Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • F-M POKRAČUJE V DIGITALIZACI ODPADOVÉHO HOSPODÁŘSTVÍ ČIPOVÁNIM POPELNIC
  • KARVINÁ ZAČÍNÁ REGULOVAT UMÍSŤOVÁNÍ VÝDEJNÍCH BOXŮ
  • VE STÁDU VELBLOUDŮ DVOUHRBÝCH V ZOO OSTRAVA JE K VIDĚNÍ TÝDEN STARÉ MLÁDĚ
  • KARVINÁ BUDE REGULOVAT UMÍSŤOVÁNÍ VÝDEJNÍCH BOXŮ NA ZÁSILKY. INFO NA POLAR.CZ
  • OTRÁVENÝ RYBNÍK MÍČOVEC VE STONAVĚ ČISTÍ SPECIÁLNÍ BAKTERIE. INFO NA POLAR.CZ
  • KARVINÁ SE CHYSTÁ REKONSTRUOVAT AREÁL LODIČEK PRO VĚTŠÍ KOMFORT NÁVŠTĚVNÍKŮ
  • PŘÍPRAVA OBCHVATU KRNOVA POKRAČUJE, ŘSD MÁ VYKOUPENO 77% POZEMKŮ
  • FRÝDEK-MÍSTEK OPRAVIL MULTIFUNKČNÍ HŘIŠTĚ NA STOVKÁCH
  • OSTRAVSKÁ UNIVERZITA CHYSTÁ MODERNIZACI BUDOV ZA TÉMĚŘ 455 MILIONŮ KORUN
  • O VELIKONOCÍCH V OSTRAVĚ PROBĚHNE AKCE MP BEZPEČNĚJŠÍ NAKUPOVÁNÍ A PARKOVÁNÍ
  • NOVOJIČÍNSKÁ ŠKOLA MÁ VICEMISTRA REPUBLIKY V TRUHLÁŘSKÉM OBORU
  • ECMO TÝM FNO A ZÁCHRANÁŘI CVIČILI NAPOJENÍ PACIENTA NA MIMOTĚLNÍ OBĚH V TERÉNU

Silný důlní otřes opět zacloumal domy na Karvinsku, všichni horníci jsou v pořádku

Celý MS kraj |

Mnozí lidé žijící na Karvinsku ve středu dopoledne pocítili malé zemětřesení. Příčinou byl důlní otřes, který se projevil několikasekundovým záchvěvem zemského povrchu a tím i objektů.

Záchvěv se projevil v 9.37 hodin. Pocítili ho lidé v Karviné a okolí, ale také ve vzdálenějším Havířově. 

Obyvatelka Havířova: "Byla jsem doma v centru města a poprvé v životě jsem cítila, jak se mi houpe podlaha bytu pod nohama. Trvalo to asi 3 nebo 4 sekundy. Byl to takový zvláštní pocit, kdy jsem si nejdříve musela uvědomit, že se něco děje a pak mi došlo, že to bylo asi ze šachty. Lehce se zahoupala i některé předměty, například kabel od televize."

Bezprostředně po otřesu začalo prověřování následků v dole. Do akce byli zapojení záchranáři, kteří slouží přímo na šachtě a z ostravské základny vyjel kompletní výjezd báňské záchranné služby. Průjezd kolony záchranných vozidel lidé sledovali 10. hodině. 

Cesta záchranářů přímo na důlní pracoviště není jednoduchá a podle okolností může trvat i několik desítek minut. Stejně tak následně trvá i transport zraněných na povrch a teprve poté cesta do nemocnice. 

Jak bylo postupnou kontrolou všech důlních pracovišť ověřeno, žádný z havířů nebyl zraněn. 

