Oslovili jsme proto ředitele dvou krajských středních škol, které nabízejí obory zaměřené na energetiku, aby se k tomuto problému vyjádřili.
Tomáš Führer, ředitel SŠ elektrotechnické Ostrava: „Energetika je budoucnost nejen našeho kraje. My se snažíme co nejvíce odborníků vzdělávat v tříletých oborech zaměřených na elektrotechniku – elektrikář a elektrikář – silnoproud, ale učíme energetiku i v maturitních oborech. Není to ale jen o vzdělávání dětí, pořádáme také rekvalifikační kurzy pro dospělé. A to je podle mého cesta, jak tento nedostatek pracovníků v energetice eliminovat.“
Vladislav Walach, ředitel SŠ polytechnické Havířov: „U nás se energetice věnuje obor elektrotechnika a pak také tříleté obory zaměřené na elektrotechniku. Tyto obory máme naplněné a o naše absolventy je velký zájem. Zaměstnavatelé většinou našim žákům nabídnou práci už během praxe. A jaká by mohla být cesta k naplnění požadavků energetických firem? Důležitá je také vybavenost, musíme mít moderní zázemí. A také k těmto oborům přilákat co nejvíce žáků.“
Na SŠ elektrotechnické v Ostravě si navíc pořídili experimentální soběstačný energetický dům, který má motivovat současné žáky energetických oborů a přitáhnout žáky nové.
Tomáš Führer, ředitel SŠ elektrotechnická Ostrava: „Máme tento dům rok v provozu, navštívily ho desítky partnerských škol. Funguje velmi dobře, ale je to experiment, který je technologicky velmi složitý, takže výpadky byly. Do budoucna je to ale pro žáky velké lákadlo.“
Snaha středních škol vzdělávat co nejlépe své žáky a poskytovat kvalitní rekvalifikace dospělým snad pomůže vyřešit problém nedostatku pracovníků v energetice v našem kraji.