičku, většina z nich testy prošla

Více než 40 uchazečů o práci u policie se sešlo ve výcvikovém areálu ve Frýdku-Místku, kde absolvovali zkušební fyzické testy. Většina jimi prošla a pokud se budou hlásit k policii do jednoho roku, už je nebudou muset podstupovat znovu.

Letošní Zámecká noc na zámku v Bruntále byla interaktivní a s bubenickou show
Vydáno 21. května 2023 21:57, Celý MS kraj, Karel Soukop
Krásný den, vítejte u nového Kulturního okénka. To tentokrát otevřeme na Státním zámku v Bruntále, spravovaném Muzeem Bruntál. Tak jako na mnoha místech v zemi i tady proběhla Zámecká noc. Ta bruntálská byly výjimečná svou pestrostí a programem, kde si každý mohl najít to svoje.

Přestože akce nesla název Zámecká noc, byla zahájena již v pozdní odpoledne.

Ema Havelková, ředitelka zámku v Brntále: „Zámecká noc bude vyloženě interaktivní. Návštěvníci si budou moc zahrát na bubny se skupinou Jumping Drums, budou si moci tvořit se Základní uměleckou školou a zároveň se budou moci něco naučit ať už na našich přednáškách nebo na komentovaných prohlídkách.“

Celou Zámeckou noc zahájila vernisáž velké výstavy k nedožitým devadesátinám významného malíře Karla Adámka. Ten většinu svého života působil právě v Bruntále a dodnes tady na něj vzpomíná mnoho jeho přátel.

Pavel Rapušák, předseda Klubu za starý Bruntál: „Pan Adámek byl jediný z těch lidí, kteří tady byli takovou dobu a tvořili tady, malovali místní lidi, čili tady zanechal hlubokou stopu i tím svým lidským přístupem. Měli jsme ho všichni hrozně rádi a jsme rádi, že takto je tady připomínán.“

Stanislav Navrátill, bývalý starosta města: „Karel Adámek patřil, ač byl odjinud, k tomuhle městu bytostně patřil A tohle město ho mělo rádo a mělo ho rádo především proto, že uměl malovat. Uměl malovat moc hezky a uměl malovat tak, aby každý jeho obrazům rozuměl. Na něho se nedá zapomenout, na něho vzpomínáme všichni rádi.“

Martin Henč (ANO), starosta Bruntálu: „Já jsem upřímně rád, že existuje úzká spolupráce mezi Klubem za starý Bruntál a zámkem Bruntál nebo Muzeem Bruntál, protože takhle vznikají krásné kulturní akce.“

Na Zámecké noci v Bruntále se mohli aktivně podílet i její návštěvníci ve tvořivých dílnách, kde si mohli vyzkoušet různé výtvarné techniky.

Kateřina Olejníčková, výtvarnice: „Tady probíhají výtvarné dílny, zájemci si mohou vyzkoušet umělecké techniky jako je malba, malujeme suchým pastelem, potom kresba, kreslí se tuší. Mohou si vyzkoušet koláž a grafiku, tisk z výšky, něco jako princip linorytu.“

Snad největší zájem pak měli diváci o koncert bubenické skupiny Jumping Drums. Ta je již stálicí na české hudební scéně a právě v Bruntále ji před lety kapelník Ivo Batoušek založil.

Ivo Batoušek, kapelník Jumping Drums: „Když se v Praze řekne Jumping Drums, tak ti garantuji, že z velkjé části se nás ptají, kde je jeřáb a kde je lano. Pak jim vysvětlím, že JD skutečně není bungee jumping, ale Jumping Drums, tedy skákající bubny. Ale pravdou je, že v Praze jsme se několikrát ukázali i na poměrně velkých koncertech a myslím si, že ta komunita lidí, kteří mají rádi bubenickou a perkusní muziku, ví velice dobře, kdo jsou Jumping Drums.“

Jumping Drums se v na Zámecké noci představili s novou sestavou, se kterou chystají koncertní turné i svou další desku.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000037324/letosni-zamecka-noc-na-zamku-v-bruntale-byla-interaktivni-a-s-bubenickou-show