Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Proběhl 12. ročník konference Dejme dětem rodinu

Celý MS kraj |  | Léta běží

Jaké výzvy přináší dnešní doba dětem, které vyrůstají v náhradní péči? Nejen na to hledal odpovědi XII. ročník konference Dejme dětem rodinu s mottem Děti ve 21. století – co je ohrožuje a jaké výzvy musí zvládat. Akce proběhla pod záštitou první dámy Evy Pavlové.

Konference Dejme dětem rodinu na jednom místě sdružuje odborníky a další lidi, kterým leží na srdci osudy ohrožených dětí. Účastníci si vyslechli přednášky od předních odborníků na sociální práci, psychologii i rodinné vztahy.

Petra Wünschová, ředitelka Centra LOCIKA, přednášející: “Případy násilí na dětech nemůžeme dobře řešit, pokud o násilí nemluvíme, nevím jak, a pokud dobře nespolupracujeme. Proto je pro mě strašně skvělá zpráva, že vlastně tato konference je věnována tomuto tématu a sešli se tady lidi z celého regionu a přišli s velkým zájmem o děti, které doma zažívají násilí a těžké věci, a chtějí spojit síly, jak jim pomoct.”

Já tu konferenci vnímám jako jeden z mnoha malých krůčků, které vlastně pomáhají řešit problematiku děti, které nemají to štěstí, že jsou v úplné funkční rodině. Pro mě to setkání lidí, kteří se touto problematikou zabývají, kterým jde o naše děti, o jejich budoucnost, to je prostě věc, která je tak významná, že se o tom nedá jinak hovořit.”

Stanislav Kopecký (ANO), náměstek hejtmana MS kraje pro sociální oblast: “Dnes se tady setkávají odborníci, kteří mohou napomoci při výběru dětí, ale i provází tito odborníci celým procesem adaptace v rodinách a poté řeší i ty následné problémy nebo pochybení. Je to velmi důležité, že ty pěstouny nenecháme v té vodě plavat samotné a mají od nás tu podporu. Velmi si ceníme i práce naší příspěvkové organizace, je to Centrum psychologické pomoci, kde opravdu ti budoucí rodiče, kteří mají otevřenou náruč pro ty děti, které nemají možnost vyrůstat v biologické rodině, jim pomáhají a nabízí tu odbornou radu a pomoc.”

Děti, ale také jejich rodiče a pěstouni ve 21. století společně čelí výzvám, které lze překonat jedině otevřenou diskusí a spoluprací. Potvrdilo se to i během pěti tématicky zaměřených přednášek.

Renáta Chytrová, ředitelka Centra psychologické pomoci, p. o.: “Mnoho lidí může mít na dnešní mládež třeba negativní náhled. Ale ty děti jsou vlastně obětí této doby. Když už se to násilí děje, tak se dozvíme, jak pracovat s rodinou, jak té rodině pomoci. Nebo matce, která je třeba týraná, jak jí pomoci, ale také se dozvíme ze strany psychiatrů a psycholožky, jak pracovat s dětmi, které se sebepoškozují. A to sebepoškozování je způsobeno mnoha důvody. Je to například, že mají přemíru informací, neumí si je probrat. Jsou z toho zděšeni, neví, co mohou očekávat. Byl to covid, teď je to válka na Ukrajině, mnohé děti jsou na tuto problematiku citlivé. Jsou to také poruchy příjmu potravy, a to třeba i souvisí s tím prostředím nebo se situací, která se děje doma.”
Petra Wünschová, ředitelka Centra LOCIKA, přednášející: “Děti, které zažívají násilí od nás potřebují slyšet, že násilí není v pořádku a že to není jejich vina. A že si mohou říct o pomoc a že pomoc je dostupná i pro jejich rodiče. A potřebují ujištění, že se dostanou do bezpečí a že to, co dosud zažívali, není nějaká norma, něco, co by měli zažívat a že teď už to bude jinak.”
Nahlásit chybu


K tématu

Zážitkový rodinný den ve Fokusu podpořil myšlenku pěstounství

26. prosince 2024 10:28 | Nový Jičín | Petra Dorazilová | Novojičínský expres

Netradiční den pro rodiny s dětmi se konal ve Středisku volného času Fokus. Připravilo jej Centrum psychologické pomoci, a to především pro pěstouny, a současně i na podporu kampaně “Dejme dětem rodinu.”

Náhradní rodinná péče pomáhá dětem, které zažily domácí násilí

25. listopadu 2024 15:34 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček | Frýdeckomístecký expres

Frýdek-Místek upozorňuje na důležitost ochrany dětí před násilím v rodině. Připojilo se proto k celostátní akci, která měla za cíl poskytnout veřejnosti prostor pro šíření povědomí o této problematice. Zároveň připomnělo důležitost pěstounské péče, která dětem pomáhá překlenout těžká období.