Barbora Černá Dvořáková, mluvčí OKD: "Dnes v 9:35 došlo vlivem geomechanického jevu k povrchovému záchvěvu v lokalitě dolu ČSM. Epicentrum seismického jevu bylo ve vyšším nadloží provozovaných důlních pracovišť. Nedošlo k žádnému úrazu, ani poškození důlních děl či strojního zařízení. V OKD pokračuje běžný provoz."

Poslední silný důlní otřes byl zaznamenán v polovině ledna. Několik horníků v podzemí Dolu ČSM, jediného, který v ČR těží uhlí, bylo tehdy zraněno. Bohužel, 48letý havíř zraněním podlehl přímo v dole. 

Důl ČSM ve Stonavě který tvoří dvě šachty Sever a Jih. V souvislosti s energetickou krizí byla těžba prodloužena do roku 2025. 

Otřesy nejsou na Karvinsku výjimečné a čas od času je lidé pociťují, když se napětí uvolní v menší hloubce a seismická vlna se šíří zemským povrchem. 

Záchvěv zaznamenali lidé nejen poblíž dolů ve Stonavě nebo Karviné, ale také v Havířově a okolí. Nejčastěji jej popisují jako krátké zhoupnutí podlahy v bytech nebo kancelářích. 

Důlní otřesy způsobuje těžba

Důlní otřesy vznikají prudkým uvolněním nahromaděného pnutí v hornině nad důlním dílem. Buď toto napětí cíleně uvolní střelmistr odpálením nálože, nebo k němu dojde samovolně vlivem těžby černého uhlí.

Podívejte se na reportáž o konci těžby v Dole Lazy v Orlové

Seismické jevy v hlubinných dolech vznikaly, vznikají a nadále budou vznikat v důsledku uvolňování energie nakumulované v masivu v souvislosti s přeskupováním napětí, ke kterému dochází při realizaci hornické činnosti. Seismické jevy doprovázejí hornictví od jeho počátků s ohledem na značný vertikální i horizontální rozsah vydobytých partií vytvořených hornickou činností za více než stoleté období a nadále vytvářených ve stále aktivní karvinské části revíru.

Dojde-li při geomechanickém jevu k náhlému vysunutí nebo vyvržení hornin s následkem deformace důlního díla, je označen za otřes. Otřesy se vyskytují především ve slojích sedlových vrstev karvinského souvrství dobývaných ve značných hloubkách a jsou způsobeny postupným hromaděním napětí v nadložních pevných horninách a jeho náhlým uvolněním.

Vznik otřesu nelze jednoznačně předpovědět, ani není možné se stoprocentní účinností jeho vzniku předejít. Prováděnou prevencí je však možné výrazně omezit jeho následky. S využitím prostředků protiotřesové prevence firma omezuje hromadění napětí ve sloji nebo v nadloží, postupně uvolňuje již nahromaděné napětí, případně se snaží o vyvolání otřesu v době, kdy na pracovišti a v jeho blízkosti nejsou lidé. K těmto účelům slouží zavlažování slojí a okolních hornin, odlehčovací vrty, odlehčovací trhací práce ve sloji a bezvýlomová trhací práce velkého rozsahu v nadložních horninách. Současně je také zvyšována bezpečnost zaměstnanců používáním moderní, vysoce únosné mechanizované výztuže v porubech.

Podívejte se na video, jak to vypadá v Dole ČSM ve Stonavě


Nahlásit chybu


K tématu

Lidé na Karvinsku pocítili důlní otřes, báňští záchranáři prověřují situaci v dolech

4. listopadu 2024 13:12 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Domy v části poddolovaného Karvinska a nejbližším okolí se v pondělí odpoledne zachvěly po důlním otřesu. K preventivnímu výjezdu byli vysláni báňští záchranáři, kteří slouží přímo na šachtách, ale také jejich kolegové z ostravské centrály.

