Konference Dejme dětem rodinu na jednom místě sdružuje odborníky a další lidi, kterým leží na srdci osudy ohrožených dětí. Účastníci si vyslechli přednášky od předních odborníků na sociální práci, psychologii i rodinné vztahy.
Petra Wünschová, ředitelka Centra LOCIKA, přednášející: “Případy násilí na dětech nemůžeme dobře řešit, pokud o násilí nemluvíme, nevím jak, a pokud dobře nespolupracujeme. Proto je pro mě strašně skvělá zpráva, že vlastně tato konference je věnována tomuto tématu a sešli se tady lidi z celého regionu a přišli s velkým zájmem o děti, které doma zažívají násilí a těžké věci, a chtějí spojit síly, jak jim pomoct.”
Já tu konferenci vnímám jako jeden z mnoha malých krůčků, které vlastně pomáhají řešit problematiku děti, které nemají to štěstí, že jsou v úplné funkční rodině. Pro mě to setkání lidí, kteří se touto problematikou zabývají, kterým jde o naše děti, o jejich budoucnost, to je prostě věc, která je tak významná, že se o tom nedá jinak hovořit.”
Stanislav Kopecký (ANO), náměstek hejtmana MS kraje pro sociální oblast: “Dnes se tady setkávají odborníci, kteří mohou napomoci při výběru dětí, ale i provází tito odborníci celým procesem adaptace v rodinách a poté řeší i ty následné problémy nebo pochybení. Je to velmi důležité, že ty pěstouny nenecháme v té vodě plavat samotné a mají od nás tu podporu. Velmi si ceníme i práce naší příspěvkové organizace, je to Centrum psychologické pomoci, kde opravdu ti budoucí rodiče, kteří mají otevřenou náruč pro ty děti, které nemají možnost vyrůstat v biologické rodině, jim pomáhají a nabízí tu odbornou radu a pomoc.”
Děti, ale také jejich rodiče a pěstouni ve 21. století společně čelí výzvám, které lze překonat jedině otevřenou diskusí a spoluprací. Potvrdilo se to i během pěti tématicky zaměřených přednášek.
Renáta Chytrová, ředitelka Centra psychologické pomoci, p. o.: “Mnoho lidí může mít na dnešní mládež třeba negativní náhled. Ale ty děti jsou vlastně obětí této doby. Když už se to násilí děje, tak se dozvíme, jak pracovat s rodinou, jak té rodině pomoci. Nebo matce, která je třeba týraná, jak jí pomoci, ale také se dozvíme ze strany psychiatrů a psycholožky, jak pracovat s dětmi, které se sebepoškozují. A to sebepoškozování je způsobeno mnoha důvody. Je to například, že mají přemíru informací, neumí si je probrat. Jsou z toho zděšeni, neví, co mohou očekávat. Byl to covid, teď je to válka na Ukrajině, mnohé děti jsou na tuto problematiku citlivé. Jsou to také poruchy příjmu potravy, a to třeba i souvisí s tím prostředím nebo se situací, která se děje doma.”
Petra Wünschová, ředitelka Centra LOCIKA, přednášející: “Děti, které zažívají násilí od nás potřebují slyšet, že násilí není v pořádku a že to není jejich vina. A že si mohou říct o pomoc a že pomoc je dostupná i pro jejich rodiče. A potřebují ujištění, že se dostanou do bezpečí a že to, co dosud zažívali, není nějaká norma, něco, co by měli zažívat a že teď už to bude jinak.”