Manželé z Frýdku-Místku pomohli jako pěstouni za 11 let s péčí o 15 dětí

Rozhodli se stát pěstouny a pomáhat dětem ve složité životní situaci. Za 11 let pomohli manželé Buštíkovi z Frýdku-Místku vychovat 15 dětí. Město je za jejich záslužnou činnost ocenilo a doufá, že jejich příběh motivuje i další páry k tomu, aby se staly pěstouny.


Proměna Floridy v Ostravě-Porubě je v polovině

Proměna prostranství u kruhového objezdu na Hlavní třídě v Ostravě-Porubě, kterému místní neřeknou jinak než Florida, je v polovině. Do léta se celý prostor promění v atraktivní místo pro trávení volného času.

V centru Ostravy hořel bytový dům. Roční dítě skončilo v nemocnici

V centru Ostravy museli hasiči evakuovat 11 osob z hořícího bytového domu. Oheň vznikl na chodbě, ale přesnou příčinu určí teprve další vyšetřování.

O tomto víkendu začne demolice mostu na Ratibořské ulici v Opavě. Bude zcela neprůjezdný

V Opavě běží přípravy na demolici mostu na Ratibořské ulici v Opavě-Kateřinkách. Ta by měla začít už tuto sobotu a zcela omezí jak osobní, tak městskou hromadnou dopravu na této frekventované komunikaci.

V Těrlicku-Hradišti budou mít lidé nový přechod se semaforem

Mnohem bezpečněji se budou cítit lidé, kteří přecházejí frekventovanou silnici v Těrlicku-Hradišti. Řidiči v tomto úseku často nedodržují stanovenou padesátku. Obec tam u zastávek u Káňů nechá postavit přechod pro chodce s bezpečnostním osvětlením a semaforem.

Tříkrálová sbírka 2025: Lidé ve Stonavě byli opět štědří

Tříkrálová sbírka patří mezi největší dobročinné akce u nás. Ve Stonavě vyrazily skupinky koledníků za dobrodinci první lednový víkend.

Nový Jičín hledá i výjimečný počin roku 2024

Nový Jičín má nová pravidla pro vyhlašování osobností města. Přibyly i některé kategorie. Poprvé tu budou hledat i podnikatel roku a výjimečný počin.

Vedení Ostravy poděkovalo občanům za záchranu života. Oživili muže, kterému se zastavilo srdce

Velké štěstí měl starší muž, kterého přímo na ulici v Ostravě postihla zástava srdce. Během chvíle k němu totiž doběhla hlídka strážníků, ale i několik dalších občanů, kteří ho společně oživovali až do příjezdu zdravotnické záchranné služby. Zachránci byli oceněni vedením města.

Rekonstrukce mostů ve Svinově omezila dopravu na Rudné ulici. Polanecká je uzavřená úplně

Začalo bourání prvního svinovského mostu nad ulicí Polanecká v Ostravě. Doprava je na Rudné ulici puštěna v jednom směru, ale Polanecká pod mostem je uzavřena. Projekt za celkem 96,5 milionu korun bude dokončen v dubnu 2026.

Regionální knihovna Karviná vystavuje do konce ledna Uloupené umění

Regionální knihovna Karviná vás zve na výstavu nazvanou “Uloupené umění”. Najdete ji v Karviné-Fryštátě, v oddělení pro mládež a dospělé. Mapuje problematiku výzkumu uměleckých děl, která byla zkonfiskována během 2. světové války.

I v roce 2025 mohou obyvatelé Ostravy-Jihu využít příspěvek Corrency na volnočasové aktivity

Projekt Corrency, díky kterému mají obyvatelé Ostravy-Jihu možnost využít příspěvek na volnočasové aktivity, se spouští i v roce 2025. Systém má opět dvě oblasti, zaměřeny na děti a kulturu. Do obou se lidé mohou přihlásit od 20. ledna.

Hejtmanství pomůže vesnickým prodejnám. Bez dotace by zřejmě některé zanikly

Moravskoslezský kraj znovu rozhodl o podpoře malých vesnických prodejen v celém regionu. Mnohé z nich by bez podpory kraje měly existenční problémy a nebo by dokonce zanikly.

SŠ polytechnická v Havířově prošla modernizací

Oprava příjezdové cesty, vybudování nabíjecích bodů pro elektromobily, oprava havarijního stavu střechy a modernizace výuky – takový je výčet investic na Střední škole polytechnické v Havířově – Šumbarku. Také proto získala tato krajská škola titul Úspěšná škola roku 2024.

Auto jelo po dálnici D48 v protisměru. Policie hledá řidiče

Včera 7:20 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Ve čtvrtek 9. ledna večer si zřejmě někdo spletl směr a najel na dálnici D48 do protisměru. Pomalou jízdou si to pak navíc šinul v levém jízdním pruhu. Policisté získali video a nyní se obrací na veřejnost s žádostí o pomoc při hledání řidiče i vozu.

Policisté chytili opilého řidiče na dálnici D48 i cyklistu pod vlivem v Příboru

13. ledna 2025 20:34 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Moravskoslezští policisté mají za sebou další dopravně bezpečností akci. Chytili při ní 7 řidičů pod vlivem alkoholu a 4 pod vlivem návykových látek. Zastavili například řidiče na dálnici D48, který nadýchal přes 2 promile. Nebo také opilého cyklistu v Příboru.

