Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Zámecká věž skrývá text z roku 1968

Žerotínský zámek skrývá ve svých zdech mnoho tajných schránek. Z jedné z nich se teď pracovníci muzea pokusili vyjmout dokument popisující události, které se ve městě odehrály v roce 1968. Pouzdro uložené ve věži si ale zatím své tajemství ponechalo.

Do více než 20metrové výšky k renesanční věžičce Žerotínského zámku museli klempíři vystoupat s pomocí hasičů. Právě v její špičce má být dle záznamů uloženo pouzdro s dokumentem, který popisuje zdejší události roku 1968.

“Žerotínský zámek skrývá ve svých zdech spoustu tajných schránek, o kterých máme evidenci u nás v Muzeu Novojičínska,” uvedl Radek Polách, historik Muzea Novojičínska.

Pouzdro s psaným textem měl před 50 lety, při dokončení generální opravy zámku, uložil do věžičky tehdejší ředitel vlastivědného ústavu Jaroslav Štindl.

Jak klempíři ve výškách zjistili, schránka byla v kopuli pevně zabetonována. Vyndat se ji nepodařilo.

“Původně jsem mysleli, že nalezený dokument bude umístěn na výstavě, která začíná v Žerotínském zámku 21. června, je to výstava věnovaná tzv. osudovým osmičkovým výročím na Novojičínsku,” sdělil Martin Vitko, Muzeum Novojičínska.

“Necháváme tím pádem toto pouzdro pro další generace až bude probíhat generální oprava veškerých střešních krytin a věžic, tak je docela možné, že bychom udělali další pokus zkusili toto pouzdro vyndat,” dodal Radek Polách.

Další pokus o vyjmutí tajemného dokumenty by ale nemusel proběhnout až za desítky let. Rekonstrukci střechy má zámek naplánovanou po roce 2020.

“Takže je možné, že v horizontu pěti let by proběhla ta první etapa, která nahradí tu ještě totalitní plechovou střešní krytinu na tomto středním traktu a zároveň i na té věžičce původní historickou krytinou, která zde na zámku byla a měly by se zde podle památkového hlediska vrátit,” přiblížil opravy historik.

Jak v reportáži zaznělo, hledaný dokument měl být spjat s výstavou, kterou muzeum v tuto chvíli připravuje k připomínce roků 1918, 1938, 1948 a 1968. I bez něj ale bude expozice bohatá. Unikátem budou 4 dioramatické prostory, které se váží k jednotlivým osmičkám.

“Bude tam scénický záběr na dobrovolníku příborského praporu, který osvobozoval Nový Jičín a dá se říci, že ho přičlenil k Československé republice. Dále tam bude záběr do interiéru z roku 1968, jak běžné lidé v to osudové ráno vnímali příchodu okupačních vojsk,” naznačil podobu expozice Martin Vitko.

A podobné výjevy budou zobrazovat také tzv. Vítězný únor a rok 1938.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy