Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Zápisy do škol už byly o dětech, další budou pro ty z Ukrajiny

Nový Jičín |

Standardních zápisů do prvních tříd se po dvou letech dočkali letošní předškoláci i učitelé. Do základních školy dorazilo necelých 300 dětí. Ještě v červnu proběhne druhé kolo zápisů, pro děti z Ukrajiny.

Letošní zápisy do 1. tříd se v městských základních školách konaly 7. dubna, po dvouleté pauze to nebylo jen formou vyplněných formulářů, ale děti si slavnostní den užily se vším všudy.

Ladislav Gróf, ředitel ZŠ a MŠ Jubilejní a Dlouhá Nový Jičín: “Jsme skutečně rádi, že můžeme děti přivítat ve škole, protože tím ta škola žije a děti se připraví na to, že půjdou do velké školy, poznají trošku to prostředí školy, v září mohou říct, tady už jsem byl, a je to rozhodně ve prospěch dětí i to, že je vidíme, že s nimi můžeme ty věci prozkoušet, prověřit jejich připravenost.”
Miroslava Borošová, ZŠ Jubilejní: “Já si myslím, že jsme všichni rádi, nejen u nás ve škole, na všech školách, že konečně děti uvidíme. Myslím si, že i rodiče i děti samotné si tohle všechno užijí, že po těch dvou letech je, jak se říká, hlad po takových setkáních. a zatímco tady byly děti, tak jsou všechny šikovné.”

Paní učitelky tak mohly opět děti vyzkoušet, zda správně určí první hlásku ve slově, zda umí počítat do deseti nebo poznat základní geometrické tvary.

předškoláci:
“Počítala jsem a poznává tvary.”
“Napočítám hodně, i více než do dvaceti.”
“Připravovala jsem se ve školce, procvičovali jsme si ruku, dělali jsme úkoly a také jsme hodně kreslili, ať se ta ruka uvolní.”

Zápisy ve škole Jubilejní pojali jako putování s dinosaury. Poté, co děti prokázaly svou připravenost pro nástup do 1. třídy, mohly si o patro výše odpočinout při hrách.

Miroslava Borošová, ZŠ Jubilejní: “U nás ve škole je to taková tradice a je to proto, že děti i rodiče berou zápis, řekla bych, zodpovědně je to na nich vidět, že trošičku přijdou i se strachem, tak aby se potom rozptýlili a aby zjistili, že ta škola není jen o tom strachu, ale i o zábavě.”

Do této už uvolněné části zápisů se zapojili i současní žáci školy.

Robin Vala, žák ZŠ Jubilejní: “My máme za úkol, když tady někdo přijde, tak se ho zeptáme, jakou barvu chce dinosaura. Řekne třeba zelenou, tak mu dáme zelenou a pak mu řekneme, kam má dál jít."

K letošním zápisům do 1. tříd se v Novém Jičíně dostavilo zhruba 290 dětí, z toho 45 ze sousedních obcí.

Oldřiška Navrátilová, vedoucí Odboru školství, kultury a sportu, MěÚ Nový Jičín: “Celkově to vypadá tak, že do prvních tříd přijmeme něco přes 230 dětí. Každá základní škola zřizovaná městem otevře asi tři první třídy, tedy obě Komenského školy, Tyršova a taktéž Jubilejní. Ale Jubilejní dvě první třídy na Jubilejní a jedu na Dlouhé.”

Ve třídách by tak mělo být průměrně 21 dětí. Zápisy do mateřských škol pak budou 2. května. Po tomto standardním přijímání dětí do škol a mateřinek proběhne ještě jedno kolo zápisů, a to pro ukrajinské děti.

Oldřiška Navrátilová, vedoucí Odboru školství, kultury a sportu, MěÚ Nový Jičín: “Tento zápis byl dán zákonem, ve kterém období může probíhat. My jsme se s řediteli základních a mateřských škol domluvili, že to bude 8. června. Pro mateřské školy od osmi ráno do čtyř odpoledne, pro základní školy od jedné do čtyř odpoledne. K dnešnímu dni evidujeme ve městě od 4 do 15 let celkem 48 ukrajinských dětí. Z toho velká většina už je v současné době v mateřské školce, protože máme volnou kapacitu v mateřských školách, a zbývající děti jsou už i na základní škole, možná jen asi 10 nebo 12 dětí ještě není v základní škole. Jinými slovy, tento počet nás absolutně nemůže zaskočit. Ten zvláštní zápis je právě proto, abychom ujistili české maminky a tatínky, že všechny dvou a půl leté děti vezmeme do mateřské školy a všechny děti vezmeme do základní školy."

Nikdo dnes nemůže předvídat, jak se bude příliv uprchlíků z Ukrajiny dále vyvíjet, odbor školství má ve spolupráci se školami předpřipraveny i maximální kapacitní varianty.

Nahlásit chybu


K tématu

Ostrava poslala na válkou sužovaný východ Ukrajiny další autobusy

20. srpna 2023 20:20 | Ostrava-město | Libor Běčák

Trojice naftových autobusů vyrazila 18. srpna v dopoledních hodinách na cestu do Konotopu, města na severovýchodě Ukrajiny. Tři autobusy Solaris Urbino 12 se tak připojí k sedmi vozům, které poskytnul Dopravní podnik Ostrava (DPO) již v listopadu 2022 a které již od té doby slouží cestujícím.

Ostrava daruje na Ukrajinu 25 vyřazených tramvají. Prvních 6 odjíždí v těchto dnech

15. prosince 2023 14:33 | Ostrava-město | Jiří Cileček

První várka tramvají odjíždí v těchto dnech naložená na nákladních vozech do ukrajinského města Konotop. Jde o již dříve vyřazené vozy typu T6A5 Dopravního podniku Ostrava (DPO). Ve válkou zasaženém Konotopu budou sloužit k obnově a posílení tramvajové dopravy. O daru rozhodla v červnu rada města Ostravy. Celkově má jít na Ukrajinu 25 tramvají.

Moravskoslezský kraj přispěje na vznik rehabilitačního centra v Užhorodě

13. června 2023 15:20 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Moravskoslezský kraj podpoří vznik rehabilitačního centra na Ukrajině. Centrum pro zotavování vojáků a zraněných ve válečném konfliktu má vzniknout v Užhorodě v Zakarpatské oblasti. Jeho vybudování by mělo stát zhruba 36 milionů korun, kraj partnerské oblasti přispěje sedm milionů korun.


Krojovaní horníci si pietním aktem připomněli důlní neštěstí na Dole Gabriela

Před 100 lety zahynulo při důlním neštěstí na Dole Gabriela 15 horníků. Tuto tragickou událost si připomněli krojovaní horníci v Karviné-Dolech pietním aktem a také bohoslužbou v šikmém kostele sv. Petra z Alkantary.

Klauni z Balónkova baví děti na dětském oddělení Nemocnice ve Frýdku-Místku

Pravidelně navštěvují dětská oddělení v nemocnicích a baví tamní děti. Návštěvy klaunů patří mezi nedílnou součást péče o malé pacienty i v Nemocnici ve Frýdku-Místku. Samotní klauni svou práci berou jako poslání.

Senioři se mohou hlásit o místo v novém Domově pod Bílou horou v Kopřivnici

Dnes 15:25 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Domov pod Bílou horou v Kopřivnici ode dneška přijímá žádosti o službu v domově pro seniory a v domově se zvláštním režimem. Celkem nabízí 84 míst. Nový domov buduje Moravskoslezský kraj od konce roku 2021, aktuálně se stavba dokončuje a připravuje se spuštění provozu domova jako nové krajské příspěvkové organizace. Slavnostní otevření je naplánováno na 18. červen.

Novojičínští rodáci uctili čestného občana Karla Kryla

Klub rodáků a přátel města vyhlásil v Novém Jičíně jaro Karla Kryla. Uctil tak kulaté výročí narození i úmrtí tohoto novojičínského čestného občana.

V průběhu jara vysadí ve Frýdku-Místku na 100 stromů a 400 keřů

Frýdek-Místek bude bohatší o další stovky kusů dřevin. Právě v těchto dnech totiž probíhá pravidelná jarní výsadba stromů a keřů. Letos do ní město investuje 880 tisíc korun.

Kniha očima pamětníků „K poslední šichtě – Zdař Bůh!“ mapuje důlní neštěstí před 100 lety

V pátek 12. dubna 2024, v den stého výročí ničivé exploze v Dole Gabriela byla v Karviné slavnostně pokřtěna kniha, která očima pamětníků mapuje nejen tuto ale i další, největší důlní katastrofu na Karvinsku, při které zahynulo 235 horníků.

Protidrogový vlak se po tříleté pauze vrátil varovat a odradit

Do Nového Jičína se po tříleté pauze vrátil protidrogový vlak. Revolution train tu zastavil na jeden den, otevřen byl pro školní skupiny i veřejnost zdarma.

Aktivní senioři uspořádali ve Frýdku-Místku turnaj v badmintonu

Sportem předcházejí krizi středního věku. Takové je pořekadlo seniorů ve spolku Aktivní senioři Frýdek-Místek. Aktuálně mají za sebou třetí ročník turnaje v badmintonu, který měl tradičně velký úspěch. Desítky seniorů mezi sebou s velkým nasazením soupeřili o medaile a nejlepší umístění.

Za srážení lidí čeká bezdomovce vězení. 69letá seniorka spadla dokonce na koleje

Otřesný případ agresivity řeší v těchto dnech ostravští policisté. Opilý bezdomovec se zcela bezdůvodně vrhal na kolemjdoucí na Svinovských mostech a srážel je na zem. Téměř 70letá žena dokonce skončila v kolejišti.

ŘSD do léta opraví dálniční mosty na hranicích Moravskoslezského a Olomouckého kraje

Dnes 7:19 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Ředitelství silnic a dálnic bude pokračovat v opravě mostů na dálnici D1. Po zimě se práce obnoví na hranicích Olomouckého a Moravskoslezského kraje. Práce vyjdou na 118 milionů korun a hotovo by mělo být v červenci.

Recepční

Kunčice pod Ondřejníkem Nástup: od 20. února 2024 od 25 000 Kč

Trofej vítěze AHL skončila v rukou domácího týmu

Zimní sezonu na ledové ploše ve Studénce uzavřelo finále amatérské hokejové ligy. Rozhodující zápas se odehrál poslední březnovou sobotu. Těsným rozdílem jediného gólu jej vyhrál tým domácích.

Začínali v tělocvičně, teď tančí v největším sále ve městě

Žáci odborného učiliště a praktická školy s lehčím a středním mentálním postižením nechodí do klasických tanečních. Přesto jim tanec není cizí. Lekce absolvovali ve školní tělocvičně a slavnostní kolonu si užili ve velkém sále.

Florbalový turnaj přípravek a žákovských týmů v hale ABC

Středisko volného času Fokus pořádalo florbalový turnaj přípravek a žákovských kategorií. Zaplněná hala ABC ukázala, že tento sport je mezi mladými hráči stále velmi oblíbený.

Město rozkvetlo do jarních barev, přibyly nové záhony

Město rozkvetlo tisíci tulipány, narcisy a dalšími jarními květinami. Barevná podívaná je zejména kolem centra, ale vznikly i tři nové záhony. Nepřehlédnutelný je ten v Janáčkových sadech.

První závod Novojičínské běžecké ligy, Jarní ovál, trhal rekordy počasím i účastí

Jarním oválem začal další ročník Novojičínské běžecké ligy. Na jeho start se postavil rekordní počet běžců, zejména v dětských kategoriích.

Zápisy do škol už byly o dětech, další budou pro ty z Ukrajiny
Vydáno 14. dubna 2022 7:47, Nový Jičín, Petra Dorazilová
Standardních zápisů do prvních tříd se po dvou letech dočkali letošní předškoláci i učitelé. Do základních školy dorazilo necelých 300 dětí. Ještě v červnu proběhne druhé kolo zápisů, pro děti z Ukrajiny.

Letošní zápisy do 1. tříd se v městských základních školách konaly 7. dubna, po dvouleté pauze to nebylo jen formou vyplněných formulářů, ale děti si slavnostní den užily se vším všudy.

Ladislav Gróf, ředitel ZŠ a MŠ Jubilejní a Dlouhá Nový Jičín: “Jsme skutečně rádi, že můžeme děti přivítat ve škole, protože tím ta škola žije a děti se připraví na to, že půjdou do velké školy, poznají trošku to prostředí školy, v září mohou říct, tady už jsem byl, a je to rozhodně ve prospěch dětí i to, že je vidíme, že s nimi můžeme ty věci prozkoušet, prověřit jejich připravenost.”
Miroslava Borošová, ZŠ Jubilejní: “Já si myslím, že jsme všichni rádi, nejen u nás ve škole, na všech školách, že konečně děti uvidíme. Myslím si, že i rodiče i děti samotné si tohle všechno užijí, že po těch dvou letech je, jak se říká, hlad po takových setkáních. a zatímco tady byly děti, tak jsou všechny šikovné.”

Paní učitelky tak mohly opět děti vyzkoušet, zda správně určí první hlásku ve slově, zda umí počítat do deseti nebo poznat základní geometrické tvary.

předškoláci:
“Počítala jsem a poznává tvary.”
“Napočítám hodně, i více než do dvaceti.”
“Připravovala jsem se ve školce, procvičovali jsme si ruku, dělali jsme úkoly a také jsme hodně kreslili, ať se ta ruka uvolní.”

Zápisy ve škole Jubilejní pojali jako putování s dinosaury. Poté, co děti prokázaly svou připravenost pro nástup do 1. třídy, mohly si o patro výše odpočinout při hrách.

Miroslava Borošová, ZŠ Jubilejní: “U nás ve škole je to taková tradice a je to proto, že děti i rodiče berou zápis, řekla bych, zodpovědně je to na nich vidět, že trošičku přijdou i se strachem, tak aby se potom rozptýlili a aby zjistili, že ta škola není jen o tom strachu, ale i o zábavě.”

Do této už uvolněné části zápisů se zapojili i současní žáci školy.

Robin Vala, žák ZŠ Jubilejní: “My máme za úkol, když tady někdo přijde, tak se ho zeptáme, jakou barvu chce dinosaura. Řekne třeba zelenou, tak mu dáme zelenou a pak mu řekneme, kam má dál jít."

K letošním zápisům do 1. tříd se v Novém Jičíně dostavilo zhruba 290 dětí, z toho 45 ze sousedních obcí.

Oldřiška Navrátilová, vedoucí Odboru školství, kultury a sportu, MěÚ Nový Jičín: “Celkově to vypadá tak, že do prvních tříd přijmeme něco přes 230 dětí. Každá základní škola zřizovaná městem otevře asi tři první třídy, tedy obě Komenského školy, Tyršova a taktéž Jubilejní. Ale Jubilejní dvě první třídy na Jubilejní a jedu na Dlouhé.”

Ve třídách by tak mělo být průměrně 21 dětí. Zápisy do mateřských škol pak budou 2. května. Po tomto standardním přijímání dětí do škol a mateřinek proběhne ještě jedno kolo zápisů, a to pro ukrajinské děti.

Oldřiška Navrátilová, vedoucí Odboru školství, kultury a sportu, MěÚ Nový Jičín: “Tento zápis byl dán zákonem, ve kterém období může probíhat. My jsme se s řediteli základních a mateřských škol domluvili, že to bude 8. června. Pro mateřské školy od osmi ráno do čtyř odpoledne, pro základní školy od jedné do čtyř odpoledne. K dnešnímu dni evidujeme ve městě od 4 do 15 let celkem 48 ukrajinských dětí. Z toho velká většina už je v současné době v mateřské školce, protože máme volnou kapacitu v mateřských školách, a zbývající děti jsou už i na základní škole, možná jen asi 10 nebo 12 dětí ještě není v základní škole. Jinými slovy, tento počet nás absolutně nemůže zaskočit. Ten zvláštní zápis je právě proto, abychom ujistili české maminky a tatínky, že všechny dvou a půl leté děti vezmeme do mateřské školy a všechny děti vezmeme do základní školy."

Nikdo dnes nemůže předvídat, jak se bude příliv uprchlíků z Ukrajiny dále vyvíjet, odbor školství má ve spolupráci se školami předpřipraveny i maximální kapacitní varianty.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/novojicinsko/novy-jicin/11000030900/zapisy-do-skol-uz-byly-o-detech-dalsi-budou-pro-ty-z-ukrajiny