Umělci s hendikepem si v Galerii výtvarného umění v Ostravě převzali ceny hejtmana

13. ledna 2025 19:13 | Celý MS kraj | Yvona Fajtová | Kulturní okénko

Umělci s hendikepem si v Galerii výtvarného umění v Ostravě převzali ceny hejtmana MS kraje. Oceněná díla byla v Domě umění vystavena spolu s tvorbou hendikepovaných autorů, kteří se v tomto roce pravidelně účastnili výtvarných dílen galerie.

Hrad Sovinec patřil novoročním procházkám

13. ledna 2025 19:01 | Celý MS kraj | Yvona Fajtová | Kulturní okénko

Hrad Sovinec se první lednovou sobotu mimořádně otevřel návštěvníkům. Připraveny tady byly novoroční procházky zasněženým hradem a také komentované prohlídky s průvodci v dobových kostýmech.

Proběhl 12. ročník konference Dejme dětem rodinu
Vydáno 3. prosince 2024 19:20, Celý MS kraj, Lukáš Zavadil
Jaké výzvy přináší dnešní doba dětem, které vyrůstají v náhradní péči? Nejen na to hledal odpovědi XII. ročník konference Dejme dětem rodinu s mottem Děti ve 21. století – co je ohrožuje a jaké výzvy musí zvládat. Akce proběhla pod záštitou první dámy Evy Pavlové.

Konference Dejme dětem rodinu na jednom místě sdružuje odborníky a další lidi, kterým leží na srdci osudy ohrožených dětí. Účastníci si vyslechli přednášky od předních odborníků na sociální práci, psychologii i rodinné vztahy.

Petra Wünschová, ředitelka Centra LOCIKA, přednášející: “Případy násilí na dětech nemůžeme dobře řešit, pokud o násilí nemluvíme, nevím jak, a pokud dobře nespolupracujeme. Proto je pro mě strašně skvělá zpráva, že vlastně tato konference je věnována tomuto tématu a sešli se tady lidi z celého regionu a přišli s velkým zájmem o děti, které doma zažívají násilí a těžké věci, a chtějí spojit síly, jak jim pomoct.”

Já tu konferenci vnímám jako jeden z mnoha malých krůčků, které vlastně pomáhají řešit problematiku děti, které nemají to štěstí, že jsou v úplné funkční rodině. Pro mě to setkání lidí, kteří se touto problematikou zabývají, kterým jde o naše děti, o jejich budoucnost, to je prostě věc, která je tak významná, že se o tom nedá jinak hovořit.”

Stanislav Kopecký (ANO), náměstek hejtmana MS kraje pro sociální oblast: “Dnes se tady setkávají odborníci, kteří mohou napomoci při výběru dětí, ale i provází tito odborníci celým procesem adaptace v rodinách a poté řeší i ty následné problémy nebo pochybení. Je to velmi důležité, že ty pěstouny nenecháme v té vodě plavat samotné a mají od nás tu podporu. Velmi si ceníme i práce naší příspěvkové organizace, je to Centrum psychologické pomoci, kde opravdu ti budoucí rodiče, kteří mají otevřenou náruč pro ty děti, které nemají možnost vyrůstat v biologické rodině, jim pomáhají a nabízí tu odbornou radu a pomoc.”

Děti, ale také jejich rodiče a pěstouni ve 21. století společně čelí výzvám, které lze překonat jedině otevřenou diskusí a spoluprací. Potvrdilo se to i během pěti tématicky zaměřených přednášek.

Renáta Chytrová, ředitelka Centra psychologické pomoci, p. o.: “Mnoho lidí může mít na dnešní mládež třeba negativní náhled. Ale ty děti jsou vlastně obětí této doby. Když už se to násilí děje, tak se dozvíme, jak pracovat s rodinou, jak té rodině pomoci. Nebo matce, která je třeba týraná, jak jí pomoci, ale také se dozvíme ze strany psychiatrů a psycholožky, jak pracovat s dětmi, které se sebepoškozují. A to sebepoškozování je způsobeno mnoha důvody. Je to například, že mají přemíru informací, neumí si je probrat. Jsou z toho zděšeni, neví, co mohou očekávat. Byl to covid, teď je to válka na Ukrajině, mnohé děti jsou na tuto problematiku citlivé. Jsou to také poruchy příjmu potravy, a to třeba i souvisí s tím prostředím nebo se situací, která se děje doma.”
Petra Wünschová, ředitelka Centra LOCIKA, přednášející: “Děti, které zažívají násilí od nás potřebují slyšet, že násilí není v pořádku a že to není jejich vina. A že si mohou říct o pomoc a že pomoc je dostupná i pro jejich rodiče. A potřebují ujištění, že se dostanou do bezpečí a že to, co dosud zažívali, není nějaká norma, něco, co by měli zažívat a že teď už to bude jinak.”
Zdroj: https://polar.cz/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000046702/probehl-12-rocnik-konference-dejme-detem-rodinu