Stromky z nadmořské výšky více než 500 metrů jsou navíc mnohem odolnější, než ze zahraničních velkopěstíren.
Radovan Jílka, pěstitel vánočních stromků: „Naše stromečky tak extra nehnojíme, takže nevypadají tak de luxe, ale vydrží naše mrazy, takže tolik netrpí a ty stromečky zase vizuálně vypadají sice drsněji, jako celý Bruntál nebo celé Bruntálsko, ale vydrží podstatně víc.“
Největším oříškem kupujících je tedy rozhodnout se pro druh stromku a jeho velikost. Názory rodičů a jejich dětí se od sebe totiž dost liší.
Anketa, zákazníci: „Vybíráme jedličku, protože nepíchá a dlouho vydrží, akorát se dohadujeme letos o velikosti. My basme chtěli letos konečně menší, ale dcera, ta chce vysoký.“
„My jme si koupili jeden stromek a já mám ráda vysoké stromky, podobně jako je taťka.“
„Já mám ráda veliké stromky.“
„My vánoce milujeme a máme krásný stromek, smrček, slečna byla tak ochotná, že nám ho i uřízla, takže jo, prošli jsme si celou tu plantáž až tam dozadu.“
„Sháníme jedli ojíněnou a máme rádi Vánoce, já mám ráda cukroví. Těším se na Vánoce, na rodinu se těším..“
„Stříbrný smrček jsme si vybrali a těšíme se, jasně, že se těšíme. Že Amálko?“
„Těším se hodně a nejradši tu borovičku nebo jedličku, protože nepíchají a dlouho tedy vydrží. A nějaký ten vyšší stromeček.“
Některé druhy vyžadují dostatek vláhy, aby vydržely déle čerstvé. To je například oblíbená jedle kavkazská nebo korejská.
Radovan Jílka, pěstitel vánočních stromků: "Ty stromečky jsou částečně po mě, to znamená rády pijou, takže, chce-li člověk mít stromek, aby dlouho vydržel čerstvý, tak u jedle stoprocentně to musí jít do vody. To znamená stojánek s vodou."
Odolnější druhy, jako je borovice nebo smrk stříbrný naopak vydrží celé vánoce bez péče.
Radovan Jílka, pěstitel vánočních stromků: „Co si budeme vykládat, je to top stromek, který nepotřebuje ani tu vodu, takže jak ho postavíte, tak ho v podstatě můžete za ty dva, dva a půl měsíce vyhodit a v drtivé většině on bude ten chlup držet.“
Samotná velikost stromku závisí pak jen na rodinné dohodě, tradicích, či prostorech, které bude stromeček zdobit. Zatímco rodiče shánějí stromky menší, děti chtějí co největší, aby se pod ně vešlo co nejvíce dárků.
Radovan Jílka, pěstitel vánočních stromků: „Poměrně velké množství zákazníků jezdí pro ta stromečky v tom rozmezí dva a půl, tří metrů, to jsou ty maxi stromky, které mají 50, 62 kilo a my tady s nimi bojujeme pokaždé, když se je snažíme sbalit. Evropa chce Normandiany, tu kavkazskou jedli, takže 90 % národa mí kavkazskou jedli. U nás je to tak přibližně půl na půl a každý rok se to procento zákazníků, kteří vyžadují kavkazskou jedli, zvětšuje.“
Pěstování stromů vyžaduje velkou péči i trpělivost. Zatímco smrk vyroste do vánoční velikosti již do 10 let, trvá dospívání jedle 15 let i více.