Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Zámek v Kuníně oslavil 20 let své existence dvěma dny plnými hudby a výstav

Nový Jičín |  | Kulturní okénko

Zámek v Kuníně zažil svůj nejvýznamnější a současně nejkrásnější víkend v letošní sezóně. Oslavil totiž své 20. narozeniny v novodobé historii. Byl postaven rodinou Harrachů v polovině 18. století a po dalších změnách vlastníků a poválečné konfiskaci byl následně vypleněn vojáky Sovětské armády.

Právě před 20 lety převod zámku do majetku obce Kunín a spolupráce s Muzeem Novojičínska umožnily realizovat projekty na jeho záchranu.

Jaroslav Zezulčík, kastelán zámku: „Zámek povstal doslova jako Fenix z popela, ze zříceniny, dnes náleží mezi chloubu celého kraje a turisté na zámek jezdí v obrovském množství. A především zámek je znám tím, že shromažďuje původní historické sbírky, takže má co ukázat.“

Dvoudenní oslavy byly důstojné i inspirativní. Sobotní oficiální program připomněl vývoj zámku a historii šlechtických rodů.

Jaroslav Zezulčík, kastelán zámku: „Protože jsme zahajovali výstavu Modrá krev – dostaveníčka šlechtických rodů na kunínském zámku. Za těch 20 let už nás navštívilo kolem 200 šlechticů velice zvučných jmen a my jsme rádi, že do Kunína zavítal také například hrabě Jan Podstatský se svou manželkou, baroni Podstatští, Zlitenští, hrabata Strachnitzové, či také potomci Žerotínů ze zámku z Bludova. Den byl doprovázen krásným koncertem Svatováclavského hudebního festivalu pod zámeckými komíny, projekcí filmu Jako Fenix z popela, který osobně uváděl velice známý TV režisér a autor filmu Petr Lokaj.“

Originální nedělní program byl plný swingové hudby, ozdobený stylovou výstavou „Vzhůru do plavek“ i promenádou v zámecké kuželně.

Jaroslav Zezulčík, kastelán zámku: „Neděle je více odvázaná. My jsme se rozhodli, že to odpoledne nazveme Do plavek, tak se jmenuje také výstava, kterou jsme v Muzeu Novojičínska s panem kolegou Radkem Poláchem připravili. Ukazuje zálibu šlechtických rodin v koupání, v plavání, prezentují bohaté sbírky Muzea Novojičínska a také unikátní fotografie, které jsme shromáždili od rodin, které vlastnily zámek a ukazují naše zámecké pány tu v rybníku, tu u moře, tu v jezerech.“

Kunín patří dnes k nejbohatěji vybaveným barokním skvostům u nás a po celý slavnostní víkend byl přístupný k volným prohlídkám návštěvníků.

Nahlásit chybu


K tématu

Krnovská nemocnice oslavila 111. výročí svého založení s kapelou Noname a Olgou Lounovou

17. září 2023 13:05 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Právě v srpnu uplynulo 111 let od chvíle, kdy v krnovské nemocnici ošetřili prvního pacienta. Po loňských oslavách kulatého výročí s Jarkem Nohavicou si ani letos nenechaly slavnostní večer ujít stovky zájemců. Byli mezi nimi současní i bývalí zaměstnanci, zástupci obcí a měst i návštěvníci, kteří se těšili na hudební hosty.

Hladnovské gymnázium oslavilo sedmdesátiny, láká na jazyky i dobré sportovní zázemí

10. října 2023 16:40 | Ostrava-Slezská Ostrava | Petr Kůdela

Přes 6000 maturantů už má ve svých záznamech renomované Gymnázium Hladnov, které právě oslavilo 70 let své existence. Vedle kvalitní výuky se snaží o budování vzájemné sounáležitosti nejrůznějšími akcemi.

Planetária slaví 100 let. Jejich vývoj mapuje výstava v UniPointu v OC Breda v Opavě

19. října 2023 22:40 | Opava | Yvona Fajtová

Planetária letos slaví 100 let. S jejich vývojem se můžete seznámit v univerzitním centru UniPoint v Obchodním centru Breda na výstavě 100 let planetárií.


Nemocnice už nebude tolerovat v areálu kouření, závislým postavila před vchod kuřácký box

Přesto, že už několik let platí zákaz kouření v areálech nemocnic, lidé to nerespektují. Nemocnice v Havířově se rozhodla pro striktní dodržování zákona, nicméně závislým kuřákům postavila před urgentním příjmem kuřácký box.

Ostrava v příštím roce rozdělí na kulturu 46 milionů kč. Pro žadatele je připraven webinář

16. července 2024 11:08 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Ostrava je velkým podporovatelem kultury o čemž svědčí nabitý kalendář akcí ze všech možných oblastí. V letošním roce mezi jejich pořadatele plánuje rozdělit téměř 50 milionů korun a to jak v jednoletých, tak víceletých dotačních programech.

Nehoda dodávky a cisterny s naftou zastavila provoz na tahu mezi Ostravou a Opavou

Včera 14:51, vydáno včera 7:40 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Doprava na silnici I/11 na úrovni Josefovic se ve středu dopoledne zastavila v důsledku kolize dvou nákladních vozidel.

Senior nezvládl řízení malého traktoru, sjel do potoka, kde ho stroj přimáčkl

Včera 8:07 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Letecky do ostravské fakultní nemocnice musel být převezen starší traktorista, který v úterý večer v Dolní Lomné sekal trávník pomocí malého traktoru. Se strojem sjel do koryta malého potoka, kde po převrácení zůstal zraněný a zaklíněný do příjezdu záchranářů.

Bývalá márnice v Heřmanicích se mění v muzeum, ukáže historii a zajímavosti obce

Bývalá márnice na starém hřbitově v Heřmanicích změní svůj účel. Vznikne zde nové muzeum, které představí historii a zajímavosti obce. V současnosti probíhají potřebné stavební práce a hotovo by mělo být už na podzim.

Bytové muzeum v ostravské Jubilejní kolonii slaví půl roku

16. července 2024 10:46 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová | Expres Ostrava-Jih

Unikátní bytové muzeum v Jubilejní kolonii je otevřeno už půl roku. Za to dobu se zde dostavila více než tisícovka návštěvníků, kteří si mohli prohlédnout, jak v Ostravě bydleli řadoví dělníci před sto lety. Zájemci zde přijíždějí dokonce i z Rakouska, Švýcarska a Německa.

Hasiči měli ve sběrném dvoře cvičení na únik radiace a nakonec kvůli rtuti i ostrý zásah

16. července 2024 16:40 | Havířov | Bára Kelnerová | Havířovský expres

Na sběrné dvory vozí lidé nejrůznější odpad. A mohou dovést například i staré předměty, které obsahují radioaktivní látky. Právě to byl námět cvičení pro profesionální hasiče. Cvičení se ale kvůli nálezu rtuti změnilo v ostrý zásah.

Policie vyšetřuje, co stálo za smrtelným pádem mechanika v železárnách

16. července 2024 19:03 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Tragický pád z výšky zhruba 10 metrů vyšetřují nejen policisté, ale také pracovníci bezpečnosti práce v Třineckých železárnách.

Pod mostem Miloše Sýkory se tančil swing, přijít si ho vyzkoušet mohl kdokoliv

Pravý břeh Ostravice ožil v minulém týdnu swingem. První letní swingovou tančírnu uspořádala pod mostem Miloše Sýkory ostravská škola, věnující se právě této skupině tanců. Okoukat a vyzkoušet si pár tanečních kroků mohl přijít kdokoli, kdo měl zájem.

Frýdek-Místek stále řeší nedostatek parkovacích míst

15. července 2024 16:24 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček | Frýdeckomístecký expres

Výstavba nových parkovišť a změna organizace parkování. To jsou aktuálně probíhající řešení, která mají ve Frýdku-Místku zajistit větší počet parkovacích míst pro osobní auta. Ze sídlišť se postupně vytlačují dodávky a dále se hledají plochy pro nová parkoviště.

Naučili se nové výtvarné techniky a teď už na Staré poště vystavují

Městské kulturní středisko pořádá už léta výtvarné kurzy. Jejich absolventi mají nejen možnost naučit se novým výtvarným technikám, zdokonalit se, ale také mají šanci mít svou výstavu. Ta se právě teď v červenci koná na Staré poště.

Každou středu patří odpolední program dětem. Letos začal Letní festival bublinami

Také letos se ve Studénce mohou děti i dospělí těšit na programy, které budou doprovázet prázdninový čas. Letní festival nabídne dvacítku akcí. Odstartovala ho bublinová show.

