Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Město opravuje hroby Novojičíňáků, kteří se výrazně zapsali do jeho dějin

Nový Jičín zahájil sanaci čestných hrobů na místním hřbitově. Restaurátorská firma obnoví náhrobky staré více než 100 let. Patřily významným rodinám, které se v minulosti podílely na rozvoji města.

Klossovi a Bloomovi, rodiny které v 19. století postavily v Novém Jičíně budovu dnešního Beskydského divadla, nebo významný továrník a starosta Wilhelm Grohmann. Pochováni jsou na místním hřbitově. Z iniciativy Klubu rodáků a přátel města a komise pro péči o památky označila radnice tyto hroby za čestné a začíná s jejich renovací.

Václav Nezval, odbor rozvoje a investic, MěÚ Nový Jičín: “Statut čestný hrob byl udělen v roce 2018 usnesením zastupitelstva města, které prohlásilo prvních 18 čestných hrobů nebo hrobových skupin a v této etapě se bude realizovat prvních pět hrobů.”
Tomáš Skalík, restaurátor: “Výhoda těch nejbohatších hrobek byla, že byly z kvalitního kamene, ze žuly, takže materiálově v dobrém stavu. Problém je to biologické napadení, kořeny stromů rozestupují ty kameny pak už stačí málo, aby praskly.”

Náklady na tuto etapu sanačních prací jsou téměř 900 tisíc korun. 300 tisíci projekt podpořil Česko-německý fond budoucnosti. Původní obyvatelstvo Nového Jičína bylo do 2. světové války z 90 procent německé národnosti.

Pavel Wessely, Klub rodáků a přátel města Nového Jičína: “Jsem hodně rád, že hroby těch nejvýznamnějších osobností z našeho města, které stavěly toto město, že jejich hroby se budou sanovat.”

Práce na obnově vybraných náhrobků začaly na konci dubna a potrvají do konce října.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy