Pět hektarů plochy se zhruba 13 tisíci stromy, keři a dalšími tisícovkami trvalek - to je Lesopark Skalky. Návrh této oddechové zóny vytvořil jeden z nejvýznamnějších českých zahradních a krajinných architektů Ivar Otruba. Otevřen byl na podzim roku 2014.
Kateřina Kuželová, Odbor životního prostředí, MěÚ Nový Jičín: “Od té doby jsou výsadby udržovány a snažíme se, aby se to rozrůstalo, což se daří. Teď v létě asi nejpěknější ze záhonů jsou růže a z trvalek vrbovky. Na jaře jsou velice pěkně kvetoucí azalky a rododendrony v části parku nad vilami a dětským domovem. Jinak ty trvalky, co tu jsou, tak některé z nich kvetou celoročně, takže vždycky při procházce lesoparkem vždycky něco kvete. Krásně se zapojilo i keřové patro, je občas až příliš bujné, porosty stromů jsou také zahuštěné, takže jsme v podstatě spokojeni. Akorát údržba je náročná a nekončící.”
Po dokončení projektu lesoparku se o údržbu starala firma, která se specializuje na zahradní architekturu. Od letošního roku o tento areál pečuje středisko veřejné zeleně technických služeb města, jehož pracovníci uplatňují zkušenosti z údržby různých zelených ploch ve městě.
Naďa Švrčinová, vedoucí úseku veřejná zeleň, TSM Nový Jičín: “Protože se nám tady prolínají všechny prvky, máme tady travnaté plochy, záhony trvalek, záhony růže, keřové partie, je tady spousta výsadeb nových stromů, takže opravdu na malém prostoru se prolíná během celého roku vše, co zahradník během celého roku na plochách zeleně dělat má.”
Od května do podzimu patří mezi pravidelné práce seče trávy, které zde na jednotlivých úsecích probíhají v různých intenzitách. Nutností jsou také časté zálivky, jako tomu bylo třeba v sušším červenci, a to především záhonů s květinami a nově dosazených stromů.
Naďa Švrčinová, vedoucí úseku veřejná zeleň, TSM Nový Jičín: “Ty nové stromy jsou opatřeny závlahovými vaky, protože zálivka jen tak ke stromu by nebyly s takovým efektem,. neboť ta voda by se rozlila do všech možných stran a ke kořenům by se dostalo minimum.”
Oddechová zóna parkového lesa je pomocí zahradně-architektonických prvků rozdělena na slunný háj, zahradu růžovitých a sluneční pavilon. V roce 2019 získal projekt v soutěži Park roku prestižní cenu za nadčasový krajinářský přínos.
Kateřina Kuželová, Odbor životního prostředí, MěÚ Nový Jičín: “Udržitelnost nám končí v roce 2025, to znamená, do té doby musí ten park zůstat v té podobě v jaké byl schváleny, protože jsme na něj získali dotaci z fondu životního prostředí. A asi potom žádné závažné změny provádět nebudeme. Postupně je potřeba udělat nějaké probírky v těch porostech, protože tak, jak to bylo navrženo panem profesorem Otrubou, tak už teď by se mělo něco mělo odstraňovat z těch větších porostních skupin, ale to běžný návštěvník vůbec nepozná.”