Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Silný důlní otřes opět zacloumal domy na Karvinsku, všichni horníci jsou v pořádku

Celý MS kraj |

Mnozí lidé žijící na Karvinsku ve středu dopoledne pocítili malé zemětřesení. Příčinou byl důlní otřes, který se projevil několikasekundovým záchvěvem zemského povrchu a tím i objektů.

Záchvěv se projevil v 9.37 hodin. Pocítili ho lidé v Karviné a okolí, ale také ve vzdálenějším Havířově. 

Obyvatelka Havířova: "Byla jsem doma v centru města a poprvé v životě jsem cítila, jak se mi houpe podlaha bytu pod nohama. Trvalo to asi 3 nebo 4 sekundy. Byl to takový zvláštní pocit, kdy jsem si nejdříve musela uvědomit, že se něco děje a pak mi došlo, že to bylo asi ze šachty. Lehce se zahoupala i některé předměty, například kabel od televize."

Bezprostředně po otřesu začalo prověřování následků v dole. Do akce byli zapojení záchranáři, kteří slouží přímo na šachtě a z ostravské základny vyjel kompletní výjezd báňské záchranné služby. Průjezd kolony záchranných vozidel lidé sledovali 10. hodině. 

Cesta záchranářů přímo na důlní pracoviště není jednoduchá a podle okolností může trvat i několik desítek minut. Stejně tak následně trvá i transport zraněných na povrch a teprve poté cesta do nemocnice. 

Jak bylo postupnou kontrolou všech důlních pracovišť ověřeno, žádný z havířů nebyl zraněn. 

Barbora Černá Dvořáková, mluvčí OKD: "Dnes v 9:35 došlo vlivem geomechanického jevu k povrchovému záchvěvu v lokalitě dolu ČSM. Epicentrum seismického jevu bylo ve vyšším nadloží provozovaných důlních pracovišť. Nedošlo k žádnému úrazu, ani poškození důlních děl či strojního zařízení. V OKD pokračuje běžný provoz."

Poslední silný důlní otřes byl zaznamenán v polovině ledna. Několik horníků v podzemí Dolu ČSM, jediného, který v ČR těží uhlí, bylo tehdy zraněno. Bohužel, 48letý havíř zraněním podlehl přímo v dole. 

Důl ČSM ve Stonavě který tvoří dvě šachty Sever a Jih. V souvislosti s energetickou krizí byla těžba prodloužena do roku 2025. 

Otřesy nejsou na Karvinsku výjimečné a čas od času je lidé pociťují, když se napětí uvolní v menší hloubce a seismická vlna se šíří zemským povrchem. 

Záchvěv zaznamenali lidé nejen poblíž dolů ve Stonavě nebo Karviné, ale také v Havířově a okolí. Nejčastěji jej popisují jako krátké zhoupnutí podlahy v bytech nebo kancelářích. 

Důlní otřesy způsobuje těžba

Důlní otřesy vznikají prudkým uvolněním nahromaděného pnutí v hornině nad důlním dílem. Buď toto napětí cíleně uvolní střelmistr odpálením nálože, nebo k němu dojde samovolně vlivem těžby černého uhlí.

Podívejte se na reportáž o konci těžby v Dole Lazy v Orlové

Seismické jevy v hlubinných dolech vznikaly, vznikají a nadále budou vznikat v důsledku uvolňování energie nakumulované v masivu v souvislosti s přeskupováním napětí, ke kterému dochází při realizaci hornické činnosti. Seismické jevy doprovázejí hornictví od jeho počátků s ohledem na značný vertikální i horizontální rozsah vydobytých partií vytvořených hornickou činností za více než stoleté období a nadále vytvářených ve stále aktivní karvinské části revíru.

Dojde-li při geomechanickém jevu k náhlému vysunutí nebo vyvržení hornin s následkem deformace důlního díla, je označen za otřes. Otřesy se vyskytují především ve slojích sedlových vrstev karvinského souvrství dobývaných ve značných hloubkách a jsou způsobeny postupným hromaděním napětí v nadložních pevných horninách a jeho náhlým uvolněním.

Vznik otřesu nelze jednoznačně předpovědět, ani není možné se stoprocentní účinností jeho vzniku předejít. Prováděnou prevencí je však možné výrazně omezit jeho následky. S využitím prostředků protiotřesové prevence firma omezuje hromadění napětí ve sloji nebo v nadloží, postupně uvolňuje již nahromaděné napětí, případně se snaží o vyvolání otřesu v době, kdy na pracovišti a v jeho blízkosti nejsou lidé. K těmto účelům slouží zavlažování slojí a okolních hornin, odlehčovací vrty, odlehčovací trhací práce ve sloji a bezvýlomová trhací práce velkého rozsahu v nadložních horninách. Současně je také zvyšována bezpečnost zaměstnanců používáním moderní, vysoce únosné mechanizované výztuže v porubech.

Podívejte se na video, jak to vypadá v Dole ČSM ve Stonavě


Nahlásit chybu


K tématu

Důlní otřes spustil poplach pro báňské záchranáře, nikoho nezranil

8. dubna 2024 6:19 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Báňští záchranáři museli v pondělí ráno do akce, když se v hornině v poddolované části Karvinska uvolnilo nahromaděné napětí a vyvolalo tím otřes, který je nebezpečný pro horníky a důlní pracoviště tamních černouhelných dolů.

Prodloužení těžby uhlí v Dole ČSM vyvolalo zájem o nové horníky

24. srpna 2023 8:44 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Prodloužení těžby černého uhlí v jediném činném dole na Karvinsku znamenalo rozfárání dalších zásob. Společnost OKD proto do Dolu ČSM ve Stonavě přijímá nové zaměstnance, kteří však už mají s hornictvím zkušenosti.

Hlavní důlní ventilátory na Dole ČSM prošly opravou

3. června 2023 11:42 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

OKD dokončila významnou opravu hlavních důlních ventilátorů na Dole ČSM, které od roku 1968 slouží k větrání důlních prostor. Na zlepšení jejich spolehlivosti a snížení hlučnosti společnost vynaložila celkem 3,5 milionu korun.


Žáci těrlických základních škol hráli tradiční prvomájový turnaj ve fotbale o Sladký míč

Na fotbalovém stadionu se 1. května odehrál tradiční turnaj žáků základních škol o Sladký míč.

První část opravené ulice Borovského je průjezdná, uzavírka začala v dalším úseku

Rekonstrukce ulice Borovského se posunula do 2. etapy. V tuto chvíli je již opravená část silnice průjezdná a práce se posunuly výše k ulici Na Kopci.

DIAMO zveřejní možnosti sanace heřmanické haldy 20. června

Heřmanická halda. Je jí sto let, leží na okraji Ostravy, kousek od čtvrtí Hrušov a Heřmanice. Její rozloha je 60 hektarů, na kterých je uloženo 30 milionů tun hlušiny z bývalých dolů. Materiál, který obsahuje také uhlí, hoří. A i když jsou podzemní požáry uhelných odvalů běžné, například v sousedním Polsku jich doutná a prohořívá na 15, u Heřmanické haldy to je možné vnímat jako problém. Je tam totiž uložen také nebezpečný odpad z koksoven.

Protest proti továrně v Dolní Lutyni neslábne, atmosféra setkání s občany byla opět napjatá

Kulturní dům v Dolní Lutyni znovu naplnili občané nespokojení s plánovanou stavbou továrny v obci. Vadí jim zabírání úrodné půdy a rozdělení vesnice, ale taky to, že stále nevědí, kdo je investorem. Spíš než pro odpovědi na otázky přišli na pondělní setkání protestovat.

AZ Havířov do 1. ligy nepostoupil, zklamání bylo velké

Rozhodující hokejový zápas mezi AZ Havířov a Chomutovem byl nesmírný boj. Přesto, že hráči do posledního domácího utkání dali všechno, stejně jako fanoušci, postup do první ligy si zajistil Chomutov.

První moduly nového pavilonu Karvinské hornické nemocnice už dorazily

Do další fáze se uplynulý týden posunula výstavba nového pavilonu chirurgických oborů Karvinské hornické nemocnice (KHN). Na připravenou základovou desku začínají stavaři ukládat jednotlivé moduly. Vznikne tak zázemí pro operace nádorových onemocnění prsu, jednodenní chirurgii a laparoskopické výkony.

Obchvat Komárova má pravomocné územní rozhodnutí. Klíčová stavba by měla být dokončena v roce 2029

Jižní obchvat Komárova už má pravomocné územní rozhodnutí. Tato dopravní stavba je klíčová nejen pro Opavu, ale zejména pro západní část Moravskoslezského kraje.

Karvinští strážníci monitorují prostor v Karviné-Loukách kvůli prostitutkám

V Karviné-Loukách začali strážníci kvůli přítomnosti prostitutek lokalitu monitorovat. Jde o opatření pro řidiče, kteří jejich služby využívají, aby si uvědomili, že nahrávka může být použita jako důkazní prostředek pro pozdější správní řízení před přestupkovou komisí.

Uplynulo 79 let od osvobození Ostravy. Vzpomínka na padlé se uskutečnila v Komenského sadech

Ostrava si 30. dubna tradičně připomněla osvobození města od fašistických okupantů. Vyvrcholila tak Ostavsko-opavská operace, která byla největší bitvou 2. světové války na našem území. Průmyslové město osvobodili kromě Rudé armády také příslušníci 1. čs. armádního sboru.

V Karviné zastaví protidrogový vlak, prohlídky si rezervujte

Po sedmi letech zastaví ve dnech 6. a 7. května v Karviné na vlakovém nádraží protidrogový vlak se šesti vagóny, čtyřmi kinosály, osmi interaktivními místnostmi a skutečným příběhem o drogové závislosti.

Pro opařené dítě přiletěl na šumbarské sídliště vrtulník

29. dubna 2024 21:18 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Přistání záchranářského vrtulníku na sídlišti mohli sledovat v pondělí dopoledne lidé v Havířově-Šumbarku. Zdravotníci tam spěchali k opařenému dítěti.

Zlatorudná chalupa v Suché Rudné se dočkala záchrany díky nadšení nových majitelů, dobrovolníků a přátel

29. dubna 2024 19:39 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Před více než sto lety si nechal továrník a podnikatel v textilnictví Alois Plischke v podhůří Jeseníků postavit dům, kterému se tehdy říkalo Plischeho vila. Po poválečné konfiskaci objekt připadl Lesům České republiky jako bydlení pro lesníky. Byl bohužel téměř neudržován a chátral. Teprve noví majitelé se pustili do jeho záchrany.

Policisté z celého kraje přišli darovat krev. Byli mezi nimi i prvodárci

29. dubna 2024 13:13 | Celý MS kraj | Tomáš Kořistka

Nedostatečné zásoby krve trápí Krevní centrum Ostrava už delší dobu a navíc začíná období, kdy se každý rok situace ještě zhorší. Proto už tradičně pořádají policisté celokrajskou akci Daruj krev-zachráníš život.

Muzeum Beskyd uspořádalo prohlídku s názvem Zmizelý duch starých frýdeckých hospod po desítkách bývalých podniků

29. dubna 2024 12:53 | Celý MS kraj | Karel Soukop | Kulturní okénko

Teď vás zveme na krátkou procházku po Frýdku Místku. Jedná se o další ze série komentovaných prohlídek Frýdku i Místku. Společně s historikem Muzea Beskyd a průvodcem si účastníci mohli připomenout zašlou slávu Fýdeckých hospod, restaurací i domů které už dnes mají jiné využití, nebo ani neexistují.

Divadelní Kopřiva otevřela jednu ze scén i v muzeu Tatra

29. dubna 2024 11:50 | Celý MS kraj | Petra Dorazilová

Už po osmatřicáté ovládla Kopřivnici přehlídka netradičních divadel s názvem Kopřiva. Velký divadelní svátek nabídl osm představení, jedno z nich se odehrálo i nevšedních prostorách Muzea nákladních automobilů Tatra.

V mošnovské zóně vyrůstá továrna na vinuté vodiče. Práci v ní najde 60 - 90 pracovníků

29. dubna 2024 9:14 | Celý MS kraj | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Jak už jsme vás informovali, Ostravě se podařilo přilákat do mošnovské průmyslové zóny důležitého investora. Jde o italskou společnost IRČE, která patří mezi přední světové výrobce vinutých vodičů pro nejrůznější stroje. Závod rychle roste a na podzim by už v něm mělo pracovat téměř 100 lidí.

Silný důlní otřes opět zacloumal domy na Karvinsku, všichni horníci jsou v pořádku
Vydáno 30. srpna 2023 9:39, Celý MS kraj, Libor Běčák
Mnozí lidé žijící na Karvinsku ve středu dopoledne pocítili malé zemětřesení. Příčinou byl důlní otřes, který se projevil několikasekundovým záchvěvem zemského povrchu a tím i objektů.

Vozidla báňských záchranářů spěchající k zásahu. Foto: Libor Pristáš

Záchvěv se projevil v 9.37 hodin. Pocítili ho lidé v Karviné a okolí, ale také ve vzdálenějším Havířově. 

