Požáry od kamen, přímotopů, ale i hořící vánoční stromeček. To jsou případy, kte kterým během vánoc vyjíždějí také moravskoslezští hasiči. Jednoznačně nejvíce práce ale mají na Silvestra. Lidé se totiž stále nenaučili pyrotechniku zodpovědně používat.
"Pamatuju si, že v jednom okresním městě se dokonce škoda vyšplhala na jedna celá dvacet pět milionů korun, protože petarda spadla na střechu sportovní haly a prohořela, vzpomíná Petr Kůdela, mluvčí moravskoslezských hasičů.
Hasiči se také často setkávají s petardami, které si lidé doma vyrobí. Právě ty jsou podle nich nejvíce nebezpečné. Dalším problémem je zlevněná pyrotechnika, kterou si lidé zakoupí například ve vietnamském stánku. Důležité je také to, kde petardy zapálíme.
"Neházet to z balkónu, nepouštět to v blízkosti obytných domů, protože petarda může vletět na balkon, nepouštět to v blízkosti kostelů, nemocnic, domovů důchodců a podobných sociálních zařízení," radí Petr Kůdela.
V případě, že petarda nevybuchne, rozhodně by ji nikdo neměl znovu zkoušet zapalovat, často to končí odtržením prstů, nebo trvalým poškozením zraku i sluchu. Hasiči v souvislosti s těmito případy vyjížděj v tomto období sedmdesátkrát za den, někdy i více.