Festival pod Kaštany v Novém Jičíně spojil legendy i místní písničkáře

Profesionální kapely, ale také skvělá šance pro amatérské muzikanty. To je Festival pod Kaštany, který se konal v Novém Jičíně. Potěšil příznivce folkové muziky, bluegrassu i country.

Studénka každý rok více kvete, už i před zámkem

16. července 2024 16:54 | Studénka | Petra Dorazilová | Expres Studénky

Studénka v posledních letech více kvete. Postupně tu vznikají nové záhony, díky kterým je městská zeleň pestřejší a barevnější. Letos třeba přibyla nová výsadba před zámkem.

Možnosti parkování v Novém Jičíně rozšíří letos více než třicítka míst

Nový Jičín se každý rok snaží rozšířit počty parkovacích míst. Letos se jejich kapacita nejvýrazněji zvýší v bytové zástavbě na Vančurově ulici, kde vzniká i úplně nová odstavná plocha pro třináct vozidel.

Přilba může zachránit život, zdůrazňovali na cyklostezce Koleje policisté a BESIP

16. července 2024 9:40 | Nový Jičín | Petra Dorazilová | Novojičínský expres

Novojičínští policejní preventisté a zástupci BESIPU se připojili ke 14. ročníku celorepublikové kampaně “Na kole jen s přilbou”. Na důležitost nošení této ochranné pomůcky upozorňovali dospělé i děti na cyklostezce Koleje.

Zámek v Kuníně oslavil 20 let své existence dvěma dny plnými hudby a výstav
Vydáno 23. června 2024 21:07, Nový Jičín, Karel Soukop
Zámek v Kuníně zažil svůj nejvýznamnější a současně nejkrásnější víkend v letošní sezóně. Oslavil totiž své 20. narozeniny v novodobé historii. Byl postaven rodinou Harrachů v polovině 18. století a po dalších změnách vlastníků a poválečné konfiskaci byl následně vypleněn vojáky Sovětské armády.

Právě před 20 lety převod zámku do majetku obce Kunín a spolupráce s Muzeem Novojičínska umožnily realizovat projekty na jeho záchranu.

Jaroslav Zezulčík, kastelán zámku: „Zámek povstal doslova jako Fenix z popela, ze zříceniny, dnes náleží mezi chloubu celého kraje a turisté na zámek jezdí v obrovském množství. A především zámek je znám tím, že shromažďuje původní historické sbírky, takže má co ukázat.“

Dvoudenní oslavy byly důstojné i inspirativní. Sobotní oficiální program připomněl vývoj zámku a historii šlechtických rodů.

Jaroslav Zezulčík, kastelán zámku: „Protože jsme zahajovali výstavu Modrá krev – dostaveníčka šlechtických rodů na kunínském zámku. Za těch 20 let už nás navštívilo kolem 200 šlechticů velice zvučných jmen a my jsme rádi, že do Kunína zavítal také například hrabě Jan Podstatský se svou manželkou, baroni Podstatští, Zlitenští, hrabata Strachnitzové, či také potomci Žerotínů ze zámku z Bludova. Den byl doprovázen krásným koncertem Svatováclavského hudebního festivalu pod zámeckými komíny, projekcí filmu Jako Fenix z popela, který osobně uváděl velice známý TV režisér a autor filmu Petr Lokaj.“

Originální nedělní program byl plný swingové hudby, ozdobený stylovou výstavou „Vzhůru do plavek“ i promenádou v zámecké kuželně.

Jaroslav Zezulčík, kastelán zámku: „Neděle je více odvázaná. My jsme se rozhodli, že to odpoledne nazveme Do plavek, tak se jmenuje také výstava, kterou jsme v Muzeu Novojičínska s panem kolegou Radkem Poláchem připravili. Ukazuje zálibu šlechtických rodin v koupání, v plavání, prezentují bohaté sbírky Muzea Novojičínska a také unikátní fotografie, které jsme shromáždili od rodin, které vlastnily zámek a ukazují naše zámecké pány tu v rybníku, tu u moře, tu v jezerech.“

Kunín patří dnes k nejbohatěji vybaveným barokním skvostům u nás a po celý slavnostní víkend byl přístupný k volným prohlídkám návštěvníků.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/novojicinsko/novy-jicin/11000043698/zamek-v-kunine-oslavil-20-let-sve-existence-dvema-dny-plnymi-hudby-a-vystav