Obyvatelka Havířova: "Byla jsem doma v centru města a poprvé v životě jsem cítila, jak se mi houpe podlaha bytu pod nohama. Trvalo to asi 3 nebo 4 sekundy. Byl to takový zvláštní pocit, kdy jsem si nejdříve musela uvědomit, že se něco děje a pak mi došlo, že to bylo asi ze šachty. Lehce se zahoupala i některé předměty, například kabel od televize."

Bezprostředně po otřesu začalo prověřování následků v dole. Do akce byli zapojení záchranáři, kteří slouží přímo na šachtě a z ostravské základny vyjel kompletní výjezd báňské záchranné služby. Průjezd kolony záchranných vozidel lidé sledovali 10. hodině. 

Cesta záchranářů přímo na důlní pracoviště není jednoduchá a podle okolností může trvat i několik desítek minut. Stejně tak následně trvá i transport zraněných na povrch a teprve poté cesta do nemocnice. 

Jak bylo postupnou kontrolou všech důlních pracovišť ověřeno, žádný z havířů nebyl zraněn. 

Barbora Černá Dvořáková, mluvčí OKD: "Dnes v 9:35 došlo vlivem geomechanického jevu k povrchovému záchvěvu v lokalitě dolu ČSM. Epicentrum seismického jevu bylo ve vyšším nadloží provozovaných důlních pracovišť. Nedošlo k žádnému úrazu, ani poškození důlních děl či strojního zařízení. V OKD pokračuje běžný provoz."

Poslední silný důlní otřes byl zaznamenán v polovině ledna. Několik horníků v podzemí Dolu ČSM, jediného, který v ČR těží uhlí, bylo tehdy zraněno. Bohužel, 48letý havíř zraněním podlehl přímo v dole. 

Důl ČSM ve Stonavě který tvoří dvě šachty Sever a Jih. V souvislosti s energetickou krizí byla těžba prodloužena do roku 2025. 

Otřesy nejsou na Karvinsku výjimečné a čas od času je lidé pociťují, když se napětí uvolní v menší hloubce a seismická vlna se šíří zemským povrchem. 

Záchvěv zaznamenali lidé nejen poblíž dolů ve Stonavě nebo Karviné, ale také v Havířově a okolí. Nejčastěji jej popisují jako krátké zhoupnutí podlahy v bytech nebo kancelářích. 

Důlní otřesy způsobuje těžba

Důlní otřesy vznikají prudkým uvolněním nahromaděného pnutí v hornině nad důlním dílem. Buď toto napětí cíleně uvolní střelmistr odpálením nálože, nebo k němu dojde samovolně vlivem těžby černého uhlí.

Podívejte se na reportáž o konci těžby v Dole Lazy v Orlové

Seismické jevy v hlubinných dolech vznikaly, vznikají a nadále budou vznikat v důsledku uvolňování energie nakumulované v masivu v souvislosti s přeskupováním napětí, ke kterému dochází při realizaci hornické činnosti. Seismické jevy doprovázejí hornictví od jeho počátků s ohledem na značný vertikální i horizontální rozsah vydobytých partií vytvořených hornickou činností za více než stoleté období a nadále vytvářených ve stále aktivní karvinské části revíru.

Dojde-li při geomechanickém jevu k náhlému vysunutí nebo vyvržení hornin s následkem deformace důlního díla, je označen za otřes. Otřesy se vyskytují především ve slojích sedlových vrstev karvinského souvrství dobývaných ve značných hloubkách a jsou způsobeny postupným hromaděním napětí v nadložních pevných horninách a jeho náhlým uvolněním.

Vznik otřesu nelze jednoznačně předpovědět, ani není možné se stoprocentní účinností jeho vzniku předejít. Prováděnou prevencí je však možné výrazně omezit jeho následky. S využitím prostředků protiotřesové prevence firma omezuje hromadění napětí ve sloji nebo v nadloží, postupně uvolňuje již nahromaděné napětí, případně se snaží o vyvolání otřesu v době, kdy na pracovišti a v jeho blízkosti nejsou lidé. K těmto účelům slouží zavlažování slojí a okolních hornin, odlehčovací vrty, odlehčovací trhací práce ve sloji a bezvýlomová trhací práce velkého rozsahu v nadložních horninách. Současně je také zvyšována bezpečnost zaměstnanců používáním moderní, vysoce únosné mechanizované výztuže v porubech.

Podívejte se na video, jak to vypadá v Dole ČSM ve Stonavě


Zdroj: https://polar.cz/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000038844/silny-dulni-otres-opet-zacloumal-domy-na-karvinsku-vsichni-hornici-jsou-v-poradku