OKD může dál těžit uhlí, schválilo to ministerstvo životního prostředí

19. dubna 2024 12:38 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Těžební společnost OKD získala od Ministerstva životního prostředí souhlasné závazné stanovisko v procesu posuzování vlivu hornické činnosti na životní prostředí. Takzvaná EIA platí pro období roku 2024 až do ukončení činnosti. Posuzovaná hornická činnost zahrnuje dobývání uhlí i technickou likvidaci Dolu ČSM, která bude následovat po ukončení těžby.

Výtah dopravující uhlí z kilometrové hlubiny Dolu ČSM dostane nový motor

19. května 2024 10:50 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Těžební společnost OKD vymění motor těžního stroje, který se v severní lokalitě Dolu ČSM už od roku 1972 stará o dopravu vytěženého uhlí s hlušinou na povrch, za kompletně opravený. Renovace probíhá od ledna do června a vyjde na 10 milionů korun.


Karviná začíná reagovat na problém estetiky i bezpečnosti umísťování výdejních boxů

Výdejní boxy, které zprostředkovávají lidem snadné vyzvedávání zboží z e-shopů, mohou být i problémem. Na některých místech ve městě může takový výdejní box i překážet nebo narušovat veřejný prostor. Jedná se o celorepublikový problém.

Jel v obci 125 km/h, chtěl prý „vyzkoušet radar“. Policie během dopravní akce rozdávala i další pokuty

Včera 11:06 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

V obci Holčovice na Bruntálsku naměřili policisté řidiči osobního auta 125 km/h. Muž jim tvrdil, že si chtěl „vyzkoušet radar“. Za pár hodin během dopravní akce policisté v kraji zjistili desítky dalších přestupků, včetně telefonování za jízdy, jízdy bez dálniční známky nebo vjezdu na železniční přejezd na červenou.

Čipování popelnic ve Frýdku-Místku pomůže zefektivnit plánování svozu odpadu

Frýdek-Místek pokračuje ve velkém projektu digitalizace odpadového hospodářství. Všechny popelnice na směsný i tříděný odpad budou postupně opatřeny čipem, který umožní sledovat jejich vývoz v reálném čase. Do systému se zapojí přibližně 15 tisíc nádob a čipování potrvá zhruba dva roky.

Speciální bakterie čistí otrávený rybník Míčovec

O biologickou rovnováhu a čistoty vody v rybníku Míčovec ve Stonavě, který v lednu postihla ekologická havárie, se nově starají speciální bakterie. Do vody budou od dubna až do podzimu dávkovány celkem sedmkrát.

Záchranáři čtyř krajů nacvičovali zásah při podezření na vysoce nakažlivou nemoc

Včera 10:34 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Záchranáři ze Zlínského, Moravskoslezského, Olomouckého a Jihomoravského kraje se ve středu sešli v Otrokovicích, kde společně trénovali zásah při výskytu vysoce nakažlivé nemoci. Záchranáři nacvičili mimo jiné i transport pacientů v izolačních prostředcích do specializovaného centra FN Bulovka.

Nicola salon: Kromě pedikúry nyní také laminace obočí a prodlužování řas

28. března 2025 8:03 | Komerční sdělení

Nicola salon na místeckém náměstí se specializuje na profesionální pedikúru a nyní rozšiřuje nabídku o laminaci obočí a řas, prodlužování řas.

Ulice Dr. Martínka bude bezpečnější. Rekonstrukce se dotkne hlavně chodců a cyklistů

Město Ostrava chce, aby se zranitelní účastníci silničního provozu cítili na ulici dobře a tak chystá další úpravu v Hrabůvce. Frekventovaný přechod na ulici Dr. Martínka bude bezpečnější a přehlednější. Rekonstrukce zklidní dopravu a zlepší pohyb přes tramvajovou trať.

Řidič tahače, kterým v D. Lutyni zatarasil přejezd a způsobil nehodu expresu, chce zpět řidičák, soud je proti

16. dubna 2025 18:06 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Krajský úřad MSK uspěl s kasační stížností proti rozsudku Krajského soudu v Ostravě v řízení, zda má či nemá být vráceno řidičské oprávnění šoférovi, který je podezřelý ze zaviněný železničního neštěstí v Dolní Lutyni. K tomu došlo 24. ledna 2024 ráno, když vjel s tahačem a vlekem s naloženým pracovním strojem na železniční přejezd, aniž by si před tím ověřil, zda je jeho souprava schopna terénní nerovnost bezpečně přejet. Kolos tam uvízl a narazil do něj osobní expres.

Kraj dává 43 milionů na podporu cestovního ruchu

16. dubna 2025 20:22 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal | Moravskoslezský expres

Moravskoslezský kraj systematicky podporuje rozvoj cestovního ruchu. Přispívá na projekty, které zlepší infrastrukturu a zatraktivní region pro návštěvníky. I v letošním roce podpoří desítky projektů v několika oblastech.

Slezská Ostrava investuje do rekonstrukce bytů v Domě s pečovatelskou službou Hladnovská

Dům s pečovatelskou službou na Hladnovské ulici nabídne nově osm kompletně zrekonstruovaných bytů. Městský obvod do jejich oprav nainvestuje přes tři miliony korun. Práce na úpravách interiérů aktuálně začínají a rekonstrukce se dočká taky výtah.

V Sudicích na Opavsku si pietním aktem připomněli 80 let od začátku ostravsko-opavské operace

U památníku osvobození v Sudicích na Opavsku si lidé připomněli 80. výročí zahájení Ostravsko-opavské operace. Šlo o největší bojovou akci II. světové války na českém území a jejím cílem bylo uchránit průmyslovou oblast před Němci, pro které byla klíčová.

Kraj přispívá na opravy Jurkovičovy sušárny, střechy Trúby, roubenek i kostelů

16. dubna 2025 12:01 | Celý MS kraj | Libor Běčák | Beskydský expres

Památky v Moravskoslezském kraji procházejí postupnou údržbou, aby v dobrém stavu zachovávaly kulturní dědictví pro další generace. Na opravy památek pravidelně ze svého rozpočtu přispívá také kraj.

Do porodnice už nedojeli, policisté pomohli přivést na svět malého Filípka

16. dubna 2025 8:29 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

V pondělí 14. dubna krátce po 15. hodině přijalo operační středisko policie tísňové volání od muže, který vezl svou manželku do porodnice. Vzhledem k hustému provozu u Hlučína požádal zoufalý budoucí otec o pomoc s dopravním doprovodem.

Silný důlní otřes opět zacloumal domy na Karvinsku, všichni horníci jsou v pořádku
Vydáno 30. srpna 2023 9:39, Celý MS kraj, Libor Běčák
Mnozí lidé žijící na Karvinsku ve středu dopoledne pocítili malé zemětřesení. Příčinou byl důlní otřes, který se projevil několikasekundovým záchvěvem zemského povrchu a tím i objektů.

Vozidla báňských záchranářů spěchající k zásahu. Foto: Libor Pristáš

Záchvěv se projevil v 9.37 hodin. Pocítili ho lidé v Karviné a okolí, ale také ve vzdálenějším Havířově. 

Obyvatelka Havířova: "Byla jsem doma v centru města a poprvé v životě jsem cítila, jak se mi houpe podlaha bytu pod nohama. Trvalo to asi 3 nebo 4 sekundy. Byl to takový zvláštní pocit, kdy jsem si nejdříve musela uvědomit, že se něco děje a pak mi došlo, že to bylo asi ze šachty. Lehce se zahoupala i některé předměty, například kabel od televize."

Bezprostředně po otřesu začalo prověřování následků v dole. Do akce byli zapojení záchranáři, kteří slouží přímo na šachtě a z ostravské základny vyjel kompletní výjezd báňské záchranné služby. Průjezd kolony záchranných vozidel lidé sledovali 10. hodině. 

Cesta záchranářů přímo na důlní pracoviště není jednoduchá a podle okolností může trvat i několik desítek minut. Stejně tak následně trvá i transport zraněných na povrch a teprve poté cesta do nemocnice. 

Jak bylo postupnou kontrolou všech důlních pracovišť ověřeno, žádný z havířů nebyl zraněn. 

Barbora Černá Dvořáková, mluvčí OKD: "Dnes v 9:35 došlo vlivem geomechanického jevu k povrchovému záchvěvu v lokalitě dolu ČSM. Epicentrum seismického jevu bylo ve vyšším nadloží provozovaných důlních pracovišť. Nedošlo k žádnému úrazu, ani poškození důlních děl či strojního zařízení. V OKD pokračuje běžný provoz."

Poslední silný důlní otřes byl zaznamenán v polovině ledna. Několik horníků v podzemí Dolu ČSM, jediného, který v ČR těží uhlí, bylo tehdy zraněno. Bohužel, 48letý havíř zraněním podlehl přímo v dole. 

Důl ČSM ve Stonavě který tvoří dvě šachty Sever a Jih. V souvislosti s energetickou krizí byla těžba prodloužena do roku 2025. 

Otřesy nejsou na Karvinsku výjimečné a čas od času je lidé pociťují, když se napětí uvolní v menší hloubce a seismická vlna se šíří zemským povrchem. 

Záchvěv zaznamenali lidé nejen poblíž dolů ve Stonavě nebo Karviné, ale také v Havířově a okolí. Nejčastěji jej popisují jako krátké zhoupnutí podlahy v bytech nebo kancelářích. 

Důlní otřesy způsobuje těžba

Důlní otřesy vznikají prudkým uvolněním nahromaděného pnutí v hornině nad důlním dílem. Buď toto napětí cíleně uvolní střelmistr odpálením nálože, nebo k němu dojde samovolně vlivem těžby černého uhlí.

Podívejte se na reportáž o konci těžby v Dole Lazy v Orlové

Seismické jevy v hlubinných dolech vznikaly, vznikají a nadále budou vznikat v důsledku uvolňování energie nakumulované v masivu v souvislosti s přeskupováním napětí, ke kterému dochází při realizaci hornické činnosti. Seismické jevy doprovázejí hornictví od jeho počátků s ohledem na značný vertikální i horizontální rozsah vydobytých partií vytvořených hornickou činností za více než stoleté období a nadále vytvářených ve stále aktivní karvinské části revíru.

Dojde-li při geomechanickém jevu k náhlému vysunutí nebo vyvržení hornin s následkem deformace důlního díla, je označen za otřes. Otřesy se vyskytují především ve slojích sedlových vrstev karvinského souvrství dobývaných ve značných hloubkách a jsou způsobeny postupným hromaděním napětí v nadložních pevných horninách a jeho náhlým uvolněním.

Vznik otřesu nelze jednoznačně předpovědět, ani není možné se stoprocentní účinností jeho vzniku předejít. Prováděnou prevencí je však možné výrazně omezit jeho následky. S využitím prostředků protiotřesové prevence firma omezuje hromadění napětí ve sloji nebo v nadloží, postupně uvolňuje již nahromaděné napětí, případně se snaží o vyvolání otřesu v době, kdy na pracovišti a v jeho blízkosti nejsou lidé. K těmto účelům slouží zavlažování slojí a okolních hornin, odlehčovací vrty, odlehčovací trhací práce ve sloji a bezvýlomová trhací práce velkého rozsahu v nadložních horninách. Současně je také zvyšována bezpečnost zaměstnanců používáním moderní, vysoce únosné mechanizované výztuže v porubech.

Podívejte se na video, jak to vypadá v Dole ČSM ve Stonavě


Zdroj: https://polar.cz/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000038844/silny-dulni-otres-opet-zacloumal-domy-na-karvinsku-vsichni-hornici-jsou-